Kawerna Dokąd Sięgają Korzenie – recenzja dodatku

Jest wiele takich gier, które już od samego początku są wypchane aż po brzegi i nie potrzebują dodatku. Jedną z takich gier były dla mnie Pola Arle, jednak po dodaniu dodatku była jeszcze lepsza! Dzisiaj jednak nie o tym, a o innym bardzo podobnym przypadku. Mowa tu oczywiście o grze Kawerna, która jest ciężkim klocem wśród planszówek, a i tak pojawił się do niej dodatek. Wiele osób na niego czekało, nic dziwnego, bo to dobry kawałek „przypraw do już pysznej mięsistej planszówki”.

Kawerna dodatek

Kawerna Dokąd Sięgają Korzenie dodatek

Czas gry: 30 minut na gracza (gracz mniej ogarnięty około 45 minut)
Wydawca: Lacerta
Wiek: 12+
Liczba graczy: 1-7
Mechanika: worker placement
Tematyka: farmienie
Grę najtaniej kupisz tutaj!

Zawartość pudełka:

 • 8 plansz ras
 • 8 żetonów pomocy
 • 32 żetony usprawnień
 • 32 żetony korytarzy, pól i pastwisk
 • 24 żetony klejnotowoców
 • 24 żetony grzybów
 • 1 żeton jaskiniowego goblina
 • 16 żetonów złotych monet
 • 7 żetonów goblinów
 • 1 instrukcja

Co w dodatku się pojawiło?


Przyznam szczerze, że bardzo zaskoczyło mnie to, że tak mało osób o dodatku do gry słyszało. Może być to spowodowane tym, że już sama podstawka gry Kawerna posiadała ogromną ilość elementów i poziom regrywalności.

Dodatek Kawerna Dokąd Sięgają Korzenie to pudełko o wiele mniejsze niż podstawowa gra, jednak wewnątrz sporo można znaleźć. Głównym i chyba najważniejszym urozmaiceniem, jakie zostaje do gry wprowadzone to płytki ras. Każdy gracz od teraz będzie prowadził jedną z nich ku zwycięstwu. Razem z nimi dołączone zostały dodatkowe pomieszczenia, ale także surowce w tym grzyby i klejnoty. Niestety są one z tektury, a nie drewniane, tak jak w podstawowej części gry. Szkoda, bo średnio to wygląda.

Grzyby i kamienie

Zasady rozgrywki w zasadzie się nie zmieniły za bardzo. Najlepiej przeczytać je tutaj, w oryginalnym tekście – Kawerna recenzja.
Co zatem zostało dodatkowo wprowadzone?
Jak możecie się domyślić, będziemy zaczynać od wyboru klasy jaką będziemy grać, a dodatkowo będziemy zbierać budynki klasowe, które zastępują odpowiednie usprawnienia. Ważną też zmianą jest to, że od teraz rasy mogą budować usprawnienia nie tylko w jaskiniach, ale też na polach łąk czy lasach. Oczywiście każda klasa wprowadza dodatkowe zmiany zasad, ruchów czy specjalnych działań, ale nie ma to sensu, abym to opisywał. Pewnie wiecie o co chodzi.


Wrażenia z dodatku do gry Kawerna


No dobra, czy dodatek rzeczywiście był potrzebny do Kawerny? Według mnie nie, bo gra śmiga świetnie bez tego. Ale czy w takim razie gra nie może być już lepsza? Może, jeśli dorzucimy do niej właśnie ten dodatek. Bardzo lubię skomplikowane eurasy w których budujemy i optymalizujemy ruchy. Wprowadzenie zmian, takich jak klasy czy dodatkowe pola bardzo mi się spodobało.

Dzięki takiemu zabiegowi gra nie jest schematyczna od początku, co mogło być frustrujące dla niektórych osób. Ogromnym plusem też jest to, że każdy gra unikalną klasą, czyli nie ma tutaj mowy o kopiowaniu ruchów czy identycznej strategii. Każda zdolność jest ciekawa, jednak trzeba ją odpowiednio wykorzystać, aby przyniosła efekt i była opłacalna. Dzięki temu najgorsza wada Kawerny – schematyczność w pierwszych fazach rozgrywki zostaje wyeliminowana. Żeby nie było za mało, ogromny plus za wprowadzenie zmian odnośnie budynków klasowych. Jeszcze większa regrywalność, jeszcze więcej możliwości = więcej zabawy i funu dla takich graczy jak ja.Kawerna rasy

Dodatek Kawerna Dokąd Sięgają Korzenie to ogromne urozmaicenie już bardzo różnorodnej podstawki. Nowe pola i możliwości pozwalają wycisnąć poty z nawet najbardziej doświadczonych graczy. Sam osobiście nadal uważam, że dodatek jest, jak sama nazwa wskazuje, dodatkiem. Kawerna to dobry tytuł, który śmiało wystarczy dużej ilości osób. Jeśli jednak chcesz więcej doświadczeń z gry, więcej możliwości i więcej móżdżenia, to Dodatek Kawerna Dokąd Sięgają Korzenie jest właśnie dla Ciebie.Kawerna dokąd sięgają korzenie

Recenzja Dodatek Kawerna Dokąd Sięgają Korzenie – podsumowanie

Dodatek Kawerna Dokąd Sięgają Korzenie to świetna propozycja dla osób, które chcą jeszcze więcej wycisnąć z tego już dobrego tytułu. Sporo urozmaiceń, możliwości i dróg ku zwycięstwa pozwala bawić się przez długie godziny. Jeśli więc jesteś fanem Kawerny, kupuj śmiało!

Plusy

 • Fajne, klasyczne wykonanie
 • Mieści się w pudełku z podstawką
 • Podniesienie już wysokiego poziomu regrywalności
 • Różnorodność już od samego początku gry
 • Brak schematyczności
 • Nie komplikuje zasad, jedynie lekko je podkręca w pozytywnym znaczeniu
 • Zabawa na wiele dodatkowych godzin z tym tytułem

Minusy

 • Nowe surowce są tekturowe nie drewniane

Przydatne odnośniki

Grę najtaniej kupisz tutaj!
Link do strony wydawnictwa
Grę znajdziesz również na Planszeo!
Quetzal recenzja


Dziękuję wydawnictwu Lacerta za przekazanie egzemplarza do recenzji!

Lacerta

Author: Jakub

Kuba od lat pasjonuje się grami planszowymi, grami wideo i komiksami. Przez jakiś czas pracował w sklepie z planszówkami, prowadził prelekcję, a także zajęcia z gier dla dzieciaków. Uwielbia opowiadać i dzielić się wiedzą o grach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *