Kto to zrobił? – recenzja

Niektóre gry posiadają naprawdę bardzo abstrakcyjny temat. Do nich właśnie należy bohater dzisiejszego wpisu, gra Kto to zrobił wydana w Polsce przez wydawnictwo Rebel. Jeden ze zwierzaków zrobił… kupę i naszym zadaniem jest oczyścić pupila z zarzutów. Nie zniechęcajcie się jednak, gra zaoferuje nam kupę zabawy 🙂


Kto to zrobił

Kto to zrobił?

Autor: Jonathan Favre-Godal
Czas gry: 15 minut
Wydawca: Rebel
Wiek: 6+
Wiek według mnie: ograny 6+, nieograny 6+
Liczba graczy: 3-6
Mechanika: pozbywanie się kart
Tematyka: kupa zabawy

Zawartość pudełka:

  • 36 kart (6 zwierzaków w 6 kolorach)
  • 13 żetonów kupy
  • instrukcja

Wykonanie


Kto to zrobił to gra wykonana w bardzo uproszczony sposób – nie mamy tutaj niezliczonej liczby kart, specjalnych żetonów itd. To niewielka gra w kompaktowym pudełku. W środku znajdziemy 36 kart, po 6 dla każdego gracza, na których znajdziemy różne zwierzaki. Graficznie są w porządku, skierowane głównie dla młodszych odbiorców – najważniejsze jednak, że łatwo rozszyfrować jaki to zwierzak. Jest to ważne, bo rozgrywka będzie bardzo szybka i dynamiczna.Pudełko

Warto tutaj też wspomnieć o jakości wykonania kart. Będziemy je przecież rzucać na wspólny stos, a co za tym idzie, będą się wyginać. Po kilkunastu rozgrywkach zaczynają się zniekształcać, jednak nie przeszkadza to w zabawie. Nikt nie będzie i tak pamiętał, który zwierzak gdzie ma wgięcie, zniekształcenie na rewersie. Kto to zrobił przetrwała próbę czasu i nadal się trzyma.

Oprócz tego znajdziemy żetony kup, wykonany w prosty i standardowy sposób z niegrubego kartonu.


Rozgrywka


W grze Kto to zrobił zadaniem grających będzie oczyszczenie własnych pupili z zarzutów. Na początku każdej rundy gracz otrzymuje zestaw 6 zwierzaków w swoim kolorze. Grę rozpoczyna najmłodszy gracz, rzucając dowolnego zwierzaka na środek stołu tworząc miejsce, gdzie będziemy odrzucać karty.Karty z gry Kto to zrobił?

Osoba, która jako ostatnia rzuciła kartę mówi na przykład: “To nie mój żółw tylko czyjś chomik” Teraz inni gracze jak najszybciej próbują pozbyć się chomika z ręki. Teraz osoba, która pierwsza rzuciła chomika wypowiada zdanie. Runda się kończy jeśli:

  • Tylko jedna osoba zostanie z kartami i to ona będzie mówić zdanie
  • Jeśli osoba posądzi jakieś zwierze, a żaden z graczy już takiego nie posiada, automatycznie przegrywa

Taki gracz po zakończeniu rundy otrzymuje kupę. Wtedy zaczynamy nową rundę i gramy do momentu, aż stos żetonów wyczerpie się. Osoba, która posiada najmniej kup, wygrywa grę.


Recenzja gry Kto to zrobił?


Są takie gry, które już samą tematyką mnie odrzucają i nie chce w nie grać. Ta w grze Kto to zrobił jest baaardzo abstrakcyjna, jednak do rozgrywki namówiła mnie znajoma, chociaż byłem bardzo niechętny. Przyznaję, pierwsza rozgrywka bardzo mi się spodobała i od razu zamówiłem gierkę do kolekcji.

Trafiła do mnie przede wszystkim dlatego, że jest niewielka, szyba, filler i sprawdza się na większość spotkań ze znajomymi. Regrywalność tytułu może nie jest na szałowo wysokim poziomie, jednak nie o to tutaj chodzi.

Ze skalowaniem bywa różnie. W 3 osoby gra się średnio jednak pobawić się z dzieciakami można. Jest wtedy mniej kart do zapamiętania. Gra nabiera jednak kolorów w większym składzie, gdzie pojawia się więcej przeciwników i więcej niepewności w końcowym czasie każdej rundy.Pieseł

Kto to zrobił to tytuł przerywnik, na pewno nie jako główna planszówka. Bardzo dynamiczna i szybka, a zarazem wymaga od graczy myślenia i zapamiętywania, żeby zawsze trafić odpowiedniego pupila.

Podsumowanie gry Kto to zrobił?

Nie każdemu gra się spodoba, głównie ze względu na tematykę, jednak naprawdę warto spróbować przy okazji, a nuż wam też przypadnie do gustu. Bardzo polecam! 🙂

Plusy
  • Dynamiczna i szybka
  • Niewielka
  • Filler
Minusy
  • Tematyka nie każdemu się spodoba

Przydatne odnośniki

Najtaniej tutaj!

Link do strony wydawnictwa

Buła pizza kot ser koza od Rebel


 

2 Replies to “Kto to zrobił? – recenzja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *