Korsar – recenzja

Szykuj się do bitwy, korsarzu! Rozkazy są jasne: zdobądź wrogie
galeony i chroń własne statki! Bądź czujny i rozważny! Nie bój się
walki, nie miej litości! Do abordażu! Korsar to rodzinna gra karciana dla każdego.


Korsar

Korsar

Czas gry: 10/20 min
Wydawca: Trefl Joker Line
Wiek: 10+
Liczba graczy: 2-8 (brak możliwości gry w 7)
Mechanika: zbieranie kart, licytacja
Tematyka: piraci

Zawartość gry:

  • Instrukcja
  • 78 kart

Rozgrywka


KartyGra Korsar to karcianka, podczas której każdy z uczestników ma za zadanie zdobyć jak najwięcej galeonów przeciwników, oraz musi chronić własne! Tutaj z pomocą przyjdą nam karty korsarzy w czterech różnych kolorach i wartościach. Jeśli nawet one nie pomogą, do walki będzie musiał wkroczyć nawet sam kapitan….

Mechanika gry polega głównie na dobieraniu kart, zagrywaniu galeonów na stół oraz licytacji. Każdy z uczestników rozgrywki podczas swojej tury może: pociągnąć kartę z talii na rękę, wypłynąć galeonem (zagrać go) albo zaatakować lub bronić się statkiem korsarskim.
Grę wygrywa ta osoba, lub grupa, która zdobędzie najwięcej punktów z galeonów. Tak, grupa – gra posiada również możliwość gry drużynowej! Ciekawe jest to, że nie można rozgrywać partii w siedem osób, a w osiem już tak.

Kiedy galeony wypływają, prawdopodobnie zostaną zaatakowane, jeśli jednak się to nie zdarzy, zostają na własność u gracza, który je wyrzuca. W przypadku ataku, żaglowiec trafia do gracza, który w swoich statkach posiada największą siłę. Jeśli jednak ta wartość  obu, lub paru stron jest równa, karta pozostaje na stole dopóki ktoś nie dopłynie kolejnym statkiem korsarskim.

Kapitan

Kapitanie! Człowiek za burtą!

W talii znajduje się czterech kapitanów i jeden admirał, dzięki którym możemy szybko i łatwo zdobyć statki. Jeśli gracz zamierza atakować galeony statkami niebieskimi (podczas licytacji można atakować tylko jednym kolorem,nie można ich mieszać!), to potem musi zagrać kapitana o tym samym kolorze. Wyjątkiem jest jednak admirał, którego można zagrać tylko do obrony. Ich funkcja jest bardzo prosta – wygrywają bitwę automatycznie, jednak mogą zostać pokonani przez innego kapitana. Ciekawe rozwiązanie, jednak jeśli jedna osoba dobierze ich najwięcej, zapewnia sobie łatwe zwycięstwo.


Wrażenia z gry


Karty2W grę Korsar grało mi się przyjemnie w małym, jak i dużym gronie. Skalowanie jest dobre i nie mam tutaj zastrzeżeń. Problemem jednak jest losowość. Momentami nie ma po prostu jak zwyciężyć, bo do ręki dobieramy tylko te najsłabsze karty. Innym problemem może być moment, gdzie nikt nie chce wyrzucać swoich galeonów. Mieliśmy taką sytuacje, że przez pół rozdania tylko dobieraliśmy karty. Patrząc na dobre strony, gra jest szybka i krótka, a temat dobrze idzie w parze z mechaniką. Są emocje podczas licytacji oraz napięcie kto zwyciężył batalię.

Podsumowanie


Gra Korsar to bardzo dobry wybór dla osób, które lubią szybkie i małe gry. Jest bardzo podręczna, nie droga i dobrze wykonany tytuł. Klimat rozgrywki pasuje do “bitwy morskiej”, licytacji i wojny. Gra zostanie u nas na półce, bo bardzo spasowała młodszemu bratu 😉
Polecam!

StatkiPlusy

  • Mechanika idzie w parze z klimatem
  • Możliwość gry w grupach
  • Ciekawy system licytacji
  • Proste zasady

Minusy

  • Momentami za duża losowość
  • Ciągłe dobieranie kart

 

 

Dziękuję wydawnictwu Trefl Joker Line za przekazanie egzemplarza recenzenckiego!

https://www.trefl.krakow.pl/

Zapraszam do kolejnych recenzji już wkrótce, a jeśli chcesz być na bieżąco to polub stronę na Facebooku! 🙂

KubaGra na Facebooku 

Korsar znajdziecie również na REBEL.PL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *