Wiem lepiej – recenzja

Gry quizowe to od dawna dość popularna tematyka. Moim zdaniem jednak w każdej z tych, które poznałem, jednak czegoś mi brakowało i nie był to tytuł idealny. Złe wykonanie, mało kategorii, powtarzające się pytania, wszystko to stało na porządku dziennym. Jak jest z grą Wiem lepiej? Czy to właśnie ten tytuł zawojuje nasz rynek i stanie się najlepszą grą quizową? Bardzo możliwe, że powtórzy sukces z Finlandii. Ale dzisiaj skupmy się na mojej ocenie gierki, a nie na czytaniu z fusów na temat jej przyszłości 🙂


Wiem lepiej gra quizowa recenzja

Wiem lepiej

Czas gry: 45 minut
Wydawca: Rebel
Wiek: 15+
Wiek według mnie: ograny 15+, nieograny 15+ (taki wiek przez trudność pytań)
Liczba graczy: 2+
Mechanika: quiz
Tematyka: quiz
Najtaniej kupisz tutaj!

Zawartość pudełka:

 • plansza główna
 • 4 planszetki drużyn
 • 20 płytek kategorii
 • 8 płytek WIEM LEPIEJ
 • 4 płytki ZAMIANA
 • 4 pionki
 • pudełko na karty z pytaniami
 • 150 kart z pytaniami
 • woreczek
 • instrukcja

Wykonanie Wiem lepiej


Wiem lepiej to bardzo elegancko wydana gra planszowa bez zbędnych bajerów, grafik i rysunków. Pudełko minimalistyczne z tytułem gry na środku i nic poza tym. W środku znajdziemy fajnie wykonaną wypraskę, która trzyma każdy element na swoim miejscu, bez wypadania czy rozlatywania podczas przenosin pudełka.

Jakie mamy komponenty? No oczywiście pytania! Przecież bez tego jak grać w grę quizową? Na każdej karcie znajdziemy 20 różnych kategorii (symbole), a do nich przypisane pytania o różnym poziomie trudności. Na odwrocie znajdziemy odpowiedzi, więc w łatwy sposób sprawdzimy czy dana osoba ma rację.gra planszowa wiem lepiej recenzja

Dodatkowo mamy główną planszę oraz planszetki graczy, oczywiście też wykonany w prosty, ale jakże elegancki sposób. Planszetki graczy? A po co, a dlaczego? No właśnie…w grze Wiem lepiej będziemy losować cztery kategorie i będziemy ustawiać jaką wartość punktową będą przynosić prawidłowe odpowiedzi.

Żetony, to ostatni komponent gry. Na nich znajdują się kategorię do losowania, ale też żetony dla odpowiedniego koloru (jak działają w następnej części). Twarde, plastikowe, świetnie wykonane.

Podsumowując, wykonanie, mogę śmiało powiedzieć, że to najładniejsza gra quizowa jaką miałem okazję spotkać. Bez zbędnego przepychu, jakościowo super, a w dodatku elegancko. Recenzja Wiem lepiej poniżej!


Rozgrywka w planszówce


Wiem lepiej to gra quizowa, w której gracze mogą grać samemu lub w drużynach. Każdy team wybiera kolor, a także zbiera żetony odpowiadające wybranemu kolorowi.

Każdą rundę będziemy zaczynać od wylosowania czterech kategorii i ustawienia ich na swoich planszetkach. Kategorie są unikatowe, więc każdy kolor będzie mieć cztery różne! Trzeba je ustawiać mądrze, bo pytania będą warte od 1-4 punktów w zależności od naszego układu. Jeśli czujecie się w czymś lepsi, postawcie na więcej punktów.

Gracze na zmianę odpowiadają na pytania przypisane do kategorii zaczynając od najmniej punktowanych, aż po najważniejsze pytania. No właśnie, ale to nie wszystko. Wspominałem wcześniej o żetonach, które każda drużyna posiada. Są to dwa żetony WIEM LEPIEJ i jeden ZAMIANA. Ten drugi pozwala zamienić kategorię z inną na planszach graczy np. ze swoją. Jeśli mamy sport, a nie mamy żadnego pojęcia o nim, możemy go śmiało oddać komuś innemu i zabrać coś fajnego dla siebie.Recenzja wiem lepiej

Drugi żeton, WIEM LEPIEJ to już inna bajka. Pozwala nam przejąć pytanie innego gracza, aby zdobyć dodatkowe punkty. Żeton można rzucić przed, albo po podaniu pytania – jest to ważne, bo przed daje 3 pkt, a po przeczytaniu 1 pkt jeśli dobrze odpowiemy. Nie ma tak łatwo, bo przy podaniu błędnej odpowiedzi w tym przypadku tracimy 1 pkt! Trzeba grać te żetony z rozwagą.

Gdy skończą się żetony na planszetkach, zaczynamy nową rundę – losujemy nowe kategorie i resetujemy żetony WIEM LEPIEJ i ZAMIANA. Gracz, który jako pierwszy przejdzie całą planszę wygrywa grę. Pod koniec, w ostatniej linii punktowania, pytania mogą przynieść maksymalnie jeden pkt, więc wtedy kolejność nie ma już za bardzo znaczenia.


Recenzja gry Wiem lepiej


Przejdźmy teraz do sedna tego tekstu, czyli czy Wiem lepiej to kolejna nudna gra quizowa? Jeśli wszystkie gry tego typu są dla Ciebie nudne, to pewnie ta też taka będzie. Nie ma tu nic bardzo odkrycie, ani nie przebudowano całego mechanizmu gier opartych o wiedzę. Recenzja Wiem lepiej stanowiła jednak dla mnie wyzwanie, dlaczego?

To dobra gra w swojej kategorii, co mogę śmiało przyznać. Zacznijmy od wykonania, które według mnie stawia wysoko poprzeczkę kolejnym tego typu grom. Minimalizm i prostota bardzo pasuje do gry quizowej – nie brakuje mi tutaj tandetnych rysunków, które często towarzyszą imprezowym gierkom.Recenzja gry planszowej wiem lepiej

A jak zasady? Bardzo sobie cenię wprowadzenie żetonów drużyny. Dzięki temu gra nie jest tylko nudnym odpowiadaniem na pytania, ale wprowadza rywalizację i ciągłe skupienie, nawet jeśli nie ma naszej kolejki. Często osoby podbierały mi pytania, co powodowało frustrację, ale też uśmiech, gdy ktoś wywalał się na  prostym dla mnie pytaniu.

Kategorii mamy aż 20, kart 150, czyli Wiem lepiej ma dla nas przygotowane 3000 różnych pytań. Dla mnie to sporo, więc można mówić o dużej regrywalności, ALE jak to bywa z ciągłym graniem w takie gry można wyćwiczyć pytania. Każda gra quizowa jest podatna na powtarzalność, ta też jest i nie ma co tego ukrywać. Umówmy się też, takiej gry nie wyjmuje się dzień w dzień i nie ćwiczy pytań 🙂 Wyjmując okazjonalnie tytuł na granie z rodzicami/ dziadkami czy dużą imprezę nie ma mowy o powtarzalności.Wiem lepiej gra planszowa

Wiem lepiej to naprawdę ciekawy tytuł imprezowo quizowy, jednak mam do niego jeden zarzut (dla niektórych to plus!) – pytania są bardzo niezbalansowane. Czuć różnicę poziomu między niektórymi pytaniami, co może powodować frustrację u innych graczy, tak było i u mnie. Wiele razy ja w jednej kategorii dostawałem pytanie z kosmosu, a inny gracz mega oczywiste dla każdego. Dla mnie to minus, dla niektórych plus…czemu? Bo pytania można przecież podbierać i ustawiać punktowo. Jeśli czujemy się w czymś naprawdę dobrzy po prostu ustawiamy na max punktów. To już kwestia preferencji, trzeba samemu wyrobić sobie zdanie na ten temat po zagraniu.

Recenzja Wiem lepiej – podsumowanie

Wiem lepiej to fajna gra quizowa, która w swojej kategorii ląduje u mnie wysoko. Wykonanie fajne, sporo pytań i dorzucony element rywalizacji i interakcji. Pamiętajmy jednak, że jeśli nie lubisz gry quizowej, dzięki temu tytułowi raczej nie zmienisz swojego przekonania do tej kategorii. Szukasz quizówki? Wiem lepiej to dobry tytuł i warto przemyśleć jego zakup. Recenzja Wiem lepiej była dla mnie priorytetem, bo to jedna z naszych kluczowych imprezówek!

Wiem lepiej to świetny tytuł, który sprawdzi się do gry ze znajomymi czy rodziną. Dzięki różnorodności kart możesz grać w nią wielokrotnie, a za każdym razem nadal będziesz się świetnie bawić!

Plusy

 • Interakcja między grającymi
 • Minimalistyczne wykonanie
 • Duża ilość kategorii
 • Możliwość gry solo i drużynowej
 • Samemu wybieramy ile puntów warte będzie pytanie

Minusy

 • Może stać się powtarzalna
 • Nierówny poziom pytań nawet w tej samej kategorii

Przydatne odnośniki

Link do strony wydawnictwa
Najtaniej kupisz tutaj!
Najlepsze gry imprezowe
Spektrum recenzja


Dziękuję wydawnictwu Rebel za przekazanie egzemplarza do recenzji!

REBEL

Author: Jakub

Kuba od lat pasjonuje się grami planszowymi, grami wideo i komiksami. Przez jakiś czas pracował w sklepie z planszówkami, prowadził prelekcję, a także zajęcia z gier dla dzieciaków. Uwielbia opowiadać i dzielić się wiedzą o grach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *