Ewolucja – recenzja

Wolisz znosić jajka czy mieć długą szyję?W grze „Ewolucja” rozwijasz swoje gatunki zwierząt w zmiennym
ekosystemie. Wobec ciągłego braku pożywienia i zagrożenia atakiem
drapieżników twoje gatunki będą musiały się adaptować, aby przetrwać.
Ewolucja to ciekawa, średnio ciężka gra z mocną interakcją, która spodoba się
zarówno zaawansowanym graczom, jak i tym, którzy dopiero zaczynają
poznawać bardziej skomplikowane gry planszowe.

Ewolucja

Czas gry: 60 minut
Wydawca: Egmont
Wiek: 12+
Liczba graczy: 2-6
Mechanika: dobieranie i układanie kart
Tematyka: rozwój gatunków
 

Zawartość gry: 

 • instrukcja
 • plansza wodopoju
 • znacznik pierwszego gracza
 • 20 plansz gatunków
 • 40 drewnianych znaczników
 • 6 zasłonek
 • 2 pomoce gracza
 • 132 żetony pożywienia i 12 żetonów z wartością 10
 • 129 kart cech
  • 17 cech mięsożercy
  • po 7 kart każdej z pozostałych cech

Wykonanie


Już na zewnątrz opakowania wydawnictwo Egmont prezentuje nam świetne wykonanie i prześliczną grafikę. Stworek na okładce jest wręcz prześliczny.
W środku znajdziemy naprawdę wiele komponentów, które zapakowane są w dobrze zaprojektowaną wypraskę. Wszystko ma tutaj swoje miejsce, więc pakowanie i przenoszenie gry nie będzie problematyczne. Na ogromną uwagę zasługuję tutaj pionek pierwszego gracza, które jest dość spory i przedstawia dużego drewnianego…dinozaura! 😀 Oprócz tego świetnego elementu dostajemy wiele kart cech, na których grafiki również zachwycają.

Aby tworzyć nowe gatunki i je rozwijać, potrzebne są nam plansze gatunków, oraz drewniane znaczniki, które znacząco ułatwiają nam to zadanie. Aby kolejne zwierzęta mogły zaistnieć na naszej planecie, będziemy musieli je karmić. Ostatnimi elementami w pudełku są żetony pożywienia i zasłonki dla każdego.

Wizualnie gra świetnie się prezentuje i zachwyca. Wszystko jest wykonane bardzo solidnie ze sporą dokładnością. W tym elemencie “Ewolucja” zasługuje na medal.


Rozgrywka i przygotowanie do gry


Gra przeznaczona jest dla 2 do 6 gracz w wieku przynajmniej 12 lat ze względu na dość skomplikowaną mechanikę. Przygotowanie do gry nie zajmuje wiele czasu, a ilość miejsca potrzebna do rozłożenia gry jest dość spora, przede wszystkim ze względu na ilość rozwijanych gatunków w dalszej części gry. Na środku stołu kładziemy planszę wodopoju, gdzie będziemy układać dostępne dla naszych gatunków jedzenie. Oprócz tego każdy gracz dostaje plansze gatunku i zasłonkę.

Rozgrywka w grze Ewolucja zajmuje około 60 minut, jednak przy pierwszym podejściu może zająć nieco więcej czasu. Jest sporo czytania na kartach, co może zwiększyć czas gry o jakieś 20 minut. Gra będzie przebiegać w 5 fazach, dopóki talia kart się nie skończy – wtedy rozgrywamy ostatnią kolejkę i kończymy zabawę.

Podczas rozgrywki będziemy za pomocą kart karmić, rozwijać i powiększać nasze gatunki tak, aby dostać na koniec gry mieć jak najwięcej punktów i zwyciężyć. W swojej kolejce gracz będzie miał do dyspozycji parę kart, które może rozdzielić w różny sposób. Może rozwijać cechy u swoich gatunków, powiększać je, zwiększać populację albo nawet stworzyć nowy gatunek do rozwoju. Opcji jest wiele, więc tytuł szybko się nie znudzi. Pierwsza gra może być dość chaotyczna, ze względu na skomplikowane i średnio intuicyjne zasady podczas fazy karmienia i ilości cech w dalszej części gry. Mechanika bardzo przypadła młodszemu graczowi (w tym przypadku 8 lat, ale radzi sobie spokojnie z większością gier), ze względu na nieliniowy i elastyczny rozwój. Każdy gatunek jest inny, niepowtarzalny. Cała rozgrywka odbywa się sprawnie, a mechanika jest bardzo ciekawa.

 


Podsumowanie


Jeśli szukacie gry bardziej zaawansowanej, bardzo ładnej, to Ewolucja jest na pewno dla was. Idealnie połączony klimat z mechaniką świetnie w parze idzie z bardzo dobrym wykonaniem. Po paru grach nie było już tak długiego oczekiwania na swoją kolej, bo wszyscy znali karty i wiedzieli co robić. Problemem tego tytułu może być trudność wprowadzania nowych graczy. Gra jest dość skomplikowana i wyjaśnianie wszystkich kart może być naprawdę czasochłonne. Poza tym jednym drobnym minusem nie mam nic do zarzucenia grze Ewolucja. Bardzo dobry tytuł!

Plusy

 • Wiele możliwości
 • Regrywalność
 • Klimat
 • Świetne wykonanie

Minusy 

 • Zajmuje sporo miejsca przy większej ilości graczy
 • Czasochłonne wprowadzanie nowych graczy

Dziękuję wydawnictwu Egmont za przekazanie egzemplarza recenzenckiego!

https://egmont.pl/gry-planszowe

Zapraszam do kolejnych recenzji już wkrótce, a
jeśli chcesz być na bieżąco to polub
stronę na Facebooku! 🙂

KubaGra na Facebooku 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *