Gilgamesz: Świat Mitów – recenzja komiksu

Egmont od jakiegoś czasu wydaje komiksy z serii Świat Mitów, a Gilgamesz jest kolejnym, który ukazał się na naszym rynku. Komiks opowiada epos o Gilgameszu, który poszukuje tajemnicy nieśmiertelności. Nie jest to standardowy komiks, bowiem ukazuje historię już wcześniej znaną, ale tym razem w graficzny sposób. Czy to się udało?

Gilgamesz

Gilgamesz

Scenariusz: Clotilde Bruneau
Ilustrator: Pierre Taranzano
Wydawca: Egmont
Data wydania: 26.10.2022
Oprawa: twarda
Strony: 156 str.
Format: 21.6×28.5cm

Epos o Gilgameszu był już wcześniej mi znany, dlatego z ciekawością sięgnąłem po komiks, aby poznać nieco inną wizję tej historii. Nie jest to standardowe czytanie eposów czy legend, bo każdy wyobraża sobie bohaterów inaczej – tym razem dostaje się gotową wizualizację!

Wydanie i stylistyka komiksu

Sam komiks wydany jest świetnie, twarda oprawa, super papier, bardzo wygodny w czytaniu. Ogólnie cała seria w której został wydany Gilgamesz, Świat Mitów, bardzo mi się podoba. Świetnie to będzie wyglądać na półce zebrać taką serię!

Pierre Taranzano świetnie narysował strony komiksu, w bardzo prosty, aczkolwiek ciekawy sposób. Niekiedy bardzo kolorowo ukazuje miasto Uruk, jednak najmocniejszą stroną jest ukazanie Gilgamesza w jego największej sile. Podobają mi się też wstawki Bogów, którzy niekiedy się pojawiają w kadrach, aby nieco oddać głębie historii i żeby zrozumieć poczynania bohaterów.

Bardzo podoba mi się, że klimat tamtych czasów został tutaj świetnie zaprezentowany, głównie za sprawą pięknych kolorów i kreski.

Sam komiks nie należy do długich, jednak jest przepełniony solidną historią, zresztą to epos, który został przełożony na komiks 🙂

Scenariusz komiksu Gilgamesz

Osobiście bawiłem się podczas czytania dobrze, ale nie wciągnęło mnie to na tyle bardzo, aby zamawiać kolejne tomy z serii. Sama historia i wizja scenarzysty jest ciekawa, aczkolwiek dla mnie zbyt prosta. Niekiedy wątek urywał mi się w pewnym momencie, lub akcja przyspieszała na tyle szybko, że ciężko mi było połapać się co się aktualnie dzieje lub w których czasach jesteśmy. Komiks na pewny zyskałby, gdybyśmy mogli lepiej poznać samego Gilgamesza, Uruk, czy samą jego przygód w celu odnalezienia tajemnicy nieśmiertelności.

Sama historia jest ciekawa, ukazana w bardzo prosty i przystępny sposób, ale dla mnie to nieco za mało. Jeśli ktoś całkowicie nie zna eposu o Gilgameszu, może być to dla niego świetny początek, jednak dla kogoś, kto już go zna, będzie to raczej ciekawostka artystyczna.

Komiks mogę polecić dla osób, które są zaciekawione tematem lub chcą bliżej poznać epos o Gilgameszu, jednak Ci, co znają pierwotną historię, mogą być rozczarowani małą ilością szczegółów i rozwinięciem wątków. Dla kolekcjonerów czy fanatyków tamtych czasów komiks może okazać się ciekawą, artystyczną przygodą po świecie mitów.

Author: Jakub

Kuba od lat pasjonuje się grami planszowymi, grami wideo i komiksami. Przez jakiś czas pracował w sklepie z planszówkami, prowadził prelekcję, a także zajęcia z gier dla dzieciaków. Uwielbia opowiadać i dzielić się wiedzą o grach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *