Reef – recenzja

Reef mam już u siebie w kolekcji od dawna, ale polska kopia dopiero wchodzi na rynek. Czy ta gra jest wystarczająco dobra, żeby zagościć na waszych stołach? Według mnie tak, ale więcej dowiecie się w dzisiejszym wpisie.


Reef

Reef

Czas gry: 30 minut
Wydawca: FoxGames
Wiek: 8+
Liczba graczy: 2-4
Mechanika: zdobywanie punktów
Tematyka: tworzenie rafy
Grę najtaniej kupisz tutaj!

Zawartość pudełka:

  • instrukcja
  • 112 koralowców
  • 60 kart
  • 4 plansze gracza
  • 88 znaczników punktów

Wykonanie


Reef należy do jednych z ładniejszych gier w mojej kolekcji. Wszystkie komponenty są solidne, piękne i baaaaardzo kolorowe. Za każdym razem podczas gry nie mogę się nacieszyć widokiem ułożonej rafy.

W pudełku znajdziemy aż 112 koralowców w czterech różnych kolorach, o różnych wzorach. Są dość ciężkie i fajnie się na siebie nakładają. Nie ma tutaj podobnych problemów jak np. w Takenoko przy układaniu bambusa. Kolejnym elementem są znaczniki punktów – tekturowe, niewielkie, standardowej jakości. Mają natomiast bardzo klimatyczną grafikę, która świetnie pasuje do podwodnego świata.Rafy koralowe z gry Reef

Ostatnimi elementami są karty oraz planszetki. Równie świetnie wyglądają!

Nie mam tutaj nic do zarzucenia. Pięknie i solidnie wykonana gra. Nic dodać nic ująć!


Rozgrywka


Reef to abstrakcyjna gra, w której gracze będą układali na swoich planszetkach rafę koralową w taki sposób, aby zdobyć najwięcej punktów. Rozgrywka jest banalnie prosta o czym świadczy 4 stronicowa instrukcja.

Aby rozpocząć zabawę, każdy otrzymuje rafy w czterech kolorach, planszetkę, trzy punkty oraz dwie karty. Rafy kładziemy na swojej planszy – to będzie nasze startowe ułożenie.

Gra będzie odbywała się turowo, a w każdym ruchu gracz będzie miał jedną z dwóch akcji do wyboru:

  • Dobranie karty – gracz dobiera kartę z czterech odsłoniętych na stole i dokłada do swojej ręki. Jeśli zabiera kartę, która dopiero się pojawiła (jest na stosie) musi zapłacić jeden punkt. Gracz może mieć na ręce maksymalnie cztery karty. Jeśli ma pełną rękę, musi skorzystać z drugiej akcji.
  • Rzucenie karty – gracz rzuca jedną kartę z ręki i wykonuje pierwszą część, czyli dobranie rafy i dołożenie jej na planszę. Następnie gracz przechodzi do drugiej części karty, czyli punktowania. W zależności od ułożenia rafy otrzymujemy punkty.Karty

Gra kończy się, jeśli któryś z koralowców wyczerpał się ze strefy dobierania.


Recenzja gry Reef


Reef to jedna z fajniejszych gier abstrakcyjnych w mojej kolekcji. Jej wykonanie jest naprawdę śliczne i z przy każdej rozgrywce nie mogę oderwać od niej wzroku. Jakość komponentów jest znakomita – wszystko wytrzymałe, nie rozwala się, a koralowce nie pękają. Jedyne co mogę zarzucić to średnio wykonana wypraska.

Plansze

Podczas zabawy w Reef gracze muszą odpowiednio dobierać i rzucać karty, aby jak najlepiej zapunktować. Bardzo ważne jest tutaj planowanie w przód i odpowiednie rzucenie kart. Należy pamiętać, że nasza ręka może składać się maksymalnie z czterech kart, więc nie możemy stworzyć mega dobrego i długiego „silniczka”. Trzeba cały czas mieć na uwadze co pojawia się na stole i czy da nam to sporą ilość punktów. Jeśli mowa o dobieraniu, to jest to jedyna interakcja między graczami. Podczas zabawy gracze nie mają praktycznie żadnego wpływu na to, jak wygląda rafa przeciwników. Może jedynie podbierać karty, aby otrzymali mniej punktów.Plansza gracza

Zasady Reefa są banalnie proste, więc ciężko nazwać ją wymagającą grą. Jest tutaj trochę kombinowania, jednak nie jest to tak wysoki poziom co Sagrada czy Azul, czyli jedne z moich ulubionych gier. Reef pasuje idealnie jako wprowadzenie nowych osób, lub po prostu odpoczynek od czegoś „cięższego”

Regrywalność i skalowalność

Jeśli chodzi o regrywalność to nie widzę tutaj przeciwności, żeby grać i grać. Karty dobierane są losowo, rafy i punkty będziemy różnie dobierać – nie da się stworzyć taktyki wygrywającej. Skalowanie wypada równie dobrze. W zależności od ilości osób biorących udział w grze, musimy odrzucić odpowiednią ilość rafy jeszcze przed rozpoczęciem rozgrywki.

Granie z dzieciakami

Zauważyłem, że Reef świetnie się sprawdza do zabawy z dzieciakami. Dzięki prostym zasadom pozwala w łatwy sposób dziecku pograć i poćwiczyć planowanie oraz wyobraźnie przestrzenną. Można przecież układać rafy na sobie. Nie ma też negatywnej interakcji, więc nie będzie można zepsuć dzieciakowi zabawy. Pamiętajcie jednak, że przy Reef świetnie będą się bawić również dorośli. To nie planszówka tylko dla dzieci 🙂Planszetka gra Reef od FoxGames

Podsumowanie gry Reef

Dla mnie Reef to gra, którą w kolekcji powinno się mieć. Powinniście zamknąć tą kartę i wejść na stronę swojego ulubionego sklepu sprzedającego planszówki i zamówić ten tytuł 🙂 Nie będziecie żałować.

Plusy

  • Świetnie wygląda
  • Bardzo prosta mechanika
  • Solidnie wykonana
  • Rodzic z dzieckiem zagrają jak równy z równym

Minusy

  • Wypraska

Przydatne odnośniki

Grę najtaniej kupisz tutaj!

Link do strony wydawnictwa

Sagrada od FoxGames


 

Author: Jakub

Kuba od lat pasjonuje się grami planszowymi, grami wideo i komiksami. Przez jakiś czas pracował w sklepie z planszówkami, prowadził prelekcję, a także zajęcia z gier dla dzieciaków. Uwielbia opowiadać i dzielić się wiedzą o grach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *