Hunowie – recenzja

Tym razem nie będziemy budować kosmicznych cywilizacji, rysować kolejek czy sadzić marchewki. Cofniemy się w czasie do V wieku, kiedy Hunowie rządzili połową znanego świata. Gracze wcielają się w jednego z wodzów osad i próbują zdobyć chwałę, bogactwa i uznanie Chana. Kogo imię zapisze się w dziejach historii?


Hunowie

Hunowie

Czas gry: 45 minut
Wydawca: Funiverse
Wiek: 14+
Liczba graczy: 2-4
Mechanika: zbieranie zasobów
Tematyka: Hunowie

Zawartość pudełka:

 • 4 karty pomocy
 • 12×5 kart (wyposażenia,najemników, klątwy, skarbów, najazdów)
 • 4 planszetki graczy
 • 32 karty Wozów
 • 5 kostek
 • 120 kosteczek zasobów w kolorze niebieskim, zielonym, żółtym, czarnym i czerwonym
 • znacznik pierwszego gracza
 • instrukcja

Hunowie pudełko


Wykonanie


Jak zwykle Funiverse trzyma poziom wykonania swoich gier. Hunowie to kolejna planszówka tego wydawnictwa, której jakość wykonania oceniam na 5 z dużym plusem.

W średniej wielkości pudełku znajdziemy głównie karty i przeróżne znaczniki. Znajdą się tam jeszcze kolorowe kostki i plansze dla graczy. Wszystkie elementy wykonane ze sporą dbałością o detale i w świetnej kolorystyce. Jedyne czego mogę się doczepić to trochę ukruszona kostka i nierówne malowanie na kostkach. Pewnie jest to wada mojego egzemplarza. Nie przeszkadza to jednak w turlaniu i dobrej zabawie 🙂Hunowie kostki


Rozgrywka


Sam opis gry i historia Hunów wprowadza nas w napady, grabieże i walki. Rozgrywka będzie polegała na zdobyciu chwały i uznania Chana – grę wygrywa gracz, który zdobędzie największą ilość punktów.

Aby zacząć zabawę każdy gracz musi przygotować wioskę oraz wozy, do których będzie ładował zdobyte w walce towary. Za każdym razem, gdy uda nam się zapełnić wóz musimy go opróżnić, dobrać nowy, a towary będące na tym wozie trafiają do składu – specjalnie oznaczone miejsce na planszetce.Hunowie obóz

Runda rozpoczyna się od rzucenia wszystkimi kolorowymi kośćmi. Począwszy od pierwszego gracza wraz z ruchem wskazówek zegara wybieramy jedną kość. Wyrzucona liczba na kostce oznacza ile możemy złupić towarów lub ile kart możemy pociągnąć, żeby wybrać jedną z nich. Kolor kostki oznacza oczywiście jaki typ kart i kostek możemy zebrać. W każdej rundzie pierwszy gracz będzie się zmieniał, więc każdy będzie mieć te same szanse. Pociągnięte karty kładziemy przed sobą – mogą być to najemnicy, efekty stałe, klątwy rzucone przez innych gracz czy złote, dające sporo punktów. Zgrabione kostki natomiast możemy użyć jako towar do wozów, lub do wypełnienia kart najemników lub klątw.Towary

Gra będzie trwała dopóki nie skończą się kostki lub karty jednego z kolorów. Punkty otrzymuje się za karty najazdów, najemników, wozy oraz skarby. Gracz, który zdobył najwięcej punktów zwycięstwa wygrywa!


Recenzja gry Hunowie


O wykonaniu gry nie będę już wspominał. Jest super! Najlepiej przeczytać pierwszą część wpisu.

Hunowie wypadają bardzo ciekawie – zabawa jest przednia, a rozgrywka opiera się na kartach, które nam się wylosują. Ciężko ustalić konkretną taktykę na grę, bo to właśnie karty definiują w którą stronę najlepiej iść. Bardzo podoba mi się wybór, który otrzymujemy podczas ruchu. Wybieramy kartę, która daje nam określony efekt, lub rabujemy towary, które możemy użyć na wozach lub na najemnikach i klątwach.

Taki mechanizm jest bardzo fajny – aby karty najemników działały, musimy wykorzystać zdobyte zasoby. Niektóre karty są bardzo mocne, więc warto się nimi zainteresować i pomóc sobie w zdobyciu chwały. Karty klątw natomiast działają od początku, a jej usunięcie kosztuje kostki. Fajny mechanizm, bo jest trochę kombinowania czy wykorzystywać kostki, czy jednak dostosować się do karty i zmienić styl gry.

Nie podoba mi się jednak zbyt szybkie zakończenie gry. Za pomocą zdobytych kart zaczynamy tworzyć mały silniczek do nabijania punktów, a tu nagle koniec. Podczas gry nie ma czasu na wykorzystanie jej całego potencjału. Gra natomiast cieszy i bawi dzięki swojej prostocie i możliwości wyboru akcji.Kości

Regrywalność i skalowanie wypada nieźle. Mamy wtedy odpowiednią ilość kart i kostek do wykorzystania podczas rozgrywki.

Podsumowanie gry Hunowie

Hunowie to dobry tytuł, którym warto się zainteresować. Jeśli lubicie takie klimaty i poszukujecie prostej gry z nietrudnymi zasadami to ta planszówka może być dla was. Idealnie wpasuje się jako gra rodzinna na weekendowe popołudnia.

Plusy

 • Wykonanie
 • Proste zasady
 • Niski próg wejścia
 • Skalowanie
 • Regrywalność
 • Mechanika

Minusy

 • Zbyt szybko się kończy

Przydatne odnośniki

Grę najtaniej kupisz tutaj!

Link do strony wydawnictwa

Laguna od Funiverse


Dziękuję wydawnictwu Funiverse za przekazanie egzemplarza do recenzji!

Funiverse_logoOstatnio recenzowałem Jurassic Snack od Funiverse. Przeczytaj! 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *