Skull – recenzja

W liceum na przerwach spędzaliśmy mnóstwo czasu na graniu z ekipą. Nie w karty, a w Grę na emocjach. Tytuł przegraliśmy tyle razy, że teraz na sam jej widok odechciewa się grać. Znalazł się jednak godny następca, bohater dzisiejszego wpisu, gra Skull. U nas przyjęła się nazwa „Czachy”, więc jeśli w recenzji pojawi się takie określenie, to się nie przejmujcie 🙂


   Skull recenzja gry planszowej opinia

Skull

Czas gry: 20 minut
Wydawca: Rebel
Wiek: 10+
Wiek według mnie: ograny 8+, nieograny 10+
Liczba graczy: 3-6
Mechanika: blef
Tematyka: Czachy
Najtaniej kupisz tutaj!

Zawartość pudełka:

  • 24 żetony
  • 7 drewnianych znaczników
  • instrukcja

Wykonanie


Skull to niewielka gra w niewielkim pudełku. Takich rozmiarów pudełko spokojnie zmieści się do każdego, nawet małego plecaka podróżnego. Wewnątrz znajdziemy 24 żetony dla graczy, oraz podstawkę do punktowania

Przy żetonach się głównie zatrzymamy, bo są naprawdę fajnie wykonane. Kolorystyka oraz wzory robią wrażenie, aż miło się na nie patrzy podczas rozgrywki. W grę grać może 6 graczy, więc dla każdego z nich mamy zestaw 4 żetonów. Jeden z nich to czacha, a trzy to kwiaty. Każdy zestaw wykonany w innym stylu, w całkowicie innej kolorystyce od reszty.

Jeśli chodzi o trwałość zestawu to też wypada naprawdę fajnie. Żetony są bardzo grube, więc nie ma mowy o ich złamaniu na pół, czy jakiś deformacjach. To ułatwiłoby zgadywanie i posuło frajdę.

Skull recenzja

Wykonane są one w podobnym stylu, co w przypadku wydania starego. Tam te żetony były również znacznie mniejsze niż te w nowym wydaniu, co na ogromny plus.

Przy starej edycji grafiki zaczęły się nieco ścierać na awersie, jednak to nie przeszkadza w rozgrywce. Kiedy pojawiły się przetarcia? Po około 150 partiach! Tak, tyle w to przegraliśmy (a może nawet więcej), a tytuł dalej świetnie się trzyma. Mam nadzieje, że ta edycja posłuży nam się równie długo!

Wykonanie jest Skulla solidne i fajne jak na tak niewielką grę.


Rozgrywka


Skull to gra oparta głównie ma mechanice blefu. Podczas gry gracze będą wykładali swoje żetony kwiatów lub żeton czachy. Jeden z graczy może zamiast wyłożenia rozpocząć licytację – deklaruje wtedy, ile uda mu się odkryć kwiatów (najpierw odwraca swoje żetony, potem odkrywa u innych) Jeśli nikt go nie przebije, odwraca wybrane żetony. Udało się nie trafić czachy? Świetnie! Otrzymuje punkt.

Skull recenzja gry

Jeśli jednak przy odkrywaniu trafił na czachę, musi odrzucić jeden ze swoich żetonów. Od teraz będzie posiadał tylko trzy do wykładania.

Gra kończy się, gdy któryś z graczy zdobędzie dwa punkty. Może się jednak zdarzyć, że żetony któregoś z graczy się skończyły przez złe licytacje, wtedy ta osoba odpada z rozgrywki i nie bierze już udziału w dalszych rundach.

Już umiecie grać w Skulla!


Recenzja gry Skull


Skull to gra nieduża, prosta i bardzo szybka. Wykonana naprawdę nieźle, chociaż szkoda, że nie ma plansz tak jak w wersji angielskiej.

Zasady tej gry wytłumaczycie każdemu w dwie trzy minutki. Idealnie sprawdzi się do rodzinnego grania czy imprezki ze znajomymi.

Element blefu tutaj występujący naprawdę fajnie działa, bo możemy oszukać nie tylko innych graczy, ale również siebie przez nieodpowiedzialne licytowanie. Nie ma tutaj taktyki wygrywającej, przez co tytuł i ruchy nie są schematyczne.

Po wielu wielu partiach zauważyłem, że można wypatrzeć różne „typy” grających. Jedna z osób będzie zawsze dawać czachę na start, żeby przeszkadzać, druga natomiast będzie co rundę starać się licytować. Nie traci przy tym rozgrywka, a nawet staje się ciekawsza. W każdym momencie taki gracz może zmienić swój ruch, przez co rozgrywka staje się nieprzewidywalna.

Skull recenzja gry planszowej

Granie w Skull sprawiło mi, oraz moim znajomym ogrom uśmiechu i świetnie spędzonego czasu. Tak jak już wspominałem, w klasie maturalnej prawie każdą przerwę spędziliśmy przy Czachach 🙂

Trzeba wspomnieć, że tytuł sprawdzi się zarówno do rodzinnego grania, jak i jako imprezówka. Dodatkowo przy tak prostych zasadach mogą grać z Wami dzieciaki. Podszkolą nieco umiejętności dedukcji.

Podsumowanie gry Skull

Tytuł godny uwagi. Połączenie elementu blefu i licytacji w tak małej i niedużej grze działa fajnie, nawet bardzo. Dorzućmy do niewielkiego pudełka proste zasady i piękne wykonanie. Z takiego połączenia wychodzi naprawdę dobry tytuł o nazwie Skull.

Plusy

  • Proste zasady
  • Solidne wykonanie
  • Fajne połączenie mechaniki blefu i licytacji
  • Niewielkie pudełko
  • Większe żetony w porównaniu do poprzedniej edycji

Minusy

  • Dla mnie nie ma

Przydatne odnośniki

Najtaniej kupisz tutaj!

Link do strony wydawnictwa


Dziękuję wydawnictwu Rebel za przekazanie egzemplarza do recenzji.

Author: Jakub

Kuba od lat pasjonuje się grami planszowymi, grami wideo i komiksami. Przez jakiś czas pracował w sklepie z planszówkami, prowadził prelekcję, a także zajęcia z gier dla dzieciaków. Uwielbia opowiadać i dzielić się wiedzą o grach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *