Kolejowy Szlak: Płomienna Czerwień – recenzja

FoxGames zabiera nas w niesamowitą, rysowaną przygodę Kolejowym Szlakiem. Kolejowy Szlak to kolejny tytuł z mechaniką roll & write, ale nie ma co się dziwić – jest ona ostatnio bardzo popularna. Jak wiecie, ja różnie podchodzę do tego typu gier. Tym razem trzeba rysować odpowiednie trasy kolejowe i autostrady. Czy taka forma zabawy spodobała mi się? Czy kolejna planszówka wykorzystująca mechanikę turlaj i rysuj spodobała mi się? Przekonacie się tego w dzisiejszej recenzji.


Kolejowy Szlak

Kolejowy Szlak: Płomienna Czerwień

Czas gry: 30 minut
Wydawca: FoxGames
Wiek: 8+
Liczba graczy: 1-6
Mechanika: roll and write
Tematyka: tworzenie tras
Grę najtaniej kupisz tutaj!

Zawartość pudełka:

  • plansze
  • pisaki
  • kostki tras
  • kostki meteorytu
  • instrukcja
  • kostki lawy

Wykonanie


Kolejowy Szlak to niewielka planszówka, której pudełko zostało bardzo fajnie zaprojektowane. Jest ono otwierane od góry, jednak nie ma tutaj klasycznego wieka, a magnes i zawias. W środku znajdziemy zmywalne plansze oraz pisaki, dzięki którym będziemy rysować trasy.Trasy

Najważniejszym elementem są jednak kostki, bez których gra nie mogłaby istnieć. Mamy tutaj cztery białe, standardowe kości do gry w wariancie podstawowym i cztery specjalnie do grania z rozszerzeniami. Trasy są czytelne i nie ma problemu z rozszyfrowaniem co jak wygląda i jaki typ drogi czy kolei mamy narysować. Dodatkowe kostki rozszerzeń zawierają na ściankach lawę lub meteoryt – są to dwa rozszerzenia opisane w dalszej części wpisu.

Otrzymujemy jeszcze instrukcję – krótką i dobrze napisaną. Wykonanie na duży plus.


Rozgrywka


Podstawowy wariant gry będzie trwał siedem rund, a w każdej z niej będziemy rzucać kostkami i rysować trasy. Głównym celem rozgrywki jest zdobycie jak największej liczby punktów. Zdobyć je można głównie za połączenia wyjść z boku planszy, ale można też zgarnąć trochę punktów za najdłuższą autostradę, za najdłuższą kolej oraz za trasy w centrum mapy. Można jednak otrzymać także punkty minusowe, za nieprawidłowe rysowanie i niedokładne dokończenie tras.Trasy specjalne

W każdej rundzie tak jak wspomniałem będziemy rysować trasy – każda kostka symbolizuje jedną trasę – musimy narysować wszystkie jakie wypadły na kostkach! Mogą być to zwykłe proste drogi, zakręty, dworce a nawet skrzyżowania. Dodatkowo na całą rozgrywkę można narysować 3 dodatkowe skrzyżowania. Są one bardzo trudne do ukończenia, więc trzeba je rysować z rozwagą. To tak naprawdę tyle. Kolejowy Szlak to bardzo prosta planszówka.

Rozszerzenia:

Kostki meteorytu

Rozgrywka będzie teraz trwała nie siedem, a sześć rund. Wynika to z tego, że do gry dodajemy dwie dodatkowe kostki. Są to kostki meteorytów, które sieją chaos i zniszczenie na planszy. Podczas każdej rundy będziemy rzucali tymi kostkami i rysowali kratery na planszach. Mogą one zniszczyć już narysowane trasy! Będziemy jednak otrzymywać rekompensatę w postaci punktów. Dość złośliwe rozszerzenie, jednak jeśli chcecie podbić poziom trudności, warto.

Meteoryty Kolejowy Szlak

Kostki lawy

Rozgrywka również będzie trwała sześć rund jak w poprzednim wariancie. Tutaj do gry dochodzą kostki lawy, które będą się wylewać z wulkanów na planszy. Będziemy je rysować i dostawać punkty za jeziora lawy. Trochę trudniejszy wariant, jednak nie wpływa jakoś bardzo na rysowanie tras jak poprzedni.

Rozszerzenie Wulkan_Kolejowy Szlak


Kolejowy Szlak recenzja


Jak wiecie średnio przepadam za rysowankami, jednak tytuł mi się podoba. Kolejowy Szlak został świetnie wykonany – pudełko niewielkie, kolorowe, kostki bez obić, z czytelnymi grafikami. Niczego mi nie brakuje. Fajnie, że trasy nie są rysowane na papierowych arkuszach, a zmywalnych planszach.

Rozgrywka jest bardzo bardzo prosta – sprowadza się tylko do rzucenia kostkami i narysowania tras. Jednak nie jest ona nudna pomimo swojej prostoty – możemy bowiem kombinować ze specjalnym skrzyżowaniami lub pobawić się z rozszerzeniami. Oba wypadają świetnie. Jeden bardziej spokojny, drugi bardziej negatywny. Co kto lubi, każdemu się coś spodoba.Kolejowy Szlak plansza

Zabawa nie jest długa – trwa około 20 minut, a wszyscy wykonują turę w tym samym momencie. Nie ma czekania na kolejkę, więc wszystko idzie sprawnie. Regrywalność jak to w rysowankach wypada bardzo wysoko. Za każdym razem kostki wypadają różnie.

Na tle innych turlaj i rysuj wypada bardzo dobrze. Dawno nie grałem w tak dobrą rysowanke. Wypada na równo z Welcome to i Patchworkiem Doodle.

Podsumowanie

Osobiście polecam rysowankę dla nowych graczy i do rodzinnej zabawy. Dla wyjadaczy tytuł może być jednak za prosty i lepiej sięgnąć po jakieś trudniejsze i bardziej wymagające gry wykorzystujące mechanikę roll & write.

Plusy
  • Niski próg wejścia
  • Pięknie wykonana
  • Proste zasady
Minusy
  • Na dłuższą metę może się znudzić

Przydatne odnośniki

Grę najtaniej kupisz tutaj!

Link do strony wydawnictwa

Inne gry od FoxGames


Dziękuję wydawnictwu FoxGames za przekazanie egzemplarza recenzenckiego!

Author: Jakub

Kuba od lat pasjonuje się grami planszowymi, grami wideo i komiksami. Przez jakiś czas pracował w sklepie z planszówkami, prowadził prelekcję, a także zajęcia z gier dla dzieciaków. Uwielbia opowiadać i dzielić się wiedzą o grach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *