Red 7 – recenzja

Fantastyczna! Genialna!
Tak gracze mówią o Red7. Ta mała i niepozorna gra zdobyła nominacje
do Golden Geek Award 2014 w aż 4 kategoriach (najlepsza gra innowacyjna,
karciana, rodzinna i imprezowa).

Jak to możliwe, że 7 liczb, 7 kolorów i 7 zasad na 49 kartach wdarło
się przebojem do światowej czołówki gier? Tego się nie da opisać. Po
prostu wybierz jeden z trzech wariantów i zagraj! 
Tylko pamiętaj, że pod koniec ruchu musisz wygrywać albo odpadasz z gry!

Red7

Czas gry: 5-30 minut
Wydawca: Lucrum Games
Wiek: 9+
Liczba graczy: 2-4
Mechanika: pozbywanie się kart z ręki 
Tematyka: malowanie

Zawartość gry

  • instrukcja
  • 49 kart

Wygląd i wykonanie


Red 7 prezentuje się naprawdę z jak najlepszej strony. Pudełko jest niewielkie, kolorowe i żywe, co bardzo wyróżnia ten tytuł na półce. W jego środku znajdziemy 49 kart, która każda z nich jest niepowtarzalna! Każda karta jest inna! Mamy tutaj 7 kolorów po siedem kart o numerach od jedynki do siódemki. Są one bardzo nasycone, od razu przykuwają uwagę. Rewers natomiast został ciekawie zaprojektowany, jest kolorowy, ale nie w rażący sposób. Widać, że wykonanie kart stoi na wysokim poziomie, niestety mam jednak jedno zastrzeżenie dotyczące pudełka. Po jakimś czasie i wielokrotnych rozgrywkach na rogach zaczęły robić się nieprzyjemne białe ślady. Poza tym niewielkim szczegółem to naprawdę dobrze wykonana gra!


Rozgrywka


Gra posiada aż trzy warianty, od początkującego do zaawansowanego gracza, dlatego postaram się trochę wspomnieć o wszystkich trzech.
Naszym zadaniem podczas rozgrywki w Red7 jest układanie naszej palety kolorów (kart) w taki sposób, aby w danym momencie wygrywać. Na środku stołu znajduje się zasada gry np. najwyższa liczba, liczby parzyste, czy liczby poniżej 4. W swojej turze musimy wygrywać, takie jest nasze zadanie. Aby tego dokonać mam możliwość dorzucenia kolejnej karty do naszej palety, możemy zmienić zasadę na stole rzucając tam kartę lub wykonać obie akcje na raz. Tutaj każdy kolor karty i każda cyfra ma ogromnie znaczenie. Każdy z nich ma swoją unikalną zasadę, która zmienia się po rzuceniu na stos zasady, poza tym posiadają one swoją siłę. Przykładowo czerwona 6 jest mocniejsza od 6 zielonej.
Grę wygrywa gracz, który szybciej pozbędzie się wszystkich kart ze swojej ręki.

Tak oto prezentuje się wariant dla początkujących, a kolejny z nich wprowadza niewielkie zmiany. Po rzuceniu karty na stos zasad o liczbie większej niż ilość kart w naszej palecie, mamy możliwość dobrania karty ze stosu dobierania

Kolejnym, ostatnim wariantem dla zaawansowanych są dodatkowe zdolności poszczególnych kart. Pozwalają one dobierać karty, podbierać innym graczom czy umożliwiają nawet odrzucanie kart. Dana zdolność aktywuje się w przypadku, gdy dana karta zostanie umieszczona na stosie zasad.

Gra wymaga od nas dość dużo główkowania oraz sprytu, aby dobrze dysponować kartami.
Świetnie się bawiłem zarówno w wariancie podstawowym jak i tym dla zaawansowanych 😉 Ciężko tutaj się czegokolwiek przyczepić. Zasady są dość proste  i można je spokojnie wytłumaczyć w 5/10 minut.


Podsumowanie


Biorąc wszystko pod uwagę gra Red7 to naprawdę świetny tytuł. Wydawnictwo Lucrum Games postawiła bardzo wysoko poprzeczkę jeśli chodzi o gry karciane tego typu. Świetna zabawa i dużo myślenia – to właśnie największe atuty tego tytułu.
Gra działa bardzo dobrze w małym, jak i pełnym składzie. Może się wtedy nieco wydłużyć czas oczekiwania na swoją turę, jednak nie jest to jakiś duży problem. Jeśli szukasz gry szybkiej, dobrze wykonanej, a co najważniejsze takiej, która sprawia mnóstwo frajdy podczas rozgrywki, to właśnie ta gra powinna znaleźć się na Twojej półce! Polecam wszystkim fanom gier karcianych i planszowych!

Plusy

  • Wiele możliwości
  • Regrywalność
  • Działa w każdym gronie
  • Dość proste zasady
  • Dobrze wykonana

Minusy 

  • Dla nowych graczy za dużo opcji
  • Momentami spory paraliż możliwości

Zapraszam do kolejnych recenzji już wkrótce, a
jeśli chcesz być na bieżąco to polub
stronę na Facebooku! 🙂

KubaGra na Facebooku 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *