Morze Chmur – recenzja

 

Wciel się w rolę kapitana latającego okrętu – Morze Chmur już na ciebie czeka! Werbuj wierną załogę, zdobywaj łupy i relaksuj się w przy smacznym rumie. Wysyłaj swoich piratów, by przejmowali wrogie statki i plądrowali na nich skarby. Gromadź punkty zwycięstwa, aby zasłużyć na miano Władcy Morza Chmur!

Morze chmur

Czas gry: 40 minut
Wydawca: 2 Pionki + Portal
Wiek: 10+
Liczba graczy: 2-4
Mechanika: zbieranie kart, rozwój załogi
Tematyka: piraci

Zawartość gry: 

 • instrukcja
 • 94 karty
 • 65 Dublonów
 • 2 drewniane znaczniki
 • 1 znacznik Papugi
 • 5 plansz
 • 1 notes punktacji

 

 

 


Wykonanie


Już przed otwarciem pudełka grafiki na nim przedstawione zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Są bardzo piękne i bajecznie kolorowe, w dodatku niektóre wyróżniające elementy mienią się, co wygląda naprawdę imponująco. W środku znajdziemy bardzo kompaktową wypraskę, która dobrze pomieści elementy gry. Pierwszym z nich są karty, które możemy podzielić na cztery rodzaje: karty łupów, karty załogi, karty rumu i karty artefaktów. Każda z nich posiada swój kolor i wyróżniającą się grafikę, które bardzo przypadły mi do gustu, to zasługa niecodziennego styl w jakim zostały narysowane. Na kartach znajdziemy wiele różnych, bardzo kolorowych i ciekawie przygotowanych rysunków, które pozwolą każdemu wczuć się w klimat pirackiego życia. Są one, jak i cała gra, utrzymane w bajkowym klimacie.

Oprócz kart w pudełku znajdziemy również plansze dla każdego gracza. Wybór nie jest zbyt istotny podczas rozgrywki – jest to tylko element wizualny który pozwoli nam dopasować postać do naszych upodobań. Zostały one wykonanie z twardej tektury, która nie zniszczy się tak szybko. Na każdej planszy znajdziemy również małe znaczki, które pomogą nam podczas rozwoju naszej bandy pirackiej. Z twardej tektury została również wykonana plansza gry, która będzie nas informować na jakim etapie rozgrywki jesteśmy. Jest ona dwustronna z jednej strony mamy rozgrywkę dla wersji dwu i trzyosobowej po drugiej jest rozgrywka czteroosobowa.

Kolejnymi komponentami w pudełku są dwa drewniane znaczniki: statek i kapelusz, kartonowy znacznik papugi, bloczek z kartami punktacji oraz kartonowe dublony. One również zostały wykonane solidnie. Najważniejsze jest to, że wszystko świetnie wprowadza nas w klimat tej rozgrywki. Wszystkie objaśnienia kart, umiejętności i symbole zostały opisane w instrukcji. Jest ona bardzo jasno i czytelnie napisana, a czytanie zasad jest dość przyjemne i nie ma problemów z ich zrozumieniem. Morze Chmur zostało świetnie wydane!

 


Czas przelecieć Morze Chmur


Tak, teraz czas na objaśnienie zasad. Są one naprawdę proste. Na głównej planszy podróży znajdują się trzy miejsca na karty. Każdy w swoim ruchu będzie mógł obejrzeć kartę na pierwszym polu, jeśli mu się nie spodoba, możemy przejść do drugiej, a jeśli nawet ta nie przypadnie nam do gustu, możemy przejść do trzeciej. Jeśli żadna z nich się nie spodoba, możemy wziąć losową ze stosu. Do karty leżącej pod planszą, z której zrezygnował gracz dodawana jest karta, tak aby to pole było bardziej zachęcające dla kolejnych graczy. Znacie już ponad połowę zasad! Czy nie są proste? Celem każdego z graczy jest werbowanie załogi, zdobywanie skarbów, łupów i smakowitego rumu. Będą one dawał odpowiednią ilość punktów, a gracz, który uzbiera ich najwięcej staje się Władcą Morza Chmur! Jeśli gracz decyduje się na wzięcie karty, w taki sposób, w jaki opisałem powyżej, kładzie ją w odpowiednim miejscu przy swojej planszy kapitana. Każdy typ karty ma swoje miejsce przy planszy – w odpowiednim ich ułożeniu pomagają nam niewielkie ikony na planszach. Podczas rozgrywki wszyscy poszukiwacze spotykają się trzy razy i walczą między sobą o pieniądze i sławę! W trakcie abordażu każdy z piratów będzie porównywał siłę swojej załogi z oboma sąsiadami (w grze dwuosobowej jedynie z przeciwnikiem). Jeśli jego załoga jest mocniejsza, może otrzymać bonusy zapisane na kartach każdej z postaci. Niektóre umiejętności załogi mogą być aktywowane tylko raz. W przypadku remisu wygrywa ten gracz, który posiada znacznik papugi.


Podsumowanie


Morze Chmur bardzo urzekło mnie swoim wykonaniem oraz prostotą. Bardzo podoba mi się sposób, w jaki gra została przygotowana. Karty są narysowane w ciekawy, wręcz bajkowy sposób, nie pozbawiony jednak elementów humoru. Sama rozgrywka jest bardzo prosta, a zasady intuicyjne. Mechanika gra nie jest skomplikowana, a oferuje nam wiele sposobów i wariantów podczas rozgrywki.

Polega ona głównie na czym co jest określane „zobacz i weź”. Wybór jednak nie jest taki prosty, bo zostawimy innym lepsze skarby. Każdy ruch trzeba dobrze przemyśleć. W grze jednak jest nieco elementów losowości, które mogą przeszkadzać wielu osobom.

Morze Chmur to lekka pozycja, w którą z przyjemnością zagrają zarówno młodsi jak i starsi gracze. Proste zasady stawiają przed nami niekiedy wiele wyborów. Krótki czas rozgrywki pozwoli nam na zagranie nawet kilka partii dziennie. Osobiście, zawsze chętnie zagram w ten tytuł w małym i dużym gronie. Polecam każdemu.

Plusy

 • Proste zasady
 • Niedługi czas rozgrywki
 • Czytelne ikony na kartach i planszach
 • Bardzo odczuwalny klimat
 • Piękne grafiki

Minusy

 • Duża losowość

Dziękuję wydawnictwu Portal za zniżkę na egzemplarza gry!

Zapraszam do kolejnych recenzji już wkrótce, a
jeśli chcesz być na bieżąco to polub
stronę na Facebooku! 🙂

KubaGra na Facebooku

Morze Chmur znajdziecie również na REBEL.PL

Author: Jakub

Kuba od lat pasjonuje się grami planszowymi, grami wideo i komiksami. Przez jakiś czas pracował w sklepie z planszówkami, prowadził prelekcję, a także zajęcia z gier dla dzieciaków. Uwielbia opowiadać i dzielić się wiedzą o grach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *