Ubongo – recenzja

Szalona gra, która rozkręci twój mózg! Wszyscy gracze jednocześnie starają się jak najszybciej zasłonić puste pola na swoich planszach. Każdy, kto zdąży to zrobić, zanim skończy się czas, zdobywa klejnot. Wygrywa gracz, który w ciągu dziewięciu rund zbierze najcenniejsze klejnoty! Ubongo to światowy bestseller, który zdobył popularność dzięki bardzo prostym zasadom i błyskawicznej rozgrywce. Ponad 2,5 mln sprzedanych egzemplarzy! Recenzja Ubongo czeka, przeczytaj!


Ubongo recenzja

Ubongo

Czas gry: 25 minut
Wydawca: Egmont
Wiek: 8+
Wiek według mnie: ograny 7+, nieograny 8+
Liczba graczy: 1-4
Mechanika: układanie elementów
Tematyka: ciężko określić, to tylko układanka
Najtaniej kupisz tutaj!

Zawartość pudełka:

  • instrukcja
  • 48 kafelków (12 na każdego gracza)
  • 36 plansz (432 zadania)
  • kostka
  • klepsydra
  • woreczek
  • tor rund
  • 58 klejnotów (10 rubinów, 19 szafirów, 10 szmaragdów, 19 bursztynów)

Tetrisowy klimacik


Wykonanie gry Ubongo jest bardzo solidne i ładne, chociaż daleko jej do takiego Everdell czy Santorini. Plansze i kafelki zostały zrobione z twardej tektury, co przy szybkiej i dynamiczniej rozgrywce świetnie się sprawdza. Plastikowe kryształki zostały przygotowane w czterech różnych kolorach: żółtym, zielonym, czerwonym i niebieskim – mają niecodzienne kształty, co bardzo przykuło moją uwagę. Oprócz tego dostajemy jeszcze drewnianą kostkę z symbolami, dzięki której będziemy losowali łamigłówkę. Plansze są dwustronne, o różnych poziomach trudności. Na jednej z nich układamy wzór składający się z trzech, a na drugiej stronie z czterech elementów. Na każdej stronie znajdują się różne zestawy kafelków, które będziemy losowali właśnie dzięki wcześniej wspomnianej kostce. Według mnie, pudełko mogłoby być trochę mniejsze, jednak samo wykonanie gry stoi na wysokim poziomie.recenzja ubongo


Jak się tą układankę…układa?


Przygotowanie do gry zajmuje zaledwie 5 minut. Każdy gracz otrzymuje swój zestaw 12 różnych kafelków oraz plansze układanki. Oprócz tego na środku stołu kładziemy kostkę, klepsydrę oraz tor rund. Rozgrywka składa się z dziewięciu rund, więc musimy na odpowiednich polach ułożyć niebieskie i żółte kryształy. Już można przechodzić do zabawy!recenzja gry ubongo

Gra w Ubongo jest naprawdę prosta. Celem graczy jest zbieranie kryształów w taki sposób, żeby zdobyć jak największą liczbę punktów. Gracz, który zdobędzie ich najwięcej wygrywa. Cała rozgrywka trwa dziewięć rund, a w każdej z nich gracze biorący udział w rozgrywce będą układać układankę. Przed każdą rundą należy zmienić planszę tak, aby za każdym razem mieć inny wzór. Runda zaczyna się odwróceniem klepsydry i rzutem kością. Symbol, jaki wskazuje kostka to znak, jakie kafelki musimy użyć do ułożenia symbolu. Na każdej planszy znajduje się informacja odnośnie symboli. Każdy gracz prawdopodobnie będzie posiadał inne kafelki, pomimo tego samego symbolu.Recenzja planszówki ubongo

Pierwsza osoba, której uda się prawidłowo ułożyć układankę krzyczy Ubongo i otrzymuje niebieski kryształ z toru punktacji. Kolejny gracz, któremu uda się ułożyć bierze żółty kryształ. Dodatkowo, każdy gracz któremu udało się ułożyć daną planszę, może losowo z woreczka wyjąć jeden kryształ. Tak gra trwa dziewięć rund, a na koniec podliczamy punkty. Każdy kolor odpowiada ilości zdobytych punktów: żółty (1), zielony (2), niebieski (3), czerwony (4).


Recenzja gry Ubongo


Ubongo jest to świetna gra logiczna idealnie sprawdzająca się na rodzinne granie. Samo wykonanie gry stoi na wysokim poziomie, grafiki bardzo ładne, a kafelki i plansze wykonane z twardej tektury – nic dodać nic ująć. Nie można tego jednak porównać do wykonania pięknego Everdell. Gra to nie tylko wygląd, a to co właśnie oferuje. Mamy tutaj naprawdę dobrą i solidną grę logiczną – stwierdzę nawet, że jedną z lepszych aktualnie na rynku. Kryształy

Gra działa bardzo dobrze na trzy i cztery osoby; trochę gorzej na dwie. Pomimo tego, rozgrywa przynosi wiele frajdy i zabawy.

Każda łamigłówka jest inna, a w dodatku kostka narzuca nam coraz to różne kafelki do układania. Regrywalność to największy plus tego tytuły.

Tytuł spokojnie nada się też do grania z dzieciakami. Mamy tutaj bowiem dwa poziomy trudności, więc jeśli ktoś młodszy, albo starszy nie radzi sobie tak dobrze jak Wy, można to dostosować do potrzeb. Dzięki temu każdy będzie się świetnie bawił i będzie miał szanse wygrać.

Recenzja Ubongo była dla mnie bardzo ważna, bo to jednak z moich ulubionych gier dla całej rodziny!

Wyszły też inne gry z serii Ubongo o których możecie przeczytać tutaj: recenzja Ubogo 3D, Ubongo karciane recenzja

Ubongo recenzja – podsumowanie

Ubongo ma w sobie to „coś”, co po każdej zagranej partii zaprasza nas ponownie do stołu. Ubongo to bardzo dobra gra, którą warto posiadać w swojej kolekcji. Sprawdzi się świetnie jako gra rodzinna, ale może tez nadać się jako imprezówka. Ogromny plus za aspekt logiczny, dzięki czemu dzieciaki nie tylko dobrze się bawią, ale też uczą. Dla mnie recenzja Ubongo była prosta i przyjemna – werdykt nasuwał się od razu!

Plusy

  • Proste zasady
  • Wysoka jakość wykonania
  • Regrywalność
  • Szybka gra logiczna

Minusy

  • Losowość

Author: Jakub

Kuba od lat pasjonuje się grami planszowymi, grami wideo i komiksami. Przez jakiś czas pracował w sklepie z planszówkami, prowadził prelekcję, a także zajęcia z gier dla dzieciaków. Uwielbia opowiadać i dzielić się wiedzą o grach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *