Rio – recenzja komiksu

Jakiś czas temu do moich rąk trafił komiks Rio od wydawnictwa Non Stop Comics. Na tyle spodobała mi się szata graficzna, sposób rysunku i kolorystyka, że sam musiałem sobie go sprawić dla siebie. Jak jednak wypada opowieść, czy jest wciągająca? Oj wiele dobrego znajdziecie w środku…

Rio recenzja

Rio

Scenariusz: Louise Garcia
Rysunki:
Corentin Rouge
Tłumaczenie: Olga Mysłowska
Wydawca: Non Stop Comics

Rio w świecie brazylijskich faweli

Akcja komiksu Rio odbywa się w tytułowym mieście, wciągając nas w dziecinne życie głównego bohatera Rubeusa. Chłopiec wraz z siostrom ląduje na ulicy, szukając schronienia i pomocy. Dowiadujemy się o jego początkach i już o mocnej więzi między siostrom a bratem. W trakcie komiksu poznajemy również dorosłe życie bohatera, walki karteli oraz motywy, jakimi wszyscy się kierują. Historia komiksu bardzo mocno opowiada o podziałach społecznych w Brazylii, gdzie ciężko jest przeżyć, a o wszystko trzeba walczyć.

Ogromny nacisk w historii jest postawiony właśnie na kreowanie świata, w którym bohaterowie żyją, przez co świetnie można odczuć emocje bohaterów, ich motywy i to, dlaczego postępują tak a nie inaczej. Przedstawienie bohaterów również jest świetnie, przez co bardziej chce nam się poznawać dalsze losy rodzeństwa.

Ale nie poznajemy również tylko świata przestępczego, ale również tą drugą, nieco bogatszą stronę życia Brazylijczyków w Rio. Obserwujemy tych co czerpią zyski i umaczanie się dzięki władzy i szemranym ruchom. Znamy też pozycję rządowe, dzięki czemu wiemy, jak kreuje się świat i jego struktura w Rio. Pozwala to jeszcze bardziej odczuć podział społeczny i dlaczego bohaterowie walczą ze sobą za wszelką cenę.

W samej historii podoba mi się to, że nie ma tylko walki między kartelami, a miłość rodzeństwa, która motywuje bohatera do działania. Poznanie bliżej ich dzieciństwa otwiera oczy na wydarzenia i ciągłą walkę do samego końca.

Rio w pięknym klimacie

Pomimo ciężkiego i mało pięknego tematu, komiks Rio prezentuje się świetnie, zarówno pod względem wykonania i kreski, ale też budowy świata i klimatu komiksu. To chyba najlepsza część właśnie tej opowieści, bo na każdym kroku czuć klimat, jakby czytający sam był na miejscu wydarzeń i obserwował wszystko jako widz obok. Świetna zabawa kolorem i stylem, a także motywy bohatera przyciągnęły mnie na dłużej, aby poznać historię do końca.

Recenzja komiksu Rio – podsumowanie

Rio to komiks bardzo dobry, zarówno pod względem treści, budowania świata, ale też klimatu, który uderza na każdym kroku czytelnika. Historia jest ciekawa, jednak budowana na świetnie przygotowanym i wykreowanym świecie. Ukazuje podział społeczeństwa, sposób życia i trudności, z jakimi muszą zmagać się bohaterowie. Czytadło polecam każdemu!

Dziękuję wydawnictwu Non Stop Comics za przekazanie komiksu Rio do recenzji!

Author: Jakub

Kuba od lat pasjonuje się grami planszowymi, grami wideo i komiksami. Przez jakiś czas pracował w sklepie z planszówkami, prowadził prelekcję, a także zajęcia z gier dla dzieciaków. Uwielbia opowiadać i dzielić się wiedzą o grach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *