Kuba gra…gry dla dzieci – Totem #1

Ostatnio udało mi się zorganizować sporo spotkań związanych z grami, w tym aż trzy razy granie dla dzieci w szkołach. Dzięki temu wpadłem na pomysł, żeby stworzyć nową serię, w której będę opisywał gry specjalnie dla naszych młodszych graczy. We wpisach będę się bardziej kierował tym, jakie zdolności będzie rozwijała gra, dlaczego się dzieciom podoba, oraz dodam opinię młodszego gracza z naszego domu, 9 letniego Szymona! Kto lepiej oceni grę dla dzieci, jak nie młody planszówkowicz? Zapraszam do pierwszego wpisu z tej serii na temat gry Totem!


Pierwszy wpis poświęcony jest grze Totem od Naszej Księgarni. Gracze będą zmieniali pozycję poszczególnych segmentów totemu w taki sposób, aby otrzymać jak najwięcej punktów. Totem zrobił ogromne wrażenie na wszystkich dzieciach przy ostatnim spotkaniu i prezentacji. Nie chciały się oderwać od planszy. Wszystkie z uśmiechem na twarzy grały i dobrze się bawiły.

Totem gra planszowa

Totem

Czas gry: około 20 minut
Wydawca: Nasza Księgarnia
Wiek: 7+
Liczba graczy: 2-4
Mechanika: zmiana totemów
Tematyka: totem

Zawartość gry Totem:

  • plansza
  • elementy totemu
  • karty
  • pionki
  • instrukcja

Rozgrywka w Totem


W grze Totem gracze będą zamieniali fragmenty tytułowego totemu, aby otrzymać najwięcej punktów. Gracze będą mieć do dyspozycji karty, za pomocą których będą mogli zamieniać wybrane przez siebie segmenty. W każdej rudzie gracze będą losowali kartę misji, na której będą posiadali informacje, które kolory segmentów będą punktowały. Jest to zależne od ich położenia na koniec rundy.

Rozgrywka w Totem rozpoczyna się rozdaniem wcześniej wspomnianych kart, a następnie odrzuceniem jeden karty z ręki, aby nie mieć pełnego wachlarza możliwości (nie może być to karta usuń). Na środku stołu układamy naszą planszę i totemy, które układamy trójkami (posiadają symbole na odwrocie) i to dzięki nim wiemy, jakie segmenty muszą znaleźć się obok siebie.

Teraz naprzemiennie gracze będą rzucali karty i przestawiali segmenty. W swojej niewielkiej talii gracz może znaleźć karty, które pozwolą mu obniżyć lub podwyższyć wybrany segment o ileś pól, może zrzucić dowolny fragment na sam spód totemu albo usunąć najniżej znajdujący się kolor. Jeżeli usuwamy dany fragment totemu, nie będzie już brał udziału w przekładaniu do końca bieżącej rundy. Totem plansza

Rudna kończy się, gdy na planszy pozostaną tylko trzy fragmenty totemu. Następnie odkrywamy karty misji i podliczamy punkty. W zależności od położenia gracze otrzymują odpowiednie ilości punktów. Rozgrywka trwa tyle rund, ilu jest graczy. W przypadku gry w dwie osoby, rozgrywamy 4 rundy.Pionki


Podsumowanie i ocena młodego


Totem to tytuł, który od samego początku spodobał się zarówno mnie, jaki mojemu młodszemu bratu. W pudełku znajdziemy sporo bardzo pięknie wykonanych elementów. Kolory są bardzo żywe, a sposób w jaki zostały narysowane rysunki jest przyjazny dla młodszych graczy. Na wszystkich kartach informacje są wyraźnie napisane, przez co dzieci nie będą mieć problemów z przeczytaniem. Totemy z gry Totem

Rozgrywka w Totem jest naprawdę prosta, więc już 6 letnie dziecko nie będzie mieć problemu z ich zrozumieniu. Za każdym razem gracze otrzymują inne karty misji oraz odrzucają jedną z ręki, co powoduje, że każda runda inaczej jest rozgrywana. Rozłożenie elementów totemu co rundę również jest inne, przez co dzieci muszą planować swoje ruchy inaczej. Gracze będą starali się wysunąć swoje kolory na górę, a będą nam w tym przeszkadzać, co skutkuje pewnym poziomem rywalizacji. Muszę przyznać, że gra w Totem to nie tylko gra dla dzieci, bo wiele dorosłych osób równie świetnie bawiło się przy tym tytule.

Gra dysponuje sporym poziomem regrywalności, czyli gra nie będzie się powtarzała. Za każdym razem dostajemy inną kartę misji, a układ totemu zmienia się. Każda runda będzie różnić się od poprzedniej, więc dzieciaki nie będą się nudzić.Fragmenty totemu

Spotkanie z dziećmi

Totem zrobił ogromną furorę na prezentacji gier w szkole. Dzieci nie mogły się oprzeć kolorystyce, oraz samej rozgrywce. Przy stoliku z grą cały czas był pełny skład, a w dodatku publiczność liczyła sobie przynajmniej pięć osób. Dzieciaki uznały Totem grą spotkania i poprosiły, abym następnym razem również przyniósł tę grę.

Czego uczy gra?

Gra uczy przede wszystkim rywalizacji, a zarazem pokazuje, że nie wolno się poddawać. Czasem nasz najlepszy fragment spadnie już na samym początku, ale to nie znaczy, że nie zyskamy więcej punktów niż nasi rywale. Totem jest po prostu grą, przy której każdy będzie bawić się świetnie, a głównie nasi młodsi gracze.

Mnie tytuł bardzo się spodobał pod każdym względem. Świetnie sprawdza się w starszym i młodszym gronie. Nie nudzi się tak szybko, jest ładny i ciężko tutaj mówić o jakiejkolwiek powtarzalności. Totem nadaje się świetnie do gry z dziećmi w gronie rodzinnym. Dorośli na pewno nie będą się czuli, jakoby grali w “bezmyślną” grę. Czas jednak na ocenę młodego, dziewięcioletniego Szymona. Kto lepiej oceni grę dla dzieci, jak nie dziecko? 🙂

Ocena dziecka (Szymona)

Szymonowi gra podoba się głównie dlatego, że jest bardzo kolorowa, dobrze zrobiona i ma fajną mechanikę przestawiania fragmentów totemu. Według niego zasady są proste – nie miał problemu z ich zrozumieniem. Poleca grę Totem swoim rówieśnikom, bo bawi, uczy myśleć strategicznie, oraz jest bardzo ładna 🙂

Jeśli jesteście ciekawi jeszcze bardziej, co znajduje się w środku, możecie zobaczyć to na filmie od Naszej Księgarni, czyli od wydawcy gry.


Przydatne odnośniki

Grę najtaniej kupisz tutaj!

Link do strony wydawnictwa

Lisek urwisek od Nasza Księgarnia


Dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie egzemplarza recenzenckiego!

Nasza księgarnia

5 Replies to “Kuba gra…gry dla dzieci – Totem #1

  1. Szukam właśnie oryginalnych planszówek, które mógłbym wybrać dla mojego synka pod choinkę. Ta wygląda na naprawdę bardzo ciekawą i jedyna w swoim rodzaju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *