Pionierzy – recenzja

Dziś razem z grą Pionierzy wybieramy się na Dziki Zachód, który tylko czeka, abyśmy z zapałem zaczęli go zdobywać. Będziemy systematycznie zasiedlać góry, pustynie i prerie za pomocą kart. Tematyka dość ciekawa i nietypowa w świecie gier planszowych. Jak wypadła w moich oczach i czy prosta dwuosobowa gra do mnie trafiła? O grze Pionierzy dowiecie się więcej w tym wpisie!

Pionierzy

Pionierzy

Czas gry: 20 minut
Wydawca: Lucky Duck Games
Wiek: 8+
Wiek według mnie: ograny 7+, nieograny 8+
Liczba graczy: 2
Mechanika: łączenie kart
Tematyka: pionierzy

Zawartość pudełka:

  • 18 kart terytoriów/zadań
  • notes

Wykonanie


Pionierzy to mała gra karciana mieszcząca się w niewielkich rozmiarów pudełku. Bardzo kompaktowe rozwiązanie, dzięki czemu grę możemy spokojnie schować do plecaka i zabrać ją w podróż.
Karty są standardowych rozmiarów z sympatycznymi obrazkami. Aby nie dorzucać kolejnych kart do pudełka, wydawca połączył karty terenów i karty zadań w jedno – zadania na rewersie, tereny na awersie.

Pionierzy pudełko

Instrukcja króciutka, do przeczytania w minutę. Nawet dla osób totalnie świeżych w planszówkach przebrnięcie przez nią będzie tak proste, jak wbicie noża w ciepłe masełko.


Rozgrywka


Pionierzy to dwuosobowa gra karciana przeznaczona głównie dla osób, które zabawę z planszówkami dopiero zaczynają.

Zadaniem graczy będzie wcielenie się w pionierów i tworzenie jak najlepszych terenów. W przypadku tej gry, najlepszy teren, to ten największy w tym samym kolorze. Na kartach oprócz terenów znajdziemy symbole – mają one na celu pomagać nam w wykonywaniu zadań.

Pionierzy karty

No dobra, ale jak się w to gra? Z talii wszystkich kart losujemy trzy – będą to zadania dostępne podczas tej gry. Resztę kart rozkładamy losowo w okrąg symbolami i terenami ku górze. Najpierw drugi gracz wybiera kartę, następnie startową kartę wybiera pierwszy. Dziwne, co? Niekoniecznie, bo to właśnie pierwszy gracz wykonuje ruch tuż po wyborze karty startowej.

Podczas swojego ruchu gracz bierze następną kartę z okręgu i dokłada ją do już istniejących swoich terenów. Może kartę ułożyć obok, lub zakryć część karty juz wcześniej ułożonej. Jeśli karta w okręgu nie bardzo pasuje, można brać następną kartę i następną. Jeśli wykorzystamy taką możliwość, wszystkie karty pomiędzy wcześniej wybraną, a tą co wybieramy, trafiają do naszego oponenta. To ogromny bonus dla przeciwnika, bo dzięki temu może dostać sporo nowych kart.

Gdy karty się skończą, gra się kończy i liczymy punkty. Każdy największy teren w różnych kolorach daje nam punkty + wykonywanie zadań. Gracz, który uzbierał najwięcej punktów, wygrywa grę.


Recenzja gry Pionierzy


Jak sami przeczytaliście wyżej, Pionierzy to prosta gra karciana. Swoją mechaniką bardzo przypomina mi grę Magazynier od Naszej Księgarni. W podobny sposób układamy karty i punktujemy. Co jednak wyróżnia Pionierów?

Pionierzy mają bardzo sympatyczny sposób wyboru kart. Nie mamy tutaj losowania czy draftu, bo mamy wpływ na to, jaką kartę dostaniemy. Trzeba zaplanować ruch najbardziej optymalny, a w dodatku taki, przez który oponent dostanie dużo kart w prezencie.

Karty

Kolejnym plusem są zadania. Fajne dodatkowe opcje punktowania, a ilośc zadań (18), może tworzyć ciekawe kombinacje. Oprócz budowania i tworzenia dużych terenów musimy brać pod uwagę symbole.

Jest grą dwuosobową, w dodatku prostą i lekką, która potrafi wycisnąć poty z graczy. Nie ma tutaj oczywiście ciężkiego progu wejścia, a kombinowanie i analityczne myślenie. To jest gra tego typu, że nawet jak dzieci zagrają, to będziecie się bawić jak równy z równym. Dlatego ten tytuł mogę śmiało polecić każdemu.

Nie dajcie się zwieść twierdzeniu, że ta gra jest tylko dla nowych graczy. Tytuł dobrze sprawdzi się też dla pary, która uwielbia ciężkie gry i szuka jakiegoś fillera między eurosucharami.

Tereny

Z regrywalnością nie ma tutaj tragedii. Na początku patrząc na tylko 18 kart myślałem, że szybko tytuł się znudzi. Rekompensują to na pewno zadania, które z gry na grę wprowadzają różne kombinacje. Nie jest to jednak tytuł, który będziecie męczyć dniami i nocami. Sprawdzi się dobrze jako dodatek do kolekcji, albo jako pierwszy tytuł do sprawdzenia, czy planszówki są dla Was. Ale przecież one są dla każdego! Już możecie śmiało zamawiać 🙂

Podsumowanie gry Pionierzy

Pionierzy to prosta, szybka i ciekawa pozycja, dla nowych graczy, ale też dla zapaleńców szukających fajnych fillerów. Kompaktowe pudełko, kombinowanie, dwuosobówka. Czego chcieć więcej.

Plusy

  • Idealna do rozpoczęcia zabawy z grami
  • Sprawdzi się też jako filler
  • Kompaktowa
  • Fajne grafiki

Minusy

  • Nie jako główny tytuł w kolekcji

Przydatne odnośniki

Link do strony wydawnictwa


Dziękuję wydawnictwu Luck Duck Games za przekazanie egzemplarza do recenzji!

Lucky Duck Games

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *