Kto to zrobił? – recenzja

Niektóre gry posiadają naprawdę bardzo abstrakcyjny temat. Do nich właśnie należy bohater dzisiejszego wpisu, gra Kto to zrobił wydana w Polsce przez wydawnictwo Rebel. Jeden ze zwierzaków zrobił… kupę i naszym zadaniem jest oczyścić pupila z zarzutów. Nie zniechęcajcie się jednak, gra zaoferuje nam kupę zabawy 🙂 Recenzja Kto to zrobił przed Wami!


Recenzja Kto to zrobił

Kto to zrobił?

Autor: Jonathan Favre-Godal
Czas gry: 15 minut
Wydawca: Rebel
Wiek: 6+
Wiek według mnie: ograny 6+, nieograny 6+
Liczba graczy: 3-6
Mechanika: pozbywanie się kart
Tematyka: kupa zabawy
Grę najtaniej kupisz tutaj!

Zawartość pudełka:

  • 36 kart (6 zwierzaków w 6 kolorach)
  • 13 żetonów kupy
  • instrukcja

Wykonanie planszówki


Kto to zrobił to gra wykonana w bardzo uproszczony sposób – nie mamy tutaj niezliczonej liczby kart, specjalnych żetonów itd. To niewielka gra w kompaktowym pudełku. W środku znajdziemy 36 kart, po 6 dla każdego gracza, na których znajdziemy różne zwierzaki. Graficznie są w porządku, skierowane głównie dla młodszych odbiorców – najważniejsze jednak, że łatwo rozszyfrować jaki to zwierzak. Jest to ważne, bo rozgrywka będzie bardzo szybka i dynamiczna.Recenzja Kto to zrobił

Warto tutaj też wspomnieć o jakości wykonania kart. Będziemy je przecież rzucać na wspólny stos, a co za tym idzie, będą się wyginać. Po kilkunastu rozgrywkach zaczynają się zniekształcać, jednak nie przeszkadza to w zabawie. Nikt nie będzie i tak pamiętał, który zwierzak gdzie ma wgięcie, zniekształcenie na rewersie. Kto to zrobił przetrwała próbę czasu i nadal się trzyma.

Oprócz tego znajdziemy żetony kup, wykonany w prosty i standardowy sposób z niegrubego kartonu. Dokładna recenzja Kto to zrobił niżej!


Rozgrywka w karciance


W grze Kto to zrobił zadaniem grających będzie oczyszczenie własnych pupili z zarzutów. Na początku każdej rundy gracz otrzymuje zestaw 6 zwierzaków w swoim kolorze. Grę rozpoczyna najmłodszy gracz, rzucając dowolnego zwierzaka na środek stołu tworząc miejsce, gdzie będziemy odrzucać karty.Kto to zrobił karcianka recenzja

Osoba, która jako ostatnia rzuciła kartę mówi na przykład: „To nie mój żółw tylko czyjś chomik” Teraz inni gracze jak najszybciej próbują pozbyć się chomika z ręki. Teraz osoba, która pierwsza rzuciła chomika wypowiada zdanie. Runda się kończy jeśli:

  • Tylko jedna osoba zostanie z kartami i to ona będzie mówić zdanie
  • Jeśli osoba posądzi jakieś zwierze, a żaden z graczy już takiego nie posiada, automatycznie przegrywa

Taki gracz po zakończeniu rundy otrzymuje kupę. Wtedy zaczynamy nową rundę i gramy do momentu, aż stos żetonów wyczerpie się. Osoba, która posiada najmniej kup, wygrywa grę.


Recenzja gry Kto to zrobił?


Są takie gry, które już samą tematyką mnie odrzucają i nie chce w nie grać. Ta w grze Kto to zrobił jest baaardzo abstrakcyjna, jednak do rozgrywki namówiła mnie znajoma, chociaż byłem bardzo niechętny. Przyznaję, pierwsza rozgrywka bardzo mi się spodobała i od razu zamówiłem gierkę do kolekcji.

Trafiła do mnie przede wszystkim dlatego, że jest niewielka, szyba, filler i sprawdza się na większość spotkań ze znajomymi. Regrywalność tytułu może nie jest na szałowo wysokim poziomie, jednak nie o to tutaj chodzi.

Ze skalowaniem bywa różnie. W 3 osoby gra się średnio jednak pobawić się z dzieciakami można. Jest wtedy mniej kart do zapamiętania. Gra Kto to zrobił nabiera jednak kolorów w większym składzie, gdzie pojawia się więcej przeciwników i więcej niepewności w końcowym czasie każdej rundy. Recenzja Kto to zrobił była o wiele trudna, bo nie miałem jak zebrać całego składu! 😀 Pieseł

Kto to zrobił to tytuł przerywnik, na pewno nie jako główna planszówka. Bardzo dynamiczna i szybka, a zarazem wymaga od graczy myślenia i zapamiętywania, żeby zawsze trafić odpowiedniego pupila.

Recenzja Kto to zrobił – podsumowanie

Nie każdemu gra się spodoba, głównie ze względu na tematykę, jednak naprawdę warto spróbować przy okazji, a nuż wam też przypadnie do gustu. Bardzo polecam! 🙂

Plusy
  • Dynamiczna i szybka
  • Niewielka
  • Filler
Minusy
  • Tematyka nie każdemu się spodoba

Przydatne odnośniki

Grę najtaniej kupisz tutaj!

Link do strony wydawnictwa

Buła pizza kot ser koza recenzja


 

Author: Jakub

Kuba od lat pasjonuje się grami planszowymi, grami wideo i komiksami. Przez jakiś czas pracował w sklepie z planszówkami, prowadził prelekcję, a także zajęcia z gier dla dzieciaków. Uwielbia opowiadać i dzielić się wiedzą o grach.

One Reply to “Kto to zrobił? – recenzja”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *