Park Niedźwiedzi – recenzja

Wszystkie misie potrzebują nowego domu! Od misi polarnych, aż po pandy. Zostań burmistrzem parku i stwórz dobrze prosperujące miejsce, do którego sam chcielibyście się wybrać! Czas budować najpiękniejszy i najlepszy Park Niedźwiedzi na świecie. Czy to będzie Twój? Zapraszam do wpisu.


Park Niedźwiedzi

Park Niedźwiedzi

Czas gry: 30 minut
Wydawca: Lacerta
Wiek: 8+
Liczba graczy: 2-4
Mechanika: układanie kafelków
Tematyka: park rozrywki
Grę najtaniej kupisz tutaj!

Zawartość pudełka:

 • 16 plansz terenu parku
 • plansza organizacyjna
 • 52 żetony terenów zielonych
 • 12 żetonów wybiegów
 • 28 żetonów pawilonów
 • 30 żetonów osiągnięć
 • 16 żetonów pomników niedźwiedzia
 • instrukcja


Wykonanie


W średnich rozmiarach pudełku od gry Park Niedźwiedzi, znajdziemy naprawdę ogromną liczbę przeróżnych elementów. Niestety wydawca nie dołączył żadnej wypraski, pomijając 3 tekturowe ścianki, które nic nie dają. Wszystko lata w pudełku i tworzy ogromny chaos. Przez to wszystko, rozkładanie gry zajmuje o wiele więcej czasu. Pudełko nie zostało dobrze zaprojektowane, a brak w nim jakiegokolwiek organizera, tworzy nieład i nieporządek nawet po podniesieniu pudełka.

Wracając do zawartości, wszystko prezentuje się bardzo dobrze. Grafiki na kafelkach i na głównych planszach, zostały przygotowane z ogromną dbałością o szczegóły, jednak taki styl może się nie spodobać wielu graczom. Jest on dość specyficzny, co może podzielić społeczność grających pod tym względem. Taki styl jednak pasuje do klimatu, do którego zostajemy wrzuceni – tworzenie parku. Każdy kafelek ma dokładnie inny kształt i rysunek, co znacząco zwiększa poziom różnorodności rozgrywki. Każdy segment został również „przygotowany” graficznie dla różnych typów niedźwiedzi. Tworzy to ciekawy wizualny efekt po zbudowaniu większego parku.

Park Niedźwiedzi gra planszowa

Oprócz wielu kafelków, w pudełku znajdziemy plansze parków, gdzie będziemy rozbudowywali nasze niedźwiedzie zoo. Każdy z nich jest inny, więc możliwości w grze zwiększają się. Mamy też tutaj plansze projektu, z którego będziemy pozyskiwali coraz to nowsze i lepsze segmenty do naszego parku.

Kafelki misji to kolejny element, jaki znajdziemy w tym pudełku. Mi osobiście się nie podobają – są proste i minimalistyczne, ale jednak czegoś mi w nich brakuje.
Wszystkie kafelki oraz inne elementy zostały wykonane z twardej, bardzo grubej tektury. Po wielu rozgrywkach wszystko wygląda wręcz idealnie. Zachwycają jakością i piękną kolorystyką, jednak grafiki mogą odrzucić niektóre osoby. Jeśli jesteście bardziej ciekawi, co znajdziecie w środku, możecie wejść na UNBOXING, który pojawił się na stronie jakiś czas temu.

 


Rozgrywka


Celem graczy jest zbudowanie jak najlepiej prosperującego parku dla naszych włochatych przyjaciół. Gracze zdobywając coraz to nowsze segmenty, będą otrzymywać odpowiednią liczbę punktów. Mamy tutaj różne bonusy, które nam w tym pomogą. Podczas swojej kolejki, gracz będzie układał dostępne dla siebie kafelki na planszy, zakrywając przy tym jeden z elementów. Jeżeli uda mu się zakryć jeden lub więcej elementów (taczki, betoniarka, koparka, robotnicy), bierze odpowiednie kafle, w zależności co zakrył. Taczki dają nam nam najmniejsze, nic nie warte części parku, koparka natomiast daje troszkę większe kafelki, które zbierają nam największą liczbę punktów. Po odpowiednim ułożeniu kolejka przechodzi do następnej osoby. Każdy kolejny kafelek z działu betoniarki jest wart mniej punktów, dlatego trzeba szybko je zbierać. Koparka natomiast posiada tylko jeden poszczególny element, więc jeśli wam czegoś brakuje, to bierzcie szybko!

W celu rozbudowy terenu dla naszego pięknego parku, warto zakrywać robotników, dzięki którym otrzymujemy kolejne plansze. Dodatkowo, jeśli zakryjemy całą planszę kafelkami, otrzymujemy pomnik niedźwiedzia, który daje najwięcej punktów. Z biegiem czasu wartości punktowe będą się zmniejszać, dlatego zawsze trzeba dobrze zaplanować swój ruch. Park może składać się maksymalnie z 4 kafelków budowy, po ich zapełnieniu gra kończy się. Zwycięzca może być tylko jeden, a zostaje nim osoba z największą ilością zdobytych punktów.

Plansza gry

Po paru rozgrywkach, warto dodać nowe zasady. Można spróbować wariantu dla zaawansowanych graczy, który dodaje dodatkowe cele. Do rozgrywki dołączane są kafelki misji, które dają nam odpowiednią ilość punktów za ukończone wymagania. Może to być stworzenie 3 segmentów z Pandami, albo odpowiedni kształt kafelków. Jest to jednak tryb dla bardziej ogranych osób, bo kombinowania już w samej podstawowej części jest sporo.


Recenzja gry Park Niedźwiedzi


Park Niedźwiedzi jest świetną grą kafelkową, która sprawdzi się zarówno dla początkujących,
jak i bardziej doświadczonych graczy. Tytuł świetnie nadaje się do gry w każdym wieku, sprawdza się zarówno dla dzieci oraz dla starszych planszówkowiczów. Idealne rozwiązanie do grania w gronie rodzinnym. Wiele gier graliśmy właśnie w takiej grupie – nie innej. W tym roku Park Niedźwiedzi został nagrodzony tytułem gry roku 2018 w kategorii gra rodzinna. Nie dziwne to, bo tytuł jest dobry – naprawdę dobry.

Wykonanie gry jest znakomite, jednak brakuje w pudełku wypraski – wszystko lata i miesza się. Tworzy to bajzel w pudełku, przez który rozkładanie gry zajmuję dużo czasu. Inną rzeczą, która może nie przypaść do gustu są grafiki. Dla niektórych ładne, dla niektórych nie.

W grze mamy sporo elementów planowania i wymyślania strategii, która świetnie idzie w parze z klimatem budowania parku dla niedźwiedzi. Nie jest to jednak ciężka gra, zasady są proste i przystępne.

Kafle

Element używania nie wszystkich kafelków, w zależności od ilości graczy, dodaje do rozgrywki większą regrywalność i usprawnia grę w mniejszym gronie. Nie daje to wtedy aż tak dużej swobody na planszy.  Można uznać, że regrywalność i skalowanie stoi na wysokim poziomie. Jeśli chodzi o klimat budowy, to jest on ciekawy. Fajnym motywem jest tworzenie parku na swój sposób, a nie narzucony od początku.

Podsumowanie gry Park Niedźwiedzi

Jest to tytuł, który podbije serce każdego, kto w niego zagra. Jeśli szukacie dobrej, niedrogiej gry dla całej rodziny, to polecam zainwestować w Park Niedźwiedzi.
Zapewni on wiele godzin wspaniałej rozgrywki w gronie rodzinnym.

Plusy

 • Regrywalna
 • Dobrze wykonana, bardzo trwała
 • Ilość elementów
 • Dla całej rodziny

Minusy

 • Chaos w pudełku, brak wypraski
 • Specyficzne grafiki, które mogą się niektórym nie podobać

Przydatne odnośniki

Grę najtaniej kupisz tutaj!

Link do strony wydawnictwa

Pracownia snów recenzjaAuthor: Jakub

Kuba od lat pasjonuje się grami planszowymi, grami wideo i komiksami. Przez jakiś czas pracował w sklepie z planszówkami, prowadził prelekcję, a także zajęcia z gier dla dzieciaków. Uwielbia opowiadać i dzielić się wiedzą o grach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *