Świt X: New Mutants – recenzja komiksu

New Mutants to lżejsza alternatywa dla odbiorców lubiących nieco mniej złożone historie. Czy drużyna okaże się tak dobra jak poprzednie? Sprawdźcie!

Świt X New Mutants recenzja

Świt X: New Mutants

Scenariusz: Jonathan Hickman
Wydawca: Egmont
Data wydania: 22 marzec 2023
Oprawa: miękka
Strony: 280 str.
Format: 167 x 255 mm

Wydanie i stylistyka komiksu

Wydanie komiksu jak na Egmont przystało jest bardzo solidne. Komiks jest standardowego formatu, tak jak pozostałe tomy z serii Marvel Fresh, czy poprzednie Marvel Now. Kreska w komiksie jest wykonana świetnie, bardzo podoba mi się tutaj kompozycje, kolorystyka oraz styl, która do Nowych mutantów pasuje po prostu świetnie. Rysunki wykonane przez Roda Reisa to klasa sama w sobie, oddająca napięcie, a zarazem luz w zależności od sceny i wydarzeń.

Przygody New Mutants w komiksie

Młodzi X-Menowie w „New Mutants” muszą odnaleźć się w kosmicznej rzeczywistości, odpowiednio zgrać się jako drużyna i jak poradzą sobie ze złem, które czyha w czeliściach kosmosu. Przygoda zaczyna się od życia na wyspie Krakoa, niestety, autor samego komiksu szybko przesuwa akcję do kosmosu, co jest dla mnie sporym rozczarowaniem. Historia staje się bardziej szalona i irracjonalna, a bohaterowie trafiają na najwyższe szczeble władzy w Imperium Shi’ar, gdzie nie pasują do tamtejszych wydarzeń. Opowieść jest mocno generyczna i nie przekonuje mnie do żadnego z młodych Mutantów, szczególnie dlatego, że mamy zbyt mało czasu, aby ich dobrze poznać. Podczas czytania nie czułem zbyt dużej przynależności do zespołu, a historia była po prostu średnia.

Trzeba też zwrócić uwagę, że w wydaniu nie ma wszystkich zeszyt, bo sam komiks przedstawia historię z #1-2, #5 oraz #7. Po niektórych tomach są podsumowania wydarzeń, których na oczy nigdy nie widzieliśmy. Często pojawiają się przez to skoki czasowe, przez które można pogubić się w wydarzeniach i w tym, co dzieje się w samym komiksie i przygodach bohaterach.

Podsumowanie

Świt X: New Mutants to bardzo luźna pozycja, która opowiada historię zespołu młodych mutantów. Komiks opowiada historię, która jest dynamiczna, szalona, przez co niekiedy ciężko się połapać, co się dzieje i w którym miejscu aktualnie przebywamy. Komiks osobiście średnio przypadł mi do gustu, jednak dla fanów może być to ciekawy zeszyt.

Dziękuję wydawnictwu Egmont za przekazanie egzemplarza do recenzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *