Timberman: Drwale w lesie – recenzja

Graliście w bardzo popularną grę Timberman? Nadal możecie ją pobrać na telefon i grać. Teraz jednak przenosimy się do świata gier planszowych. W Timberman Drwale w lesie zmienicie się w drwali poszukujących najbardziej wartościowego drewna. Przeszkadzać wam będą inni, uważajcie też na niedźwiedzia! Gracz który najlepiej rozmieści swoich drwali zostanie zwycięzcą. Recenzja Timberman Drwale w lesie czeka!


Timberman Drwale w lesie recenzja

Timberman: Drwale w lesie

Czas gry: 30 minut
Wydawca: Cube Factory of Ideas
Wiek: 6+
Liczba graczy: 2-6
Mechanika: układanie kafelków
Tematyka: drwale

Zawartość pudełka:

 • 54 kafelki lasu
 • 50 kafelków drwali
 • 36 znaczników do liczenia punktów
 • 1 woreczek
 • instrukcja
 • rozszerzenie „Magiczna Jagoda” 5 kafelków
 • rozszerzenie „Pająk” 5 kafelków

Pudełko


Wykonanie Timberman Drwale w lesie


W średniej wielkości pudełku znajdziemy masę, ale to masę elementów. Pudełko jest za małe (chyba pierwszy raz to mówię), wszystko jest wrzucone i ledwo upchnięte. Można byłoby powiększyć pudełko, dać wypraske, co ułatwiłoby rozkładanie. Przed każdą grą trzeba poświęcić dobre 10 minut na rozdzielenie kafelków.

Same kafelki są dobrze wykonane, nie są grube, ale trwałe. Graficznie bardzo przypominają pierwowzór-grę na telefon. Wszystkie kafelki są bardzo kolorowe, jasne, żywe, a przy całkowitym rozłożeniu gry, las razem z drwalami świetnie się prezentuje. W pudełku znajdziemy też małe, drewniane żetony, które są bardzo dobrym pomocnikiem, przy punktowaniu na zakończenie gry. Są to klasyczne żetony, ale niczego więcej tu nie trzeba. Wykonanie dobre, grafiki bardzo dobre, pudełko za małe.Timberman: Drwale w lesie plansza

 


Rozgrywka w planszówkę


Rozgrywka w Timberman Drwale w lesie jest bardzo prosta. Gracze wykonują tury naprzemiennie, dokładając kafelki do centralnej mapy. Będą oni też dokładać swoich drwali, którzy na koniec gry będą wycinali drzewa i zdobywali punkty. Każdy gracz posiada w swojej ręce 3 kafelki, z których wybiera jeden i dokłada. Kafelki możemy podzielić na: mini dodatki (wybieramy na początku gry, którym gramy), drzewa, kamienie, woda, niedźwiedzie.

Timberman: Drwale w lesie planszówka
Każdy kafelek ma jakieś zastosowanie i działa na swój sposób. Trzeba odpowiednio nimi manewrować, żeby zmaksymalizować nasze punkty. To tak naprawdę całe zasady. Można je wytłumaczyć nowym osobom już w niecałe 5 minut. Gra kończy się, gdy ostatni kafelek terenu zostanie położony na planszy. Na koniec gry każde drzewo, do którego przylega przynajmniej jeden drwal, zostaje ścięte. Gracz, którego największa ilość drwali przylega do danego drzewa, ścina je. W zależności od typu drzewa, gracz otrzymuje jeden, dwa, lub nawet trzy punkty. Warto oszczędzać swoich pomocników, bo nie mamy ich jak zdejmować z planszy. Jedynym sposobem jest użycie niedźwiedzia, który przepędza drwali z planszy. W zależności od ilości osób, każdy gracz ma mniej lub więcej drwali do dyspozycji. Podczas gry świetnie się bawiłem. Jest tu trochę planowania, strategicznego myślenia, a zarazem lekki zastrzyk negatywnej interakcji. Niczego więcej mi tu nie trzeba.


Recenzja gry Timberman: Drwale w lesie


Timberman Drwale w lesie jest naprawdę dobrą grą kafelkową, która zapewni wam sporo godzin wspaniałej zabawy. Gra posiada bardzo proste zasady, które każdy załapie raz-dwa.
Jest to idealny tytuł do wprowadzenia znajomych do bardziej zaawansowanych gier planszowych. Rozgrywka oferuje nam sporo kombinowania, planowania, oraz negatywnej interakcji, jednak nie jest to tak odczuwalne, jak w innych tytułach. Jeśli chodzi o regrywalność, to po jakimś czasie gra może zacząć się nudzić. Mamy tutaj różne mini dodatki, które można mieszać, ale nie zmienia to znacząco gry. Sporo tutaj jednak losowości, która nieznacznie zwiększa regywalność. Czasem zdarza się, że nic nie idzie po naszej myśli, bo ciągniemy tylko kafelki, które nam nie pasują. Z drugiej jednak strony zawsze po swoim ruchu można położyć drwala w dowolnym miejscu. Sprawia to, że gra staje się zbalansowana i nie operuje tylko na szczęściu jednego z graczy.

Timberman: Drwale w lesie gra planszowa

Wykonanie jest dobre pod względem jakości, a grafiki przypominają pierwowzór. Tworzy to bardzo dobry, ciekawy efekt podczas gry. Największym plusem, jest sposób punktowania na koniec gry. Mamy tutaj drewniane żetony, które zbieramy z odpowiednich drzew, dzięki temu nie musimy tego zapamiętywać ani nigdzie zapisywać.

Recenzja Timberman: Drwale w lesie – podsumowanie

Recenzja Timberman Drwale w lesie – to dobra gra kafelkowa, którą mogę polecić każdemu. Połączenie prostych zasady i dobrej mechaniki tworzy ciekawy efekt, w postaci uśmiechu na mej twarzy. Jedyne co mi tutaj nie pasuje to to, że pudełko jest zbyt małe, a po parunastu rozgrywkach gra zaczyna się nudzić. Jeśli się zastanawiacie, czy kupić tę grę, to odpowiedź brzmi tak!

Plusy

 • Dobrze wykonana
 • Grafiki podobne do tych z pierwotnej gry
 • Ilość elementów
 • Dla całej rodziny
 • Skalowanie

Minusy

 • Chaos w pudełku, brak wypraski
 • Może się znudzić

Przydatne odnośniki

Link do strony wydawnictwa

Kupcy z Osaki recenzja

Feudum recenzja

Santorini recenzja


 

Dziękuję wydawnictwu Cube Factory of Ideas za przekazanie egzemplarza recenzenckiego!

 

Author: Jakub

Kuba od lat pasjonuje się grami planszowymi, grami wideo i komiksami. Przez jakiś czas pracował w sklepie z planszówkami, prowadził prelekcję, a także zajęcia z gier dla dzieciaków. Uwielbia opowiadać i dzielić się wiedzą o grach.

One Reply to “Timberman: Drwale w lesie – recenzja”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *