Chcieliście kiedyś budować piękne, wysokie wieżowce? W grze Manhattan stajecie się deweloperami rywalizującymi ze sobą w wyścigu po miejskiej dżungli.
Manhattan
Czas gry: 30 minut
Wydawca: FoxGames
Wiek: 8+
Liczba graczy: 2-4
Mechanika: rzucanie kart
Tematyka: Budowanie miasta
Grę najtaniej kupisz tutaj!
Zawartość gry:
- plansza do gry
- 45 karty budynków
- 96 plastikowych budynków
- 4 plastikowe znaczniki graczy
- 4 plansze gracza
- 1 plastikowy znacznik rundy
- instrukcja
Wykonanie gry Manhattan
W średniej wielkości ładnie zaprojektowanym pudełku znajdziemy całkiem sporo dobrze wykonanych elementów. Już sama okładka Manhattanu pokazuje, co będziemy robić podczas gry i jaki będzie jej cel. Jasne kolory budynków przyciągają uwagę i zainteresowanie potencjalnych graczy. To właśnie pierwszy element, jaki znajdziemy w pudełku – kolorowe budynki o różnej wysokości. Są one plastikowe, przeźroczyste, w czterech różnych kolorach. To wydanie od FoxGames zostało nieco ulepszone, bo w pierwotnej wersji tej gry budynki nie były tak efektowne i nie wyglądały aż tak dobrze.
Kostki budynków zostały wykonane solidnie, wszystkie łatwo się w siebie wpinają i wypinają, co ma duże znaczenie podczas rozgrywki, gdzie będziemy je układać na sobie. Po parunastu rozgrywkach nie widać na nich znaczących rys, zadrapań czy pęknięć. Wszystko jest w nienaruszonym stanie. Te plastikowe budynki naprawdę świetnie prezentują się na planszy, choć można się przyczepić, że czasem ciężko rozróżnić jakiej wielkości jest segment.
Kolejnym elementem jaki znajdziemy w pudełku, jest bardzo kolorowa plansza, na której znajdziemy sześć różnych miast składających się z dziewięciu pól do budowy naszych budynków, oraz tor punktacji wokół planszy. Choć sama plansza pięknie się prezentuje, to z budynkami wygląda się jeszcze lepiej.
Ostatnim, równie ważnym elementem są karty, dzięki którym będziemy mogli stawiać nasze wieżowce. Są one dość proste, bo znajdziemy na nich tylko grafikę oraz znacznik, informujący gdzie na planszy możemy postawić budynek. Jak można się domyślić, w grze jest 9 pól, czyli 9 różnych kart. Każdy rodzaj karty ma swoją grafikę, które są naprawdę nieźle narysowane.
Wszystko prezentuje się bardzo ładnie, solidnie, a kolorystyka i unikatowość przyciągnie niejednego gracza 🙂
Rozgrywka
Manhattan to idealny przykład gry rodzinnej, czy fillera między cięższymi grami. W grze będziemy układali nasze budynki tak, aby zdobyć najwięcej punktów. Gracz z największą ilością po wyczerpaniu budynków zostaje zwycięzcą.
Rozgrywka będzie składała się z kilku tur, a na początku każdej z nich gracze będą przygotowywali się do budowy. W zależności od ilości uczestników gracze będą z puli zabierali odpowiednią ilość budynków na swoją planszetkę. To z nich będą mogli korzystać w danej turze. Gracze naprzemiennie będą rzucali karty i stawiali budynki na odpowiednich polach na planszy. Będą mogli oni nadbudować już istniejące budynki przeciwników lub rozpocząć nowe wieżowce zachowując przy tym pewną istotną zasadę. Aby nadbudować inne budynki, trzeba w danym budynku posiadać największą ilość pięter.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które mi osobiście bardzo się podoba, to sposób wykorzystywania kart. Każdy gracz kładzie budynek na polu z karty tak, jak na nią patrzy. Chodzi o to, że identyczna karta działa inaczej w rękach każdego z graczy.
Po wykorzystaniu wszystkich budynków z planszetki runda się kończy i przechodzimy do punktowania. W grze występują trzy różne kryteria, za które otrzymujemy punkty. Największy budynek, posiadane miasta i ilość wieżowców. Po każdej rundzie punktujemy, a po zakończeniu ostatniej, wyłaniamy zwycięzcę.
Gracz z największą ilością punktów wygrywa.
Recenzja gry Manhattan
Manhattan to jak na razie najlepsza pozycja oferowana przez FoxGames. Dawno tak dobrze nie bawiłem się przy fillerze. Gra jest bardzo ładnie wykonana, solidna i grywalna, a przede wszystkim potrafi zatrzymać graczy przy stole. Wszystko, co typowy filler potrzebuje. Budynki na planszy, grafiki i kolory świetnie się ze sobą komponują, dzięki czemu sam wygląd gry przyciąga graczy do zabawy.
Czasem mieliśmy jednak problem z liczeniem pięter, ale na to można przymknąć oko 😉 Wszystkie zasady są bardzo proste i przejrzyste – na tyle przystępne, że dzieci i nowi planszówkowi przyjaciele dadzą sobie radę. Jeśli chodzi o skalowanie, to gra się bardzo dobrze w trzy i cztery osoby, jednak na dwie jest za dużo swobody na planszy. Gramy wtedy dwoma kolorami i jest o wiele łatwiej zdobyć dominacje na terenach.
Gra jest jednak najlepsza na czterech graczy, bo wtedy jest najwięcej planowania i…negatywnej interakcji. Co chwilę będziecie sobie zakrywać budynki i podbierać dodatkowe punkty za dominację w miastach.
Regrywalność
Gra jest regrywalna, bo dzięki kartom zawsze inaczej będą wyglądać nasze wieżowce i sytuacja na planszy. Dzięki nim gra staje się trochę losowa, bo nie możemy w 100% mieć kontroli nad tym, co się dzieje na stole. Nie jestem wielkim fanem negatywnej interakcji, ale i tak gra zdobyła moje serce. Tak jak mówię, idealny filler, ale jednak nie gra na pełen etat.
Trafia u mnie jednak na jedną z najlepszych półek tuż obok wspaniałej Sagrady, która wkrótce zostanie wydana właśnie dzięki FoxGames. Jeśli chcecie przeczytać pierwszą polską recenzję tej gry, to zapraszam! Sagrada recenzja.
Największy atutem gry Manhattan jest jej wygląd i nietuzinkowy sposób używania kart. To właśnie te rzeczy wyróżniają ten tytuł na tle innych.
Nie wspomniałem wcześniej, ale jest to kolejna edycja gry, która w 1994 otrzymała prestiżową nagrodę Spiel des Jahres!
Podsumowanie gry Manhattan
Jest to najlepszy tytuł oferowany przez FoxGames, w jaki miałem okazję dotychczas zagrać. Jeśli zaczynacie zabawę z grami lub szukacie gry rodzinnej czy fillera, to warto zainteresować się grą Manhattan.
Plusy:
- Solidnie wykonana
- Super filler
- Bardzo proste zasady
- Dobrze wygląda
Minusy:
- Problem z liczeniem pięter
- Średnio działa na dwie osoby
Przydatne odnośniki
Dziękuję wydawnictwu FoxGames za przekazanie egzemplarza recenzenckiego!