Domek – recenzja

Jedną z pierwszych planszówek która zawitała do mojej kolekcji był Domek. Wciąż pamiętam jak odbierałem paczkę od kuriera – to były moje pierwsze „większe” zakupy planszówkowe. Od tamtej pory gra w Domek nadal sprawia mi ogromną radość i zawsze chętnie polecam ją ludziom, jeśli szukają czegoś do grania rodzinnego ze swoimi pociechami. Więcej na temat gry dowiecie się w dalszej części tekstu.


Domek pudełko

Domek

Czas gry: 30 minut
Wydawca: Rebel
Wiek: 7+
Wiek według mnie: ograny 6+, nieograny 7+
Liczba graczy: 2-4
Mechanika: zbieranie kart
Tematyka: projektowanie domku
Grę najtaniej kupisz tutaj!

Zawartość pudełka:

  • plansza
  • 4 plansze gracza
  • 60 kart pokojów
  • 28 kart dachów
  • 20 kart narzędzi, wyposażenia i pomocników
  • 10 żetonów wyposażenia
  • znacznik pierwszego gracza w kształcie miniaturowego domku
  • notes do zapisywania wyników
  • instrukcja

Wykonanie


Domek to gra wykonana ślicznie. Grafiki stoją na bardzo wysokim poziomie – są nie tylko kolorowe, ale także styl w jakim zostały narysowane świetnie oddaje ducha projektowania. Dlaczego? Taka kreska bardzo przypomina mi styl serii, znanej chyba wszystkim, The Sims. Jako, że za dzieciaka grałem sporo i większość czasu spędzałem właśnie na budowie w tej grze, to jeśli chodzi o stronę wizualną, to nie mogłem przejść obojętnie koło gry Domek.

Jakość komponentów też świetnie wypada. Karty niewielkich rozmiarów są wykonane dobrze, nie wyginają się, ani nie ścierają po kilku, a nawet kilkunastu partiach. Na nich też możemy doświadczyć pięknych ilustracji w wykonaniu Bartka Kordowskiego.Karty Domek

W pudełku znajdziemy również dobrze zaprojektowaną wypraskę, planszę, a także domki wykonane z twardej tektury, na których będziemy projektować.

Wszystko wykonane pięknie – nie można przejść obojętnie koło takiej gry.


Rozgrywka


Domek to bardzo łatwa w ogarnięciu planszówka, dzięki czemu praktycznie każdy z Wami w to zagra. Rozgrywkę należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania – każdy otrzymuje planszę domku oraz żeton punktowania. Dodatkowo należy przygotować tor dobierania, na którym kładziemy karty dodatków oraz pomieszczeń.

Gra będzie trwała 12 rund, a w każdej z nich będziemy zbierać zestaw kart. Wybieramy kartę pomieszczenia oraz odpowiadającą jej kartę dodatku. Jedna kolumna nie posiada karty dodatku, tylko żeton pierwszego gracza.Pionek startowy

Po zebraniu, kartę pomieszczeń układamy na swojej planszy zachowując odpowiednie zasady. Jak chyba wszystkim wiadomo, pomieszczenia latać nie potrafią. Karty pomieszczeń należy układać w taki sposób, aby znajdowały się na najniższym poziomie lub budować nad już istniejącymi kartami.

Karty dodatków, w zależności od rodzaju, mogą nam pomóc w budowie, zamianie czy zdobyciu punktów za dach.

Każda karta pomieszczenia posiada swoją nazwę, a także ilość punktów, które otrzymamy jej po zbudowaniu. Dla przykładu na karcie Sypialnia znajduje się punkt 1 i 4. W zależności od wielkości pomieszczenia (kart przylegających tego samego rodzaju), tyle otrzymamy punktów. Przekraczać wielkości pomieszczenia również nie możemy.Zbudowany

Czasem się zdarza, że nie możemy zbudować pomieszczenia na wolnym polu – trzeba go obrócić rewersem do góry. Będzie to puste pomieszczenie warte 0 punktów.

Gra kończy się po 12 rundach, a zwycięzcą zostaje gracz z największą ilością punktów.

Jeśli wolicie zasady w formie wideo, podrzucam linka do prezentacji od wydawcy:


Recenzja gry Domek


Podobnie jak w Santorini w grę Domek również mógłbym grać i grać. Wykonanie stoi na najwyższym poziomie i o tym nie muszę już chyba wspominać, jeśli czytaliście akapity wyżej.

Rozgrywka pomimo swojego banału potrafi zaoferować całkiem sporo rozgrywek pełnych zabawy i uśmiechu. Sporo kombinacji, kart usprawnień, a także dodatkowych sposobów punktowania zamkniętych w tak prostej planszówce.

Gra Domek nadaje się do grania praktycznie z każdym – rodzicami, dziadkami, dziećmi praktycznie w każdym wieku. Nie ma tutaj barier ani dawania forów. Każdy ma szansę wygrać dzięki czemu gra się zawsze fajnie. Rodzice nie muszą się podkładać, a dzieci mogą się cieszyć z upragnionego zwycięstwa.Plansza kart w Domek

Regrywalność jak dla mnie stoi na wysokim poziomie dzięki różnym kombinacjom oraz sporej ilości kart dodatków. Jeśli natomiast chcielibyście jeszcze bardziej podkręcić zabawę, można dokupić dodatek Słoneczna, który wprowadza nowe warianty gry, karty pomieszczenia a także możliwość gry w 5 i 6 osób!

Podsumowanie gry Domek

Domek to tytuł po prostu dobry, który powinien się znaleźć na każdej rodzinnej półce. Nie będziecie żałować ani chwili którą spędzicie nad stołem grając w tą planszówkę.

Plusy

  • Proste zasady
  • Piękne grafiki
  • Wykonanie
  • Efekt kolejnej partii

Minusy

  • Niewielki poziom interakcji
  • Zaawansowani gracze mogą się troszkę nudzić

Przydatne odnośniki

Link do strony wydawnictwa
Grę najtaniej kupisz tutaj!

K2 od Rebel


Author: Jakub

Kuba od lat pasjonuje się grami planszowymi, grami wideo i komiksami. Przez jakiś czas pracował w sklepie z planszówkami, prowadził prelekcję, a także zajęcia z gier dla dzieciaków. Uwielbia opowiadać i dzielić się wiedzą o grach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *