Daredevil Mark Waid Tom 2 – recenzja komiksu

Jako wielki fan Marvela staram się być na bieżąco z wydawanymi historiami, śledząc przygody większości z bohaterów. Szerokim jednak łukiem omijałem często Daredevila, z którym nie miałem jakoś po drodze. Komiksów z Matem Murdockiem trochę mam, robiłem do jego przygód podejścia, jednak zawsze bez skutecznie. Inaczej jest z runem autorstwa Marka Waida, który bardzo mi się spodobał – sięgnąłem po tom drugi, gdy tylko ukazał się na naszym rynku. Czy warto? Sprawdź!

Daredevil Mark Waid

Daredevil Mark Waid Tom 2

Scenariusz: Mark Waid
Wydawca: Egmont
Data wydania: 28.09.2022
Oprawa: twarda
Strony: 300 str.
Format:17.0×26.0cm

Daredevill Marka Waida to drugi tom serii, która ukazała się na Polskim rynku z dopiskiem Oto Nadchodzi… Historia ukazana w tym tomie to kontynuacja zeszytów, które można było przeczytać w pierwszym tomie, dlatego zalecam sięgnąć najpierw do niego. Oczywiście możecie go czytać jako niezależna historia, jednak tracicie kontekst większej części historii.

Wydanie i stylistyka komiksu

Osobiście uwielbiam duże wydania, szczególnie w twardej oprawie, dlatego ucieszyłem się, że ta seria ukazuje się w serii Marvel Classic. Zresztą najlepsze runy z opowieściami z Daredevilemy wychodzą właśnie w takowym formacie, nic dziwnego, że przy tym tak pozostało.

Rysowników w przypadku tego tomu mamy sporo, dlatego w trakcie historii stylistyka będzie się znacznie zmieniać. Osobiście najbardziej siadła mi ta z…pierwszego tomu historii. W przypadku tego wydania szczególną uwagę przykuły pierwsze zeszyty, osobiście dla mnie zostały lepiej narysowane. Są bardziej szczegółowe, realistyczne, co osobiście dla mnie lepiej wpada w przygody Mata Murdocka. W przypadku dalszej części są one narysowane bardzo prosto, bez większej głębi i detali. Przypomina mi bardzo styl, który miałem okazję zobaczyć w przygodach Hawkeye (Moje życie to walka), jednak tam było więcej zabawy stylem, dokładając małe grafiki czy kadry z perspektywy psa. Wizualnie komiks prezentuje się dobrze, jednak uważam, że lepszym rozwiązaniem byłoby pozostanie przy stylu z tomu poprzedniego.

Fabuła

Tak jak już wspomniałem fabuła komiksu Daredevil Tom 2 autorstwa Marka Waida kontynuuje przygody Mata Murdocka z poprzedniego tomu. Historia nadal trzyma się ładu i składu, fajnie ciągnąc najważniejszy element całej historii, który w przypadku tego tomu, jest bardziej na pierwszym planie niż osobiste porachunki. Świetnie, że nadal mamy tutaj tych samych złoczyńców, ale pojawiają się nowi, którzy próbują przeszkodzić Matowi.

Fabuła napisana jest bardzo dobrze, sam komiks wciągnął mnie tak, że „wciągnąłem go” jednego wieczoru. Jest angażująca i trzyma w napięciu, nie stosując niepotrzebnych zapychaczy.

No właśnie…podczas komiksu autor nie zapomina o pomniejszych wątkach, które miały miejsce w poprzednim tomie, a nadal je kontynuuje, przez co aż chce się śledzić przygody głównego bohatera. Pojawia się zwrot akcji, inni bohaterowie oraz kadry z „widzenia Mata Murdocka”, które osobiście uwielbiam, bo dają ogląd na to, jak bohater radzi sobie z tym wszystkim.

Podsumowanie

Drugi tom przygód Daredevila napisanych przez Marka Waida to solidny komiks, po który powinien sięgnąć każdy fan przygód Mata Murdocka. Historia fajnie jest prowadzona, ciekawa, a do tego pojawiają się zwroty akcji, które uderzają w czytającego na każdym kroku. Komiks skierowany nie tylko dla osób znających postać, ale też dla tych, którzy chcą zacząć czytać przygody Daredevila. Jeśli nie wiesz, gdzie zacząć – to jest idealny moment!

Author: Jakub

Kuba od lat pasjonuje się grami planszowymi, grami wideo i komiksami. Przez jakiś czas pracował w sklepie z planszówkami, prowadził prelekcję, a także zajęcia z gier dla dzieciaków. Uwielbia opowiadać i dzielić się wiedzą o grach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *