Kingdomino, Park Niedźwiedzi – porównanie

Mieliście kiedyś problem z decyzją, którą grę wybrać? Na pewno!

We wszystkich porównaniach, które pojawią się na stronie będziecie mogli przeczytać o dwóch, trzech, a czasem może nawet większej ilości gier, które zostaną zestawione aż siedmiu, zupełnie różnych kategoriach. Dzisiaj do porównania trafia Kingdomino i Park Niedźwiedzi, czyli dwie bardzo dobre gry kafelkowe. Miejsca w poszczególnych kategoriach są przydzielane bardzo subiektywnie, zatem absolutnie nie musicie się oczywiście z tym zgadzać. Zapraszam do dyskusji na ich temat. 🙂

Park Niedźwiedzi

Czas gry: 35 minut
Wydawca: Lacerta
Wiek: 8+
Liczba graczy: 2-4
Tematyka: budowa parku

Kingdomino

Czas gry: 20 minut
Wydawca: Games Factory
Wiek: 8+
Liczba graczy: 2-4
Tematyka: budowa królestwa


Wykonanie


Obie gry zostały wykonane bardzo solidnie i ciężko znaleźć jakiekolwiek minusy w tym elemencie. Ich pudełka są identycznych rozmiarów.

  1. Kingdomino – wykonanie wypada nieco lepiej od Parku. Kafelki zostały wykonane z bardzo twardej tektury, a grafiki są bardzo klimatyczne i kolorowe.
  2. Park Niedźwiedzi – wykonanie też stoi na wysokim poziomie. Kafelki również są bardzo trwałe, a grafiki klimatyczne. Niektórym graczom może nie odpowiadać styl rysowania, mnie jednak przypadł on do gustu. Problemem może być tutaj barak wypraski – wszystko „lata” po pudełku.

Zasady


Opisywane gry kafelkowe to przede wszystkim gry rodzinne, z prostymi zasadami i niewielką liczbą opcji do wykonania. Obie charakteryzuje dość łatwa  mechanika i krótka instrukcja. Każda z nich idealnie nadaje się dla początkujących graczy, mają bardzo zbliżony poziom trudności.

  1. Kingdomino – prostsze zasady od Parku Niedźwiedzi. Główną akcją jest wybieranie spośród dostępnych kafelków specjalnych terenów, które później dokładamy do swojego królestwa. Nie ma tutaj innych, dodatkowych opcji ani zasady. Kafelki układamy w taki sposób, aby stworzyć królestwo rozmiaru 5×5 pól. Pamiętać trzeba tylko o tym, że dokładana płytka musi pasować chociaż jednym terenem do któregoś już leżącego. Gra idealnie nadaje się jako próg wejścia, a zasady załapią nawet młodsi gracze.
  2. Park Niedźwiedzi  – gra sprowadza się do układania kafelków na planszy w taki sposób, aby stworzyć jak najlepszy park dla niedźwiedzi. Gdy zakrywamy jakiś symbol na naszej planszy, dobieramy kafelek z odpowiedniej kategorii. Kafelki szybko znikają, więc musimy dobrze operować pozostałymi, tak, aby jak zakryć całą planszę różnymi obiektami parku. Mamy tutaj dodatkowo cele, których wykonanie daje nam bonusowe punkty. Zasady również są tak proste, że młodzi planszówkowicze spokojnie dadzą sobie radę.

Klimat i tematyka


W grach kafelkowych ciężko jest wczuć się w jakikolwiek klimat.

  1. Park Niedźwiedzi  – ciekawa tematyka. Bardzo spodobało mi się tworzenie Parku z poszczególnych pawilonów i wybiegów.
  2. Kingdomino – prosta i szybka rozgrywka. Gracz podczas gry zbytnio nie zwraca uwagi na klimat. To przecież tylko układanie domino 😉


Regrywalność


W oba tytuły w tym zestawieniu gramy dość często i żaden z nich jeszcze się nie znudził.

  1. Kingdomino – tytuł jest bardzo regrywalny, ze względu na różne losowanie kafelków. Po paru partiach z rzędu, może się jednak dość szybko znudzić. Po jakimś czasie jednak gracz z chęcią wraca do zabawy.
  2. Park Niedźwiedzi – tytuł regrywalny, jednak szybko może się znudzić. Mamy tutaj różne plansze początkowe, ale to tyle. Kafelki nie zmieniają się z kolejnymi partiami. Warto jednak tutaj wspomnieć o kafelkach celów, które losujemy na początku każdej rozgrywki. Zazwyczaj są one różne, co nieco zwiększa poziom regrywalności.

Losowość


Praktycznie każda gra kafelkowa jest losowa, jednak nie wszystkie. Wy sami wybierzcie, czy wolicie coś losowego, czy wolicie panować nad swoim wyborem.

  1. Kingdomino – losowość tutaj jest spora, bo kafelki układają się za każdym razem w inny sposób. Nie mamy na to żadnego wpływu. Innym czynnikiem mogą być też decyzje przeciwników, które czasem narzucają nam wybór kafelków.
  2. Park Niedźwiedzi – tutaj z losowością nie mamy sporego do czynienia. Jedynie kafelki osiągnięć są wybierane w sposób losowy. Reszta kafelków jest zawsze ta sama.

Interakcja między graczami


W tych grach interakcja polega nie na atakowaniu, a na zajmowaniu kafelków, które mogą pokrzyżować trochę plany naszym przeciwnikom. Obie są jednak spokojne i można obejść negatywną zabawę z daleka.

1. Kingdomino – tutaj z zajmowaniem kafelków mamy trochę więcej do czynienia. Możemy specjalnie zajmować te kafelki, które dadzą dużą ilość punktów naszemu przeciwnikowi. Większość rozgrywki jest jednak spokojna i wszyscy grają „pod siebie”, czyli biorą kafelki które najlepiej działają w ich królestwie.

2. Park Niedźwiedzi – nie ma tutaj bezpośredniego zajmowania kafelków, bo jest ich sporo. Jeśli wiemy, że ktoś potrzebuje danego kafelka, możemy złośliwie mu go podebrać. Inny gracz może mieć wtedy spore problemy, żeby zapełnić to pole. Tak jak w Kingdomino gracze zazwyczaj grają pod siebie, żeby zdobyć jak największą ilość punktów.


Skalowanie


Grom w różnym gronie zawsze towarzyszą różne zasady. W tych dwóch grach mamy mniej kafelków do wyboru.

1. Park Niedźwiedzi – gra działa na każdą ilość graczy ze względu na różną ilość kafelków. Jeśli gramy na dwie osoby, kafelków jest dość mało. Problemem mogą stanowić jednak kafelki specjalne, których ilość nie zmienia się. Daje to trochę większą swobodę, niż gra w pełnym gronie.

2. Kingdomino – według mojej opinii gra ma sens tylko w pełnym składzie lub w 2 osoby w innym wariancie. Granie w 3 osoby nie ma kompletnie sensu, bo kiedy gramy z mniejszą ilością kafelków – nie wiemy jakie nie biorą udziału w grze! Jeśli ktoś zacznie zbierać dany teren np. lasy, a potem okaże się, że większość kafelków nie biorących udział to tereny zalesione, jest od razu na straconej pozycji.


Podsumowanie


Obie gry są naprawdę świetne i wypadają wysoko w każdej z kategorii, należą do moich ulubionych. Po parunastu partiach nadal mam ochotę w nie grać! Jeśli musiałbym wybrać którąś z nich (oby nie) to wybrałbym Kingdomino.

  1. Kingdomino
  2. Park Niedźwiedzi

Jeśli dzięki temu porównaniu udało mi się pomóc, to zostaw komentarz! Zapraszam również do zapisania się do newslettera, aby zawsze być na bieżąco. Jeśli jeszcze nie widziałeś to odwiedź stronę na faceboooku i instagramie.

 

Author: Jakub

Kuba od lat pasjonuje się grami planszowymi, grami wideo i komiksami. Przez jakiś czas pracował w sklepie z planszówkami, prowadził prelekcję, a także zajęcia z gier dla dzieciaków. Uwielbia opowiadać i dzielić się wiedzą o grach.

2 Replies to “Kingdomino, Park Niedźwiedzi – porównanie

  1. Szkoda tylko, że przy regrywalności Parku Nieniedźwiedzi nie uwzględniono dodatkowych celów z które można uzyskać punkty. Mają spory wpływ na rozgrywkę, a biorąc pod uwagę ich ilość i różnorodność to znacznie zwiększają regrywalność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *