Pentos – recenzja

Wrzucaj do kotła składniki, mieszaj miksturę i patrz co się stanie! Pentos to magiczna i szalona gra alchemiczna, w której gracze łączą składniki/ karty w mikstury i zaklęcia.


Pentos

Pentos

Czas gry: 20 min
Wydawca: Trefl Joker Line
Wiek: 7+
Liczba graczy: 2-5
Mechanika: zbieranie kart, rzucanie czarów
Tematyka: czary

Zawartość gry:

 • instrukcja
 • 55 kart

Przebieg rozgrywki


W grze Pentos będziemy rozgrywać trzy tury, które kończą się w chwili, kiedy jeden z graczy rzuci czar Pentos lub skończą się karty na stosie dobierania.

Każdy gracz w swoim ruchu może wykonać jedną z trzech dostępnych akcji.

Karty
 • Dorzucanie składników do kotła – oznacza
  dołożenie po jednej karcie ze składnikiem do wszystkich trzech kotłów (kolumn) z
  odkrytymi kartami. Jeśli po zakończeniu tej akcji w każdym z 3 kotłów znajdują się co najmniej 2 składniki tego samego koloru lub tej samej wartości, wtedy gracz może wybrać dowolną kartę i wziąć
  ją na rękę.
 • Kosztowanie mikstury – gracz może wziąć na rękę wszystkie składniki tego samego koloru lub o tej samej wartości z jednego z kotłów
 • Rzucanie czaru – to nasz główny cel rozgrywki. W grze występują trzy czary, które możemy użyć, nie jest to konieczne. Pierwszym z nich jest Megalos. Po jego rzuceniu automatycznie wygrywamy całą grę.
  Ze względu na to, że potrzebne nam są do tego wszystkie karty występujące w danym kolorze,
  to czar ten jest bardzo rzadki. Nieco gorszym zaklęciem będzie wyłożenie 5 kart o tej samej wartości – Pentos, co spowoduje zakończenie danej rundy i rozpoczęcie kolejnej. Dzięki niemu nie zdobędziemy żadnych punktów karnych. KartyNatomiast
  najsłabszym czarem będzie zagranie co najmniej 3 składników o tej samej
  wartości lub o kolejnych wartościach w tym samym kolorze – Mikros. Dzięki niemu możemy pozyskać specjalne karty o specyficznym działaniu.

Pentos gra karcianaPo zakończeniu tury gracze liczą punkty karne i zaczynają następną rundę. Osoba z najmniejszą liczbą punktów karnych po trzech turach – wygrywa. Innym sposobem na zwycięstwo jest rzucenie czaru Megalos, który kończy rozgrywkę.

 

 

 

 


Pentos recenzja


Gra Pentos jest szybka, dynamiczna i posiada dziwną….mechanikę. Gra średnio przypadła mi do gustu. W grze zbieramy karty czasem nie wiedząc nawet w jakim celu. Podczas rozgrywki miałem wrażenie ciągłego dobierania kart, nic więcej się nie działo. Ten tytuł posiada jednak swoje plusy. Jest sporo emocji przy wyciąganiu nowych kart do kotłów, bo nie wiemy co wypadnie oraz nie wiadomo, czy rzucać czar od razu, czy jednak spróbować czekać aż na Megalos.
Pochwalić tutaj trzeba dobre wykonanie i grafiki na kartach. Dodają one klimatu magii i symbolizują różne składniki. Są bardzo przyjazne dzieciom.
Jeżeli
szukacie prostej karcianki, w którą chcecie grać raz na jakiś czas i
często będziecie grali z dziećmi to możecie sprawdzić Pentos. W innym
wypadku lepiej rozejrzeć się za czymś innym.

KartyPlusy

 • Szybka
 • Podręczna
 • Przyjazna młodszym graczom
 • Klimat

Minusy

 • Nie które możliwości są niezbalansowane
 • Nie działa na dwie osoby

Przydatne odnośniki

Korsar recenzja


Dziękuję wydawnictwu Trefl Joker Line za przekazanie egzemplarza recenzenckiego!

https://www.trefl.krakow.pl/

Author: Jakub

Kuba od lat pasjonuje się grami planszowymi, grami wideo i komiksami. Przez jakiś czas pracował w sklepie z planszówkami, prowadził prelekcję, a także zajęcia z gier dla dzieciaków. Uwielbia opowiadać i dzielić się wiedzą o grach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *