Ubongo – recenzja

Szalona gra, która rozkręci twój mózg! Każdy gracz dostaje planszę i 12 elementów układanki. Każda plansza ma inny wzór. Jeden z graczy przekręca klepsydrę i rzuca kostką, wskazując, z których elementów gracze będą korzystać w tej rundzie. Wszyscy gracze jednocześnie starają się jak najszybciej zasłonić puste pola na swoich planszach. Każdy, kto zdąży to zrobić, zanim skończy się czas, zdobywa klejnot. Wygrywa gracz, który w ciągu dziewięciu rund zbierze najcenniejsze klejnoty! Ubongo to światowy bestseller, który zdobył popularność dzięki bardzo prostym zasadom i błyskawicznej rozgrywce. Ponad 2,5 mln sprzedanych egzemplarzy. Ubongo to ponad 400 niepowtarzalnych zadań. Dwa poziomy trudności łamigłówek umożliwiają dostosowanie gry do wieku i doświadczenia graczy.

Czas gry: 25 minut
Wydawca: Egmont
Wiek: 8+
Liczba graczy: 1-4
Mechanika: układanie elementów
Tematyka: ciężko określić, to tylko układanka

Zawartość gry:

 • instrukcja
 • 48 kafelków (12 na każdego gracza)
 • 36 plansz (432 zadania)
 • 1 kostka
 • 1 klepsydra
 • 1 woreczek
 • 1 tor rund
 • 58 klejnotów (10 rubinów, 19 szafirów, 10 szmaragdów, 19 bursztynów)

Wykonanie


Wykonanie gry Ubongo jest bardzo solidne i ładne. Wszystko jest wykonane bardzo dokładnie i starannie. Plansze i kafelki zostały zrobione z twardej tektury, co przy szybkiej i dynamiczniej rozgrywce świetnie się sprawdza. Plastikowe kryształki zostały przygotowane w czterech różnych kolorach: żółtym, zielonym, czerwonym i niebieskim. Mają niecodzienne kształty, co bardzo przykuło moją uwagę. Oprócz tego dostajemy jeszcze drewnianą kostkę z symbolami, dzięki której będziemy losowali łamigłówkę. Plansze są dwustronne, o różnych poziomach trudności. Na jednej z nich układamy wzór składający się z trzech, a na drugiej stronie z czterech elementów. Na każdej stronie znajdują się różne zestawy kafelków, które będziemy losowali właśnie dzięki wcześniej wspomnianej kostce. Według mnie, pudełko mogłoby być trochę mniejsze, jednak samo wykonanie gry stoi na wysokim poziomie.


Rozgrywka


Przygotowanie do gry zajmuje zaledwie 5 minut. Każdy gracz otrzymuje swój zestaw 12 różnych kafelków oraz plansze układanki. Oprócz tego na środku stołu kładziemy kostkę, klepsydrę oraz tor rund. Rozgrywka składa się z dziewięciu rund, więc musimy na odpowiednich polach ułożyć niebieskie i żółte kryształy. Już można przechodzić do zabawy!

Gra w Ubongo jest naprawdę prosta. Celem graczy jest zbieranie kryształów w taki sposób, żeby zdobyć jak największą liczbę punktów. Gracz, który zdobędzie ich najwięcej wygrywa. Cała rozgrywka trwa dziewięć rund, a w każdej z nich gracze biorący udział w rozgrywce będą układać układankę. Przed każdą rundą należy zmienić planszę tak, aby za każdym razem mieć inny wzór. Runda zaczyna się odwróceniem klepsydry i rzutem kością. Symbol, jaki wskazuje kostka to znak, jakie kafelki musimy użyć do ułożenia symbolu. Na każdej planszy znajduje się informacja odnośnie symboli. Każdy gracz prawdopodobnie będzie posiadał inne kafelki, pomimo tego samego symbolu.

Pierwsza osoba, której uda się prawidłowo ułożyć układankę krzyczy Ubongo i otrzymuje niebieski kryształ z toru punktacji. Kolejny gracz, któremu uda się ułożyć bierze żółty kryształ. Dodatkowo, każdy gracz któremu udało się ułożyć daną planszę, może losowo z woreczka wyjąć jeden kryształ. Tak gra trwa dziewięć rund, a na koniec podliczamy punkty. Każdy kolor odpowiada ilości zdobytych punktów: żółty (1), zielony (2), niebieski (3), czerwony (4).


Podsumowanie


Ubongo jest to świetna gra logiczna idealnie sprawdzająca się na rodzinne granie. Gra działa bardzo dobrze na trzy i cztery osoby; trochę gorzej na dwie. Pomimo tego, rozgrywa przynosi wiele frajdy i zabawy. Każda łamigłówka jest inna, a w dodatku kostka narzuca nam coraz to różne kafelki do układania. Regrywalność to największy plus tego tytuły. Samo wykonanie gry stoi na wysokim poziomie, grafiki bardzo ładne, a kafelki i plansze wykonane z twardej tektury – nic dodać nic ująć. Ubongo ma w sobie to „coś”, co po każdej zagranej partii zaprasza nas ponownie do stołu. Ubongo to bardzo dobra gra!

Plusy

 • Proste zasady
 • Wysoka jakość wykonania
 • Regrywalność
 • Szybka gra logiczna

Minusy

 • Losowość

Serdeczne podziękowania dla sklepu Joker za wypożyczenie egzemplarza gry na potrzeby recenzji!

https://www.facebook.com/jokergry/

Zapraszam do kolejnych recenzji już wkrótce, a
jeśli chcesz być na bieżąco to polub
stronę na Facebooku! 🙂

Ubongo znajdziecie również na REBEL.PL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *