Od czego zacząć zabawę z grami planszowymi!

Temat wałkowany wiele razy na różnych serwisach, blogach, vlogach, jutubach i w innych miejscach. U mnie jednak takiego wpisu nie ma, więc warto nieco przybliżyć ten temat moim mało ogranym czytelnikom. Gry planszowe to bardzo obszerny temat i powiem wam, że jest w czym wybierać. Sam jak zaczynałem byłem lekko przytłoczony ilością i rodzajami przeróżnych mechanik, tematyk i ciężko było mi wybrać odpowiednią grę z półki sklepowej. W tym właśnie momencie na pomoc przylatuje wam ten wpis, w którym znajdziecie kilka propozycji, od jakich gier zacząć.

Od czego zacząć?

Ostatnio w pewnym sklepie z planszówkami zwróciłem uwagę, jak wiele osób nie ma pojęcia o hobby, jakim są gry. Większość osób od razu idzie do jednej półki, gdzie znajduje się Monopoly, Chińczyk i Eurobiznes i ogranicza się do takiego wyboru. Jest to jednak dla mnie zrozumiałe, bo wejście “samemu” w ten świat jest ciężkie.

Wszystkie prezentowane tutaj gry znajdziecie w polskich sklepach z planszówkami. Większość z nich powinna przypaść wam do gustu – były testowane na znajomych i rodzinie. Dowodzi to ilość nowych “zarażonych” zapalonych graczy spod mojej ręki. Pamiętajcie jednak, że nic na siłę – jeśli klimat/mechanika wam się nie podoba z gier, które tutaj proponuję, nie próbujcie się przekonać.

Kilka zasad

Na wstępie jednak kilka zasad, którymi powinniście się kierować przy zakupie swoich pierwszych gier. Po kilku zakupach sami będziecie wiedzieć z doświadczenia co brać, a czego już nie 🙂 Oto one:

  •  Masz z kim grać? Jeśli tak to ile osób będzie grało.
  • Szukasz czegoś spokojnego do pogrania z rodziną czy drugą połówką, a może chcesz coś na huczne imprezy? Tematyka jest ważna.
  • Cena – gry są drogie nie ukrywam. Przygotuj sobie budżet, ile jesteś wstanie wydać.
  • Jaki poziom trudności Cię interesuje – niektóre gry mają ogrom zasad, a niektóre wytłumaczysz w 30 sekund.

Zasady znasz, wiesz też, że Chińczyk to nie nowoczesna gra planszowa więc czas przejść do najważniejszej części, czyli kilka propozycji. Wkrótce jedna z nich może być na półce 🙂 Dajcie znać w komentarzu czy się na coś zdecydowaliście. Możecie też pochwalić się na Fanpage na Facebooku.


Na rodzinne spotkania


Wsiąść do pociągu: Europa

Wiek: 8+
Ilość graczy: 2-5
Cena: tutaj!
Zadaniem graczy jest zbieranie kart i łączenie odpowiednich miejsc trasami kolejowymi.
Bardzo popularna tematyka. Wsiąść do pociągu wyszła w wielu wariantach i mapach co pokazuje, jak dobra jest to gra rodzinna. Według mnie najlepszy wybór jako pierwsza planszówka.
Recenzja: tutaj!
Wsiąść do Pociągu: Europa

Dixit

Wiek: 8+
Ilość graczy: 3-6
Cena: tutaj!
Gra w skojarzenia. Gracze będą wybierali kartę z ręki i wymyślali skojarzenie z niej związane. Zadaniem reszty jest odgadnięcie która karta należy do narratora. Sporo różnych kart, wiele uśmiechu i frajdy zaoferują dziecku mnóstwo godzin wspaniałej zabawy z kolegami, koleżankami i rodziną.
Recenzja: tutaj!
Dixit

Wodny szlak

Wiek: 8+
Ilość graczy: 2-4
Aktualne ceny: tutaj!
Opis: Wodny Szlak to tytuł idealny na rozpoczęcie zabawy z planszówkami. Dlaczego? Łatwiejszej planszówki chyba nie znajdziecie. Gracze będą tak tworzyli rzekę, aby doprowadzić materiały do odpowiednich budynków. Prosta, szybka, ładna i oczywiście nie nudna.
Recenzja: tutaj!

Wodny Szlak

Kolejowy szlak

Wiek: 8+
Ilość graczy: 1-6
Aktualne ceny: tutaj!
Gracze będą rzucali kostkami i rysowali trasy. Będą to autostrady lub koleje. Gracze mogą wykorzystać też specjalne trasy, aby sobie pomóc w łączeniu dróg. Gra występuje w dwóch wariantach kolorystycznych – niebieski i czerwony. Różnią się tylko małymi rozszerzeniami które można dodać do podstawowego wariantu. Tytuł ostatnio bardzo popularny, podbija serca planszomaniaków.
Recenzja: tutaj!

Kolejowy Szlak

 

Kingdomino

Wiek: 8+
Ilość graczy: 2-4
Aktualne ceny: tutaj!
Opis: Kingdomino to jedna z pierwszych gier rodzinnych jaka trafiła do mojej kolekcji. Banalnie prosta, niedługa, szalenie wciągająca. Gracze będą zdobywali kafelki i łączyli je na zasadzie domino, aby królestwo był jak najlepiej zagospodarowane.
Recenzja: tutaj!

Kingdomino

Ubongo

Wiek: 8+
Ilość graczy: 1-4
Aktualne ceny: tutaj!
Opis: Ubongo to logiczna zwariowana gra w której gracze będą jak najszybciej układać łamigłówki z tekturowych klocków. Znacie starego dobrego Tetrisa? Lubicie? Jeśli odpowiedzieliście dwa razy TAK, to Ubongo na pewno jest dla was najlepszym wyborem.
Recenzja: tutaj!

Ubongo gry planszowe

Totem

Wiek: 6+
Ilość graczy: 2-4
Aktualne ceny: tutaj!
Opis: W grze Totem gracze starają się umieścić swoje kolory na szczycie totemu. Nikt nie wie jednak kto ma jakie kolory. Rzucaj karty, blefuj i zdobywaj punkty w zależności od położenia fragmentów totemu.
Recenzja: tutaj!

Totem Gry planszowe

Manhattan

Wiek: 8+
Ilość graczy: 2-4
Aktualne ceny: tutaj!
Opis: Gracze będą starali się zbudować swoje drapacze chmur na Manhattanie. Każdy uczestnik zabawy będzie rzucał kartę i dokładał piętra do istniejących już budynków, lub rozpoczynał nowe.
Recenzja: tutaj!

Manhattan


Imprezki czas


Jednym słowem

Wiek: 8+
Ilość graczy: 3-7
Aktualne ceny: tutaj!
Opis: Jedna z najlepszych imprezówek ostatniego roku. Otrzymała ostatnio bardzo prestiżową nagrodę Spiel des Jahres 2019. Gracze będą razem odgadywali hasła. Jedna osoba nie będzie widziała słowa, a reszta będzie musiała jednym słowem je opisać.

Jednym słowem Gra planszowa

aMAZONKI

Wiek: 8+
Ilość graczy: 3-10
Aktualne ceny: tutaj!
Amazonki to gra blefu, w której każdy ma ukrytą tożsamość. Jeden zespół musi odkryć skarby, drugi pułapki. Trzeba odkryć kto jest kim i grać zespołowo, aby wygrać.

Amazonki

Diamenty

Wiek: 8+
Ilość graczy: 3-8
Cena: tutaj!
Gracze będą wchodzili do jaskini w celu zdobycia jak największej ilości kryształów. Liczy się spryt i odpowiednie decyzje, aby wynieść najwięcej skarbów. Gra posiada spory element blefu, który nieźle rozkręci każdą imprezę.
Recenzja: tutaj!

Diamenty

Fuse

Wiek: 10+
Ilość graczy: 1-5
Cena: tutaj!
Tym razem gra kooperacyjna, gdzie gracze wspólnie będą rozbrajali bombę. Macie na to tylko 10 minut. Współpraca i odpowiedni podział kostek to klucz do wygranej. Gra szybka, dynamiczna, akurat na wprowadzenie osób do zabawy. Idealna żeby rozruszać znudzone towarzystwo.
Recenzja: tutaj!

Fuse

Dobble

Wiek: 6+
Ilość graczy: 2-8
Cena: tutaj!
Dobble to jedna z najlepiej sprzedających się gier w Polsce. Szybka, dynamiczna, banalnie prosta. Gracze będą jak najszybciej szukali odpowiednich obrazków na kartach, aby jak najszybciej pozbyć się swojej talii. Świetnie się też sprawdza jako gra rodzinna.

Dobble

Lista będzie ciągle uzupełniana, więc warto tutaj często zaglądać!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *