Disney Lorcana TCG – recenzja

Jeżeli interesujesz się światem gier planszowych, zapewne słyszałeś już o najnowszym produkcie Ravensburgera w kategorii gier karcianych kolekcjonerskich (CCG), Disney Lorcan. Gra rozgrywa się w zaczarowanym świecie Lorcan, nazwanym od połączenia słów „lore” (legendy) i „arcana” (tajemnice). Uczestnicy wcielają się w postać Illumineera, władczego maga, łącząc postaci z Disneya z „The Great Illuminary” Lorcany, czyli archiwum wszystkich disneyowskich piosenek i opowieści.

Disney lorcana

O grze usłyszałem po raz pierwszy w połowie ubiegłego roku, kiedy to karty były już dostępne na międzynarodowym rynku. Następnie, w połowie listopada, pojawił się drugi zestaw kart, Rise of the Floodborn. Ravensburger zapowiedział, że na wiosnę 2024 roku zadebiutuje trzeci zestaw, Into The Inklands, który będzie również oficjalnie dystrybuowany na polskim rynku. Uważam, że to doskonała okazja, by zaprezentować Wam, na czym polega ta gra i czym dokładnie jest!

Disney Lorcana TCG

Tytuł: Disney Lorcana TCG
Czas gry: 20min
Wydawca: Ravensburger
Dla: 8+
Liczba graczy: 2 lub 4
Rodzaj gry: Karciana

Moja pierwsza porada dla osób rozpoczynających przygodę z grą brzmi: przygotuj się na początkową, większą inwestycję. Polecam zaopatrzyć się w trzy talie startowe, aby dysponować wystarczającą ilością kart do tworzenia różnorodnych kombinacji kolorystycznych. Jeżeli planujesz zakup gotowych zestawów prezentowych, zwróć uwagę, by zawierały one dostatecznie dużo kart, umożliwiających zbudowanie własnej talii. Nie jest to klasyczna planszówka, gdzie kupujesz grę i koniec, a ciągłe uzupełnianie kolekcji o nowe karty, dodatki, aby utrzymać się w mecie i procesie wydawniczym – a dlaczego? O tym później!


Zasady Disney Lorcana i układanie talii

Zacznijmy jednak od początku – Głównym celem gry jest zgromadzenie 20 punktów Lore. W odróżnieniu od innych kolekcjonerskich gier karcianych (CCG), nie chodzi o pokonanie przeciwnika przez zadanie mu śmiertelnego ciosu lub odebranie wszystkich punktów życia, a o zdobycie Lore poprzez skuteczne realizowanie zadań. Mimo że może to wydawać się głównie kwestią semantyki, zważywszy na przewidywaną grupę odbiorców Disney Lorcana, taka zmiana jest tematycznie uzasadniona i znacznie prostsza do wytłumaczenia młodszym graczom. W takim Magic the Gathering jesteśmy nastawieni na atakowanie przeciwnika, tu jest nieco odwrotnie. Rozgrywkę wygrywa gracz, który jako pierwszy zdobędzie 20 punktów. Jest możliwość grania 2v2, jednak rozgrywka jest nastawiona raczej na pojedynek jeden na jednego.

Aby zagrać w Lorcanę, trzeba w pierwszej kolejności przygotować talię do grania. Talia musi składać się z minimum 60 kart, łącząc karty z jednego lub dwóch kolorów Ink. W grze do wyboru mamy 6, gdzie każdy z nich ma swój wyjątkowy styl grania – jeden skupia się na bardziej kontrolnej rozgrywce, inne na dobieraniu kart, a jeszcze inne na deckach typu agro, czyli żeby jak najszybciej wygrać.


Rozgrywka w Lorcanę

W głównej fazie masz pełną swobodę działania, gdzie możesz wykonywać różnorodne legalne akcje w dowolnej kolejności i tak często, jak chcesz. Istnieje jednak jedno ograniczenie – co turę możesz dodać tylko jedną kartę do Inku.

Aby dodać kartę do Ink, wybierz dowolną kartę z ręki i umieść ją zakrytą na stole w Inku. Karta, raz umieszczona, pozostanie tam do końca gry. Karty w Ink mogą być „wyciągane” poprzez obrócenie ich o 90 stopni, co równoznaczne jest z ich użyciem do uzyskania jednej jednostki atramentu.

Disney lorcana recenzja

Gdy zagrywasz kartę, umieść ją na stole w grze, korzystając z kart z Inku, aby dopasować ją do widocznego kosztu w lewym górnym rogu. Karty postaci, które właśnie zostały zagrane, mają tzw. „chorobę przywoływania”, co oznacza, że są one świeżo pomalowane i musisz poczekać, aż ich atrament wyschnie, zanim będziesz mógł ich użyć w kolejnej turze. Mimo to, kiedy są one wprowadzane do gry, stoją pionowo i nie mogą być „pokłócone” przez Wyzwania, co zapewnia im ochronę.

Przedmioty mogą być używane natychmiast, podczas gdy karty akcji zazwyczaj są rozpatrywane i natychmiast odrzucane. Karty piosenek to specjalne karty akcji, które mogą być opłacone w sposób tradycyjny, ale wcześniej zagranymi kartami postaci można pokryć ich koszt.

Korzystanie z efektu postaci często wiąże się z kosztem; jeśli wymaga to wywierania efektu, należy pamiętać, czy dana karta jest w stanie to zrobić. Zadanie – wykorzystaj postać, która została zagrana w poprzedniej turze, użyj karty i zdobądź wiedzę równą jej wartości. Wyzwanie – wystaw jedną ze swoich postaci, aby zainicjować wyzwanie, a następnie wskazuj cel – musi to być postać przeciwnika, która jest już wystawiona. Obie postacie zadają przeciwnikowi obrażenia równe ich sile, umieszczając znaczniki na celu. Jeśli liczba znaczników przekroczy wartość siły woli karty, zostaje ona wygnana i odrzucona z gry.

Gdy któryś z graczy osiągnie 20 punktów Lore, gra się kończy!


Aspekt kolekcjonerski Disney Lorcana

Jeśli chodzi o Disney Lorcanę, kluczowym elementem samej gry jest kolekcjonowanie kart. Nazwa sugeruje, że to kolekcjonerska gra karciana, więc trzeba mieć na uwadze, że niektóre karty będą ograniczone w dostępności. Podobnie jak w przypadku gier karcianych, trzeba otwierać różne paczki, zdobywać karty lub kupować je pojedynczo. To samo dotyczy gry w Disney Lorcanie. Niektóre karty będą łatwiej dostępne na rynku, inne będą rzadsze. Niektóre legendarne karty mogą być trudne do zdobycia. Dodatkowo, w samej grze istnieją karty zwanie „Enchanted”, które są bardzo rzadkie i trudno je zdobyć. Ich ceny na rynku mogą sięgać nawet 500-700 złotych, więc jeśli ktoś chce posiadać taką kartę, musi przygotować się na wydatek. Niemniej jednak, grać można także bez tych wyjątkowych kart „Enchanted”, ponieważ są to jedynie rzadsze wersje dostępnych kart.

All Enchanted Cards Revealed - The First Chapter - Lorcana TCG - DigitalTQ

To oznacza, że łatwiej będzie uzupełnić swoją talie o karty legendarnych. Jednakże, skompletowanie idealnej talii może być wyzwaniem, ponieważ niektóre rzadsze karty mogą kosztować nawet 200 złotych. Dla niektórych osób, zwłaszcza tych, którzy nie są zainteresowani kolekcjonowaniem kart, może to być duży wydatek i wysoki próg wejścia. Jednakże, dla wielu osób, tak samo jak dla mnie, aspekt kolekcjonerski gry jest równie ważny, a posiadane karty mogą być wymieniane na różnych wydarzeniach lub spotkaniach. Ważne jest także to, że karty można zdobywać na różne sposoby – można je wymieniać z innymi osobami, kupować pojedyncze karty, a także otwierać paczki z nadzieją na lepsze karty. Trzeba jednak pamiętać, że samo kupowanie paczek może być przyjemne i ekscytujące, ale raczej nie zwróci nam się inwestycji. Jest to raczej dodatkowa frajda przy grze i kolekcjonowaniu kart Disney Lorcana. Warto zauważyć, że gra nie jest ani klasyczną planszówką, ani klasyczną grą karcianą, więc jeśli chcecie w pełni zanurzyć się w świat Orkany i zagrać z dziećmi lub znajomymi, najlepszym wyborem będą starter decki. Dają one gotową talie z 60 kartami w dwóch różnych kolorach, więc będziesz mieć gotową talie do gry. Jeśli każdy z graczy kupi taki starter deck, będziecie mogli grać od razu. Jeśli chcecie podnieść poziom gry, będziecie musieli dokupić dodatkowe paczki i karty.

Season One Booster Wraps


Disney Lorcana – opinia i recenzja

Disney Lorcana osobiście bardzo mi się podoba. Jednym z głównych elementów tej gry jest fakt, że osadzona jest w świecie Disneya, który jako dziecko miałem okazję poznać poprzez oglądanie filmów Disneya, poznając bohaterów i bawiąc się z nimi. Teraz, grając kartami z postaciami, które znam, czuję się jakbym powrócił do tych wspomnień. Wiem, że nie jestem jedyną osobą, która na to patrzy. Znam wielu ludzi, którzy zainteresowali się grami karcianymi kolekcjonerskimi, właśnie Disney Lorcana, przez ten aspekt. Nawet osoby, które wcześniej nie były zainteresowane tego typu grami, teraz znajdują w nich coś dla siebie. Dla mnie, ta gra stała się sposobem na kolekcjonowanie kart, ale również na budowanie więzi z innymi fanami Disneya poprzez wspólne wymiany i spotkania.

Disney lorcana karty

Jednym z ciekawych aspektów Disney Lorcany jest to, że skierowana jest nie tylko do dorosłych, ale również do dzieci. Jest to gra, która jest bardziej dostosowana do starszych graczy, ale jednocześnie przystępna dla młodszych. To fajny kompromis, który pozwala rodzicom i dzieciom cieszyć się grą razem, dzięki znajomości bohaterów z kreskówek i filmów Disneya. To także świetna okazja do budowania więzi międzypokoleniowych poprzez wspólne zainteresowanie i wspólne hobby.

Kolejną zaletą jest rozwijająca się scena turniejowa związana z grą. Chociaż oficjalna dystrybucja w Polsce jeszcze nie wystartowała, można już znaleźć pierwszy i drugi dodatek do gry. Dzięki temu, że karty są dostępne, można uczestniczyć w lokalnych spotkaniach i turniejach. Scena ta z każdym dniem się rozwija, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu grą w Polsce.

Disney lorcana opinia

Jednakże, zbieranie całej talii kart może być kosztowne, zwłaszcza dla graczy casualowych. Niektóre karty mogą być drogie, co sprawia, że nie są one łatwo dostępne dla wszystkich. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę potencjał turniejowy gry oraz radość płynącą z kolekcjonowania kart, inwestycja w niektóre karty może być opłacalna dla tych, którzy chcą być bardziej zaangażowani w grę. Trzeba jednak mieć na uwadze, że Disney Lorcana nie należy do tanich gier, ale za to może być satysfakcjonującym doświadczeniem dla prawdziwych fanów Disneya.

Author: Jakub

Kuba od lat pasjonuje się grami planszowymi, grami wideo i komiksami. Przez jakiś czas pracował w sklepie z planszówkami, prowadził prelekcję, a także zajęcia z gier dla dzieciaków. Uwielbia opowiadać i dzielić się wiedzą o grach.

One Reply to “Disney Lorcana TCG – recenzja”

  1. Mam w domu gracza MtG i potwierdzam, że to nie są tanie rzeczy 🙂 Całe szczęście Młodszy jest całkiem niezły i buduje kolekcję również w oparciu o nagrody w lokalnych turniejach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *