Splendor – recenzja

Splendor to jedna z najpopularniejszych gier rodzinnych ostatnich lat. Zajmuje w domach zaszczytne miejsce obok klasyków takich jak Carcassonne czy Wsiąść do pociągu Europa. Dzisiaj jednak przyjrzymy się, dlaczego ta gra stała się tak popularna i czemu ludzie nadal kupują ją na prezent lub dla siebie do domu. Przed Wami recenzja Splendor.


Splendor

Splendor

Czas gry: 30 minut
Wydawca: Rebel
Wiek: 10+
Liczba graczy: 2-4
Mechanika: zbieranie kart i żetonów
Tematyka: renesansowi handlarze
Grę najtaniej kupisz tutaj!

Zawartość gry:

  • instrukcja
  • 90 kart rozwoju
  • 40 znaczników klejnotów

Ciekawie wykonane te kamienie?


WypraskaPo rozpakowaniu można się nieco rozczarować, bo wszystkie elementy mogłyby spokojnie zmieścić się w pudełku nawet mniejszym o połowę. Z drugiej strony, Splendor w mniejszym pudełku nie wyglądałby tak „okazale” jak teraz. W środku znajdziemy bardzo funkcjonalną wypraskę, dzięki której możemy zachować porządek. Każdy rodzaj klejnotu posiada swoje oddzielne miejsce, a karty nawet zakoszulkowane mieszczą się w wyznaczonych miejscach.

Wszystkie elementy gry są wyśmienicie wykonane – karty bardzo kolorystyczne i żywe, a zarazem bardzo czytelne. To samo można powiedzieć o płytkach arystokratów, które wizualnie cieszą oko. Najlepsze są tu jednak żetony, które są wręcz niesamowite. Są twarde, masywne i zabawa nimi podczas gry sprawia ogromną radość.

Plac gry w Splendor


A jak się w Splendor gra?


Celem graczy jest pozyskanie 15 punktów rozwijając swoje „imperium handlowe”. Każdy ma za zadanie zbierać klejnoty i kupować coraz to lepsze karty i zdobywać przychylność arystokracji. W grze wyróżniamy 5 zwykłych klejnotów oraz złoto (joker). Za ich pomocą będziemy kupować karty, ponosząc odpowiedni za nie koszt. Po wykupieniu karta trafia do naszych zasobów i od teraz posiadamy dodatkowe kryształy – permanentnie! Oprócz tego karty mogą nam dawać punkty, które są nam bardzo potrzebne do zwycięstwa. Im więcej posiadamy kart w swoich zasobach, tym mniej będziemy potrzebowali do dalszych zakupów. Dla przykładu, jeśli w magazynie posiadamy 2 karty z diamentem, a karta którą chcemy kupić kosztuje 3 takie klejnoty, potrzebny nam będzie tylko jeden żeton tego rodzaju do zakupu. Kart nadal pozostają w naszych zasobach! Podczas rozgrywki trzeba dobrze przygotować nasz „silniczek”, aby w dalszej części gry szybko wysunąć się na prowadzenie.

W swojej turze gracz może wykonać jedną z następujących akcji:

Karty w grze

  • Pozyskać dwa klejnoty tego samego koloru (jeśli w stosie leżą przynajmniej cztery)
  • zdobyć jednym klejnocie z trzech różnych kolorów
  • Pozyskać żeton złota poprzez rezerwację karty ze stołu (to jedyny sposób na zdobycie złota)
  • Wykupić kartę ze stołu lub kartę wcześniej zarezerwowaną

Trzeba pamiętać, że można posiadać maksymalnie tylko 10 kryształów oraz 3 zarezerwowane karty. Trzeba dobrze dysponować zasobami i poważnie rozważać zakupy, jeden błąd może odebrać nam zwycięstwo.


Ciekawy ten tytuł?


Splendor to bardzo prosta i wciągająca gra, w której każdy z graczy wciela się w renesansowego kupca. Główną celem gry, jest stworzenie silniczka, dzięki któremu będziemy mogli kupować coraz to lepsze karty. Gra jest fajna, dobrze wykonana, jednak nie porywa mnie w dużym stopniu. Czegoś tutaj brakuje…może po premierze dodatków coś zmieni się w rozgrywce i bardziej zachęci mnie do częstszego wyjmowania tego tytułu na stół. Znam parę osób, które mówią bardzo pozytywnie na temat tej gry. Wszystko zależy od tego, czy komuś podejdzie mechanika i sposób rozgrywki. Polecam przetestować przez zakupem. Można jednak jasno powiedzieć, że Splendor to naprawdę niezła gra. Jeśli jesteście z Krakowa, możecie przetestować grę w sklepie Joker!
Kiedy ostatnio graliśmy w ten tytuł wpadł mi do głowy jeden pomysł, który znacznie mógłby podnieść atrakcyjność tego tytułu. Do gry wystarczyłoby dołożyć… klepsydrę. Kiedy gracze mieliby ograniczony czas na działanie grałoby się zdecydowanie lepiej. Co sadzicie o tym rozwiązaniu?

Żetony kamieni szlachetnych

 

Plusy

  • Regrywalność
  • Bardzo dynamiczna
  • Prosta mechanika i zasady
  • Niski próg wejścia
  • Intuicyjne zasady
  • Fajne wykonanie, szczególnie żetony kamieni

Minusy 

  • Trochę naciągany klimat
  • Za duże pudełko

Przydatne odnośniki

Grę najtaniej kupisz tutaj!

Gry rodzinne


 Serdeczne podziękowania dla sklepu Joker za wypożyczenie egzemplarza gry na potrzeby recenzji!

Sklep Joker

One Reply to “Splendor – recenzja”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *