Wiedźmin Stary Świat: Skellige – recenzja dodatku

Skellige to chyba największa lokacja w znanej i lubianej grze Wiedźmin 3 Dziki Gon. Pamiętam, że zbieranie wszystkich pytajników było moim ULUBIONYM zajęciem – a tak powaznie, sama lokacja była świetnie zrobiona. Gdy wybierałem pierwszy dodatek do gry Wiedźmin Stary Świat pomyślałem dobra – skoro tam było tak pięknie, może tutaj też tak będzie. A jak jest naprawdę?

Wiedźmin Stary Świat Skellige

Wiedźmin Stary Świat: Skellige

Czas gry: 90-150 minut
Wydawca: Rebel, Go On Board
Wiek: 16+
Liczba graczy: 2-4
Mechanika: rzuty kością, rozwój postaci
Tematyka: wiedźmin

Sam dodatek wprowadza do gry małą planszę z oczywiście Skellige, czyli wyspami, do których będziemy mogli podczas rozgrywki popłynąć. W pudełku znajdziemy też plastikowe statki, fajnie wykonane – za ich pomocą będziemy się na wyspy dostawać.

Wiedźmin Stary Świat Skellige

Rozgrywka i nowe zasady w dodatku Skellige

Sama plansza dostawiona do głównej planszy daje nam nowe możliwości w postaci ruchu i lokacji, jakie w trakcie gry będziemy mogli odwiedzać. Same lokacje są bardzo mocne, jednak wiąże się to z dostępnością pól i dodatkową podróżą!

Wiedźmin Stary Świat Skellige

Dodatek Skellige wprowadza również nową talie kart eksploracji, co znacząco zwiększa różnorodność gry. Tutaj zmienia się nieco zasada kart eksploracji, bo nie będziemy ich pozyskiwać w fazie naszego ruchu, tak jak klasyczne karty, ale podczas wypływania na wyspy.

W kartach nie znajdziemy wyboru a lub b, a rzucamy kością, czy podróż statkiem była na morzu spokojna, czy jednak nie. Może to wpływać na to, co się wydarzy i jaką przygodę będziemy musieli odbyć. Znacząco zwiększa to nie tylko element ryzyka, ale też losowości, który nie bardzo odpowiadał mi już w podstawowej wersji gry. Zrozumiałe jednak, że na morzu mogą dziać się cuda i nie zawsze jest świetna pogoda, więc ten element ryzyka jestem w stanie jeszcze przełknąć – wiecie, jak nie chce, nie muszę nawet korzystać z tych pól 🙂

Wiedźmin Stary Świat Skellige

Dodatek wprowadza również nowego potwora, który tylko czeka na nasze niepowodzenia na morzu! Gdy tylko zbyt duża ilość wypłynięć będzie miało negatywny skutek, potwór wyłania się i staje się potworem, z którym możemy zawalczyć. Gracz, który chce walczyć z potworem i pokona go, dostanie specjalną kartę z decku danego potwora. Kart jest 5 i zawsz losujemy na początku, jaka to będzie. W zamian za kartę nie dostajemy trofeum, a kartę, które mają bardzo mocne efekty na koniec gry.

Wiedźmin Stary Świat Skellige

Podsumowanie dodatku Skellige

Sam dodatek Skellige to fajne rozwiązanie, aby pogrubić sobie talie ekslopracji i jeszcze bardziej urozmaicić sobie przygodowy charakter rozgrywki. Bardzo podoba mi się również to, że z dodatkiem mam więcej możliwości chodzenia na pola, co zwiększa róznorodność rozgrywki i mozliwości podczas zabawy. Samo dodanie potwora jest również ciekawym urozmaiceniem. Dodatek fajny, jednak nie jest konieczny od razu! Warto ograć podstawę, zobaczyć z czym to się je, a Skellige będzie fajnym urozmaiceniem, jak tylko Wiedźmin Stary Świat zostanie przez Was solidnie ograny.

Wiedźmin Stary Świat Skellige w Taniej Książce!
Inne gry przygodowe i karciane znajdziecie w Taniej Książce!


Grę Wiedźmin Stary Świat Skellige otrzymałem z księgarni TaniaKsiazka.pl
Dzięki!

Tania książka

Author: Jakub

Kuba od lat pasjonuje się grami planszowymi, grami wideo i komiksami. Przez jakiś czas pracował w sklepie z planszówkami, prowadził prelekcję, a także zajęcia z gier dla dzieciaków. Uwielbia opowiadać i dzielić się wiedzą o grach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *