Wyspa Skye: Druidzi – recenzja dodatku

Podstawowa wersja Wyspy Skye była jedną z pierwszych gier w mojej kolekcji. W dodatku to taki tytuł, który chyba w najszybszym tempie wdrapał się na wysokie miejsce w moim osobistym rankingu. Jest to na pewno jedna z fajniejszych gier kafelkowych w kolekcji, kilkanaście poziomów wyżej od znanego wszystkim Carcassonne. Dzisiaj przychodzę do Was z rozszerzeniem do tej gry – Wyspa Skye: Druidzi! Czy kolejne rozszerzenie do tej gry jest potrzebne? Tego dowiecie się już w dalszej części wpisu.


Wyspa Skye: Druidzi dodatek

Wyspa Skye: Druidzi

Czas gry: 60 minut
Wydawca: Lacerta
Wiek: 10+
Liczba graczy: 2-5
Mechanika: układanie kafelków
Tematyka: Szkockie królestwa
Grę najtaniej kupisz tutaj!

Zawartość pudełka:

  • 1 plansza przedstawiająca Dolmen
  • 36 żetonów Druidów
  • 10 żetonów kamiennych płyt
  • 6 żetonów punktacji
  • 5 żetonów 50/100 punktów zwycięstwa
  • 9 żetonów monet
  • 1 instrukcja

Zawartość dodatku i wykonanie


Wyspa Skye to gra, która w głównej mierze składa się, uwaga!, z kafelków. W prezentowanym dodatku głównym elementem są właśnie te komponenty, rozszerzające nam rozgrywkę. Wykonane z równie twardej i wytrzymałej tektury co w podstawce, co natychmiast wywołuje uśmiech na mej twarzy. Graficznie hula równie dobrze, nie widać różnicy w kolorach między tymi dodatkowymi, a starymi kafelkami.Wyspa Skye: Druidzi dodatek do gry

Te żetony możemy podzielić na różne rodzaje – druidów, kamiennych płyt, punktacji, monet i punktów. Ikony na nich są jasne oraz czytelne, a kafelki nie są „naciapkane” niepotrzebnymi cudami – gra się po prostu przyjemnie i nie trzeba sprawdzać cały czas w instrukcji, co dany kafel daje.

Instrukcja jest przede wszystkim jest zrozumiale i prosto napisana, więc czytacie raz i gracie!


Rozgrywka z dodatkiem


No dobra, przejdźmy do najważniejszej części – co dają nam te nowe kafle i jak zmienia się przez to klasyczna rozgrywka?

Zasady gry pozostają takie jak w grze podstawowej z wyjątkiem fazy kupowania. Tutaj będzie to nieco rozszerzone o zakup dodatkowych kafelków z planszy dolmen.Wyspa Skye: Druidzi

Gracze po zakończeniu pierwszego etapu kupowania, dostają możliwość zakupu jednego kafelka żetonu druida z planszy Dolmenu, lub jednego żetonu terenu z woreczka. Wpływa to bardzo na rozwój w rozgrywce, bo gra rusza i przyspiesza jeszcze szybciej, co bardzo mi się podoba – pierwsze fazy nie ograniczają nas już tak bardzo. Pozwala to na większe manewrowanie z kaflami i rozwój w początkowych fazach gry, umożliwiające grę pod określone kafle punktacji, a nie tak ogólnie we wszystko, co w niektórych partiach w podstawkę było zauważalne.

To jak się kupuje te kafle druidów? Na planszy Dolmenu każdy kafelek ma koszt w monetach + kamienie z żetonów (to też są monety) Dla przykładu, jeśli kafelek na danej pozycji kosztuje 4 + kamienie z żetonu, a na nim są 3 kamienie, to płacimy za kafelek 7 monet. Proste? Bardzo proste.Plansza Dolomitów

Tutaj dochodzi kolejna nowa rzecz, czyli specjalne zdolności druidów. Czasem przy zakupie kafelków, znajdują się kamienne płyty. Przy zakupie, otrzymujemy taki kamień, który będzie nam przypominał o dodatkowych zdolnościach.

Te kamienne płyty pozwalają nam na tańszy zakup, dodatkowe punkty lub wymianę – game change!


Recenzja dodatku Wyspa Skye: Druidzi


Przyszedł czas werdyktu – czy dodatek jest potrzebny i czy wypadł dobrze? Dwa razy tak!

Dodatek wykonaniem nie odstaje od podstawki, nadal świetnie wygląda, styl rysowania super, a kolory świetnie pasują do gry kafelkowej. Ciesze się, że grubość kafli pozostała taka sama.

Zmiany, które wprowadza dodatek nie są duże, dodają tylko jedną mini fazę przy zakupie, co wydawałoby się nie powinno mieć dużego wpływu na zasady gry. Jednak okazuje się, że dodatkowy kafelek na rundę znacząco zmienia rozwój i dodaje napęd rozgrywce. Dzięki zdolnościom i dodatkowym kafelkom możemy fajnie się rozwinąć, dzięki czemu po zakończeniu nie czuć niedosytu „niezrobienia wszystkiego”, który u mnie był często odczuwalny przy samej podstawce.Kafelki z gry planszowej

Kafle druidów to fajne urozmaicenie, bo mamy kolejne elementy, które trzeba kontrolować. Jeśli odpuścimy, możemy oddać fajne, a co najważniejsze tanie kafle naszym oponentom.

Takie właśnie powinny być dodatki – wprowadzają małe zmiany, urozmaicają fajnie rozgrywkę, a nie zmieniają podstawowych zasad w pełni. Grając z dodatkiem nadal mamy świetną i głęboką rozgrywkę Wyspy Skye!

Dodatek Wyspa Skye: Druidzi wprowadza sporą ilość kafli terenów oraz punktowana, co zwiększa regrywalność tego tytułu. Sam w sobie nie jest powtarzalny, jednak teraz każda gra będzie po prostu unikalna!Plansza punktacji

Wyspa Skye Druidzi można też łączyć z poprzednim dodatkiem, Wędrowiec. Niestety nie miałem okazji grać w poprzedni dodatek, więc nie porównam go do tamtego, ani nie opiszę ich połączenia.

Podsumowanie dodatku Wyspa Skye: Druidzi

Wyspa Skye: Druidzi to bardzo dobry dodatek, który warto mieć w kolekcji, jeśli lubicie Wyspę Skye. Wprowadza kilka fajnych mechanik i możliwości w grze. Po zagraniu z dodatkiem nie wrócicie do grania w samą podstawkę – będzie Wam brakować opcji z dodatku 🙂

Plusy:

  • Jakość żetonów
  • Nowa faza kupowania
  • Szybszy rozwój w grze
  • Zdolności
Minusy:
  • Co? Jakie minusy?

Przydatne odnośniki

Grę najtaniej kupisz tutaj!

Link do strony wydawnictwa

Patchwork Doodle od Lacerta


Dziękuję wydawnictwu Lacerta za przekazanie egzemplarza do recenzji!

Lacerta

Author: Jakub

Kuba od lat pasjonuje się grami planszowymi, grami wideo i komiksami. Przez jakiś czas pracował w sklepie z planszówkami, prowadził prelekcję, a także zajęcia z gier dla dzieciaków. Uwielbia opowiadać i dzielić się wiedzą o grach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *