Spektrum – recenzja

Masz już dość grania w Tajniaków czy 5 sekund na każdej imprezie? Wiem lepiej też już ograne i znacie wszystkie odpowiedzi? Nowa imprezówka wpadła na rejon i króluje na naszym stole. Mowa tu oczywiście o grze Spektrum, grze drużynowej na skojarzenia. Powiecie pewnie „eeee znowu jakieś Taboo czy inne gry słowne”. Otóż nie, bowiem tutaj będziemy wszystko zaznaczać i punktować za pomocą specjalnego koła i wskaźnika. Więcej w dzisiejszej recenzji gry Spektrum!


Spektrum recenzja

Spektrum

Czas gry: 30-45 minut
Wydawca: Rebel
Wiek: 14+
Wiek według mnie: ograny 11+, nieograny 14+
Liczba graczy: 2,4+
Mechanika: pływanie gondolami
Tematyka: skojarzenia słowne
Grę najtaniej kupisz tutaj!

Zawartość pudełka:

  • 126 dwustronnych kart spektrum
  • 3 znaczniki
  • plastikowy mechanizm
  • instrukcja

Wykonanie i zasady gry


Kolejne imprezówki pojawiają się na polskim rynku jak grzyby po deszczu. Większość to odgrzewany kotlet powtarzający mechaniki i pomysły z innych tytułów.  Ostatnio jednak pojawiło się coś nowego, w dodatku z ciekawym gadżetem. To w grach jest fajne, dlatego bardzo mnie to zainteresowało. Dlatego też powstała recenzja Spektrum!

Wykonanie

Pięknie i solidnie wykonana, głównie za sprawą nieniszczących się i nierozwalających elementów. Specjalne koło z pokrętłem i znacznikiem działa nadzwyczaj dobrze – nie zacina się, nie rozlatuje i wszystko siedzi na swoim miejscu. W dodatku rozgrywka jest dość wygodna, bowiem wszystko układa się i zaznacza w pudełku. Podczas przenoszenia plany nic się nie rozlatuje, co na spory plus. Bardzo przyciągnęło mnie też pudełko, nie ma co 😀 Jest super zaprojektowane! Nie da się przejść koło niego obojętnie.Spektrum gra planszowa

Zasady

W grze Spektrum dzielimy się na dwie drużyny, najlepiej równe, chodź przy grze nieparzystej spokojnie można już grać dwójka przeciwko trójce. Drużyny będą grać na zmianę, odgadując hasła w celu zdobywania punktów – pierwsza, która zdobędzie 10 pkt wygrywa grę.

Jedna z osób z drużyny otrzymuje pudełko wraz ze specjalnym kołem. Dobiera jedną kartę i na jej podstawie będzie wymyślała hasło. Na kartach znajdują się hasła przeciwne sobie, takie jak „ciepły – zimny” lub „praktyczny – niepraktyczny”. Jedno słowo jest bardziej w lewą stronę, drugie natomiast w prawo. Do tego będzie nam potrzebne koło, którym kręcimy, odkrywamy i sprawdzamy gdzie znalazło się punktowanie. I teraz najważniejsza część. Mamy kartę, mamy miejsce gdzie na kole są punkty. Zadaniem osoby jest użycie takiego hasła, aby nakierować jego drużynę na miejsce punktowania.Karty z gry imprezowej

Dla przykładu jest karta „ciepły – zimny” a punktowanie jest skrajnie po prawej stronie. Hasłem, które użyję do pomocy mojej drużynie będzie „lód”. Hasła oczywiście wymyśla się dowolnie – w dodatku jest mnóstwo kart i możliwości punktowania na kole.

Gdy moja drużyna zaznaczy, gdzie ich zdaniem są punkty, druga drużyna ma szansę otrzymać ekstra punkt. Stwierdza, czy ich zdaniem „4 punkty” znajdują się w lewą czy prawą stronę od wskaźnika. Jeśli mieli rację, dostają ekstra punkt. Teraz zmiana, hasło przygotowuje drużyna przeciwna.

Gra w Spektrum się kończy, gdy któraś drużyna zdobędzie 10 punktów.


Recenzja gry Spektrum


Przejdźmy do najważniejszej części wpisy – czy warto zainteresować się Spektrum. Pierwszym kryterium, za sprawą którego kupiłem grę, było wykonanie. Tutaj do niczego nie mogę się przyczepić, a ponadto jestem zadowolony, bowiem nie spodziewałem się tak solidnego wykonania „dziwnych” elementów tej gry. Kolejnym kryterium był duża popularność gry za granicą i prestiżowa nagroda za najlepszą imprezówkę Golden Geek 2019. Czy spełniła moje oczekiwania?Spektrum imprezówka recenzja

Mamy tutaj ciekawe połączenie skojarzeń z bajeranckim kołem do zaznaczania punktów. Niby znowu to samo, jakieś skojarzenia, ale tym razem przedstawione w inny sposób. Mamy tutaj narzucone punktowanie, skrajności i do tego właśnie musimy dać podpowiedź. Nie można w takim razie schematycznie podpowiadać, bowiem jeśli karta nawet się powtórzy, to i tak będzie inne punktowanie. Ogromny plus za to, bowiem tytuł oferuje mnóstwo możliwości.

Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko odgadujemy myśli innych graczy, ale też to jak postrzegają świat. Wychodzi dzięki temu mnóstwo ciekawych dyskusji, gdy drużyna próbuje rozgryźć osobę dającą hasło.Spektrum gra recenzja

Wrażenia z rozgrywki

Ta właśnie ta zabawa daje największą frajdę. Przemyślenia, rozszyfrowanie, a potem odpowiednie zaznaczanie na kole punktowania. TO JEST SEDNO ROZGRYWKI. Rozmowa, dyskusja i to, czy sznurowadła są zbędę czy praktyczne. Niby trzymają buta na nodze, ale są też rzepy? Trzeba zgadywać, kombinować i myśleć nieszablonowo.

Ogromnym plusem Spektrum jest też brak narzuconego czasu na zgadywanie, dzięki czemu nie trzeba się spieszyć i denerwować jak w 5 sekund. Kolejną ważną sporawą jest gra z introwertykami! Wiem, że wielu osobom granie w imprezówki sprawa spory dyskomfort. Tutaj mogą wyrażać swoje emocje właśnie za pomocą pojedynczych haseł. To też świetny tytuł, aby poznać nowe otoczenie i ludzi.

Ja przy tej planszówce bawię się za każdym razem świetnie, a uśmiech nie schodzi mi z twarzy. Dzięki różnym ciekawym hasłom i pomysłom można się idealnie bawić i spędzić ciekawy czas na imprezie. Graliśmy już około 50 rund i śmiało mogę stwierdzić, że wpada do naszej topki imprezówek. Chyba ani razu hasło nam się nie powtórzyło.Karty zaawansowane

Recenzja Spektrum – podsumowanie

Czy grę polecam? Jak najbardziej tak. Imprezówek jest bardzo dużo, jednak Spektrum zajmuje zaszczytne miejsce w gronie tych lepszych gier. Wiele osób grę zachwala, zarówno młodsi odbiorcy jak i starsi. Zdarzyło mi się już grę podarować na prezent, osoba była zachwycona. Recenzja Spektrum była ciekawym doświadczeniem!

Plusy

  • Suuuper wykonanie
  • Mechanika
  • Ciekawy element koła i punktowania
  • Regrywalność na wysokim poziomie, hasła bardzo rzadko się powtarzają, prawie wcale

Minusy

  • Dużo zależy od osób z którymi gramy

Author: Jakub

Kuba od lat pasjonuje się grami planszowymi, grami wideo i komiksami. Przez jakiś czas pracował w sklepie z planszówkami, prowadził prelekcję, a także zajęcia z gier dla dzieciaków. Uwielbia opowiadać i dzielić się wiedzą o grach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *