Mr. Jack Pocket – recenzja

Mr. Jack znowu powrócił i dokonał kolejnego zabójstwa! Wszyscy ruszajmy na poszukiwania sprawcy. Lupy w dłoń, rozpoczynamy dochodzenie!


Mr. Jack gra planszowa

Mr. Jack

Czas gry: 15 minut
Wydawca: hobbity.eu
Wiek: 14+
Liczba graczy: 2
Mechanika: wykorzystywanie żetonów
Tematyka: Detektywi

Zawartość gry:

 • 9 dwustronnych kafelków ulicy
 • 9 kart alibi
 • 3 żetony Detektywów
 • 4 dwustronne żetony akcji
 • 8 dwustronnych żetonów czasu
 • Instrukcja

 


Wykonanie


Jak sama nazwa wskazuje, jest to edycja mini dobrej gry detektywistycznej Mr Jack. Pudełko od gry jest nieduże, kompaktowe, wykonane z twardej tektury. Spokojnie można grę schować do plecaka i zabrać ją ze sobą w podróż. W środku znajdziemy jednak sporo elementów, które są dość trwałe, tak jak komponenty z głównej edycji gry.

Po otwarciu pierwsze co rzuci nam się w oczy, to 9 kafelków terenów, na których znajdziemy naszych podejrzanych. Przypominają one ulice, na których sprawca może się ukrywać. Wokół znajdziemy rozświetlone kamienice, które będą służy podczas rozgrywki jako „ściany”. Są one dwustronne – z jednej strony z portretem danej postaci, na drugiej bez niej.
Kolejnym elementem są żetony tur oraz detektywów. One również są dość trwałe i nie widać znaczących śladów użytkowania po paru rozgrywkach. Oprócz tego w naszym mini pudełku znajdziemy kolejne żetony, które są większych rozmiarów niż wcześniej wspomniane żetony tur czy postaci. Są to żetony akcji, które będziemy używać podczas naszych kolejek.

W pudełku znajdziemy też kafle podejrzanych, które są równie trwałe, jak reszta elementów w pudełeczku.

Mr. Jack plansza

Wszystko jest narysowane w dość ciemny i mroczy sposób, co w połączeniu z takim klimatem jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
Dzięki takim rysunkom możemy się poczuć, jakbyśmy rzeczywiście byli na tych uliczkach i poszukiwali sprawcy niczym Sherlock Holmes wraz ze swoim przyjacielem Watsonem.

Pudełko jest wypchane aż po brzegi dobrze wykonanymi elementami. Jak na grę w wersji mini, to jest ich całkiem sporo. Rysunki i grafiki są bardzo ciekawe i świetnie oddają klimat, jaki panuje w rozgrywce. Bardzo mi się to podoba, że wydawca nie dorzucił nam niepotrzebnego powietrza w pudełku.

 


Rozgrywka


Rozgrywka w Mr Jack mini jest bardzo prosta. Jeden z graczy zostaje tytułowym sprawcą, a drugi stara się odkryć, pod jaką postacią się skrył.

Na początku należy przygotować miasto z 9 kafelków – układamy je losowo. Dodatkowo sprawca losuje jeden żeton, aby dowiedzieć się, pod jaką postacią będzie się krył. Wokół planszy układamy jeszcze 3 żetony detektywów, które będą poruszały się wokół planszy.

Miasto

Gracze, w zależności od swojej roli mają różne warunki zwycięstwa. Sprawca wygrywa, jeśli zbierze 6 klepsydr, a zwycięstwo osiąga detektyw, jeśli na planszy pozostanie tylko jedna postać – Mr Jack.
Podczas każdej kolejki z 4 dostępnych żetonów gracze wybierają akcję, jakie chcą wykonać. W turach nieparzystych ruch wykonywany jest (Detektyw,Jack,Jack,Detektyw), a w turach parzystych (Jack,Detektyw, Detektyw,Jack)

Wokół planszy poruszać się będą trzy żetony, które będą odkrywać podejrzanych na planszy. Po każdej turze Mr Jack oznajmia, czy jest widoczny, czy nie. Detektywi wokół planszy widzą inne postacie na planszy, jeśli tuż przed nimi znajduje się ulica. Jeśli natomiast jest kamienica, dana postać nie widzi nikogo.
Teraz Detektyw obraca postacie, które nie są podejrzane, bo są zakryte lub nie (zależy to od położenia sprawcy). Z każdą kolejną turą podejrzanych będzie coraz mniej.

 

Żetony

Tak jak wspomniałem, Mr Jack wygra, jeśli zdobędzie 6 klepsydr. Zdobywa je, jeśli podczas zakończenia ruchów (po wykorzystaniu żetonów) jest niewidoczny oraz za pomocą żetonów poszlak, jakie zdobędzie.


Recenzja gry Mr. Jack Pocket


Co tu dużo mówić, Mr. Jack Pocket to dobra pozycja dla dwóch graczy. Jest ładna, ciekawa, szybka i nie zajmuje wiele miejsca. Ta edycja bardziej mi się spodobała niż klasyczna wersja, jest na pewno bardziej regrywalna, bo akcje i miejsca na planszy są losowe. Jeśli lubicie gry tego typu i chcecie grać z kolegą, czy drugą połówką to Mr. Jack Pocket to dobry wybór.

Plusy:

 • Solidnie wykonana
 • Bardzo proste zasady
 • Dobrze wygląda
 • Faktycznie wersja Pocket

Minusy:

 • Czasem ktoś ma łatwiej, ze względu na losowość na żetonach

Przydatne odnośniki

Grę najtaniej kupisz tutaj!

Link do strony wydawnictwa

Kontrast od hobbity.eu


Dziękuję wydawnictwu Hobbity.eu za przekazanie egzemplarza recenzenckiego!

hobbity.eu

Author: Jakub

Kuba od lat pasjonuje się grami planszowymi, grami wideo i komiksami. Przez jakiś czas pracował w sklepie z planszówkami, prowadził prelekcję, a także zajęcia z gier dla dzieciaków. Uwielbia opowiadać i dzielić się wiedzą o grach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *