Dixit – recenzja

Dixit to pięknie zilustrowana gra karciana, która poruszy naszą wyobraźnię, nauczy kreatywnego myślenia i nietuzinkowego podejścia do skojarzeń! Gra zebrała wiele nagród – zasłużenie. Przed Wami Dixit recenzja!

Dixit gra

Dixit

Tytuł: Dixit
Czas gry: 30min
Wydawca: Rebel
Dla: 8+
Liczba graczy: 3-6
Rodzaj gry: Karciana

Zawartość pudełka:

 • 84 pięknie zilustrowanych kart
 • tor punktacji
 • instrukcja
 • znaczniki głosowania

dixit recenzja gry planszowej


Rozgrywka w Dixit


Dixit to bardzo prosta gra dla całej rodziny. Każdy z graczy otrzymuje po 6 kart, które będzie uzupełniał po zakończonej rundzie.
W swojej turze narrator, podaje dowolne skojarzenie do jednej ze swoich kart. Może podać jakieś słowo, frazę, piosenkę lub nawet dźwięk określający dany rysunek. Wszystko zależy od naszej wyobraźni. Teraz pozostali gracze wybierają swoją kartę, która najlepiej ich zdaniem pasuje do podanego wcześniej skojarzenia. Każdy odkłada kartę na stół, a jeden z graczy tasuje karty i odkrywa je tak, aby nie było wiadomo, która karta należy do kogo. Przechodzimy teraz do ostatniej części tury, gdzie wszyscy gracze (oprócz narratora!) głosują, która karta należy właśnie do wcześniej wspomnianego narratora (nie wolno głosować na swoją kartę).

dixit opinia

Punktacja wygląda następująco:

 • jeżeli wszyscy gracze poprawnie wskazali kartę należącą do narratora, lub gdy żaden jej nie wskazał, narrator nie otrzymuje żadnych punktów, a reszta graczy po 2 punkty
 • W innych przypadkach
  • po 3 punkty zdobywa narrator, jak i gracze, którzy poprawnie wskazali kartę
  • każdy gracz, na którego kartę zagłosowano, otrzymuje 1 punkt za każdy głos

Wygrywa gracz, który jako pierwszy zdobędzie 30 punktów na torze punktacji


Ilustracje


Ilustracje pani Marie Cardouat to jeden z największych atutów tej gry. Kiedyś, jak pracowałem jeszcze w sklepie z planszówkami i ludzie poszukiwali właśnie Dixita, często mówili, że grali w taką grę z bardzo ładnymi kartami…i tam się zgadywało co inne osoby mają na myśli. Od razu byłem pewny, że chodzi właśnie o Dixita. Nie bez powodu gra zyskała taką popularność w Polsce, ale też na całym świecie. Ilustracje są po prostu świetne – ich kolorystyka jest nieco wyblakła, jakbyśmy widzieli je w swoich snach, co fajnie komponuje się do gry ze skojarzeniami i tego typu zgadywankami. Karty raczej stonowane i proste, aczkolwiek bardzo abstrakcyjne.
To właśnie karty w grze Dixit to sedno zabawy, bo je będziemy wykorzystywać do gry z innymi i zgadywanek.

dixit recenzja karty do gry

Gra okazała się na tyle dobra, że doczekała się kilkunastu dodatków w postaci ekstra pakietów karty, każdy w innym stylu – sam osobiście posiadam dodatek oznaczony numerem 7 pod tytułem Wizje – karty są CUDOWNE.

Same karty są w dużym formacie, co fajnie pomaga w zabawie – dobrze się je trzyma, rysunki są widoczne, a dodatkowo nie wyginają się za bardzo – nic dodać, nic ująć.

Moja opinia


Dixit idealnie pasuje na rodzinne wieczory lub spotkania ze znajomymi czy imprezy.

Rozgrywka sama w sobie daje wiele frajdy, rozwija wyobraźnie, pobudza umysł, oraz zapewnia dużą interakcję z innymi grającymi. Wykonanie stoi na wysokim poziomie, karty są pięknie zilustrowane, a pionki króliczków na planszy są bardzo urocze. Taka forma rozrywki to idealny przerywnik między cięższymi tytułami. Lubicie inne gry słowne? Sprawdź też grę Spektrum!

recenzja gry dixit

Recenzja gry Dixit – podsumowanie

Dixit to bardzo przystępna pozycja, która świetnie sprawdzi się jako gra dla całkowicie początkujących, dla wielu stanowiła wręcz początek przygody z planszówkami. Wielokrotnie tytuł był wyjmowany na imprezach czy dużych spotkaniach, a wszyscy goście bawili się świetnie. Dixit pozwala również na grę międzypokoleniową – zabawa dzieci z dziadkami jest tu codziennością!

 

Plusy

 • Regrywalność
 • Prosta mechanika i zasady
 • Niski próg wejścia
 • Intuicyjne zasady
 • Fajne wykonanie
 • Duże i ładne rysunki na kartach

Minusy 

 • Dla niektórych trudno wymyślać hasła

Dixit w Tania Książka!
Inne gry towarzyskie i karciane znajdziecie w Taniej Książce!


Grę Dixit otrzymałem z księgarni TaniaKsiazka.pl
Dzięki!

Tania książka

Author: Jakub

Kuba od lat pasjonuje się grami planszowymi, grami wideo i komiksami. Przez jakiś czas pracował w sklepie z planszówkami, prowadził prelekcję, a także zajęcia z gier dla dzieciaków. Uwielbia opowiadać i dzielić się wiedzą o grach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *