Karciane Podziemia – recenzja

Wybierz jednego z pięciu dzielnych bohaterów i spróbuj podbić jeden z pięciu niebezpiecznych lochów. Nasi bohaterowie są najznamienitszymi awanturnikami i poszukiwaczami skarbów w całej krainie. Musisz zdecydować, który z herosów wkroczy w mroki lochu. Niezależnie od tego, którego z bohaterów wybierzesz będzie ciekawie, każdy z nich jest wyposażony w umiejętności niezbędne do pokonania wszystkich napotkanych przeciwności podczas swojej wędrówki. Jeśli jesteś bystry, odważny i masz trochę szczęścia, opuścisz podziemia jako zwycięzca!

Czas gry: 30 minut
Wydawca: Czacha Games
Wiek: 14+
Liczba graczy: 1-2
Mechanika: rzucanie kostką, gra wspólna
Tematyka: podziemia, lochy

 

Zawartość gry:

 • 5 kart bohaterów
 • 30 miniaturowych kości
 • karta pomocy
 • 56 kart
 • 15 czerwonych drewnianych znaczników Obrażeń
 • 6 białych drewnianych znaczników Mikstur
 • 1 notes Kart Kampanii


Wykonanie


Po otwarciu dość niewielkiego pudełka gry Karciane Podziemia znajdziemy w nim zaskakująco wiele ciekawych elementów. Pierwszym z nich, jest dość długa instrukcja, która przypomina książeczkę. Pomimo swojej obszerności nie wyczerpuje ona jednak wszystkich pytań jakie pojawiają się przy pierwszych rozgrywkach. Owszem dokładnie opisuję całą mechanikę gry, ale mimo tego, że ten tytuł wydaje się niewielki, to poziom skomplikowania wymaga naprawdę sporo od graczy. Oprócz tego w pudelku znajdziemy notesik kampanii, który ułatwi nam zapisywanie postępów w grze podczas trwania naszej kampanii. Karteczek jest sporo, więc notes powinien nam wystarczyć na wiele przygód. Kolejnym elementem są oczywiście karty bohaterów, co ciekawe, wszystkie postacie w Karcianych Podziemiach to kobiety. Na jednej stronie znajdziemy wersję do gry solo, a po drugiej do partii kooperacyjnej. W środku znajdziemy również dość solidne, miniaturowe kości oraz znaczniki Obrażeń i Mikstur. Ostatnim i chyba najważniejszym elementem są oczywiście karty spotkań oraz karty podziemi. To właśnie w nich będą czekać na nas potwory i lochy, które musimy pokonać. Wszystko wygląda dość solidne i trwale. Szczególnie podoba mi się tak miniaturowa wersja. Pudełko wraz z grą możemy schować do kieszeni i cieszyć się grą podczas każdej podróży.


Przygotowanie do gry


Naszym celem w grze dwuosobowej, jak i grze solo będzie przejście wszystkich trzech pięter wybranych lochów i pokonania wielkiego monstrum na samym ich końcu. Jeśli w trakcie gry zginął któryś z bohaterów – gra natychmiast się kończy.

Aby rozpocząć rozgrywkę w Karciane Podziemia należy wybrać jednego bohatera i jedne podziemia. Każde podziemia są oznaczone kropkami, co oznacza poziom trudności. Każdy bohater posiada 4 różne cechy: siła, zręczność, magia oraz zdrowie. Liczba ikonek oznacza, iloma kośćmi będziemy rzucać podczas walki z potworami w lochach. Bohaterowie posiadają również specjalną zdolność. Następnie musimy przygotować nasze lochy.


Rozgrywka


Podczas gry w Karciane Podziemia najważniejsza jest waluta – czas. Będziemy nim płacić, a także użyjemy go do korzystania z umiejętności. Tura gracza składa się z dwóch akcji:

 • Czas – na początku tury musimy wydać dwie jednostki czasu (klepsydry). Za każdą klepsydrę musimy odrzucić jedną kartę spotkań.
 • Eksploracja lub wejście do podziemi – eksploracja polega na dobraniu kart spotkań i umieszczeniu ich na stole zakrytą. Maksymalnie mogą znajdować się 4 karty (symbolizują drzwi). Wejście do podziemi oznacza odkrycie jednych z drzwi i walka z czyhającym tam zagrożeniem.

Podczas walki z każdym potworem musimy zakryć pola wyzywań naszymi kostkami. Im jesteśmy niżej, tym więcej pól na karcie musimy zakryć, aby pokonać potwora. Oprócz potworów możemy spotkać różne zagrożenia. Wtedy musimy dokonać odpowiedni wybór. Gdy uda nam się pokonań przeszkodę otrzymujemy łup, który możemy wykorzystać na różne sposoby. Możemy użyć je jako przedmioty,

umiejętności, mikstury czy punkty doświadczenia. Wybór jest dowolny.

Na końcu naszych podziemi czeka na nas boss. Po przejściu 3 piętra, odwracamy kartę i przechodzimy do finałowej walki. Walka z nim wygląda podobnie jak ze słabszymi potworami. Aby wygrać należy zakryć pola na karcie przeciwnika. Jeśli uda się doprowadzić życie bossa do 0, to wygrywamy.


Podsumowanie


Karciane Podziemia to gra niewielkich rozmiarów, którą możemy zabrać wszędzie gdzie się wybieramy. W środku pudełka znajdziemy sporą ilość komponentów. Wykonanie stoi na standardowym poziomie – grafiki są ładne, a symbole jasne i czytelne. Takie rozwiązanie świetnie się sprawdza. Podczas gry rzeczywiście czujemy się, jakbyśmy eksplorowali jaskinie. Jest to gra z odczuwalnym klimatem, o bardzo ciekawej mechanice. Dzięki walce za pomocą kości mamy tutaj do czynienia z ogromną regrywalnością. Taka możliwość może również odrzucić sporą ilość graczy, którym nie podoba się tak licząca się w tej grze mechanika. Walka z potworami jest bardzo ciekawa. Musimy zakryć odpowiednie symbole, aby je pokonać. Mamy tutaj sporo wyborów oraz kombinowania, bo czas nie działa na naszą korzyść. Ogólnie gra Karciane Podziemia to ciekawa gra kooperacyjna dla osób, które lubią klimat podziemi i przymykają oko na losowość.

Plusy

 • Regrywalność
 • Wiele ścieżek do zwycięstwa
 • Dużo kombinowania
 • Rozmiar pudełka
 • Odczuwalny klimat

Minusy

 • Spora losowość

 

Dziękuję księgarni Tania Książka za przekazanie egzemplarza recenzenckiego!

Karciane Podziemia i inne gry planszowe znajdziecie na stronie księgarni.

Zapraszam do kolejnych recenzji już wkrótce, a
jeśli chcesz być na bieżąco to polub
stronę na Facebooku! 🙂

 

Author: Jakub

Kuba od lat pasjonuje się grami planszowymi, grami wideo i komiksami. Przez jakiś czas pracował w sklepie z planszówkami, prowadził prelekcję, a także zajęcia z gier dla dzieciaków. Uwielbia opowiadać i dzielić się wiedzą o grach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *