Patchwork Doodle – recenzja

Patchwork jest jedną z metod szycia, w której łączymy małe skrawki materiałów, aby utworzyć nowy, niepowtarzalny wzór. Patchwork Doodle to gra typu roll & write, w której będziemy z dostępnych skrawków wyszywali kołdrę. Zobaczcie jakie to proste i fajne.


Patchwork Doodle

Czas gry: około 20 minut
Wydawca: Lacerta
Wiek: 8+
Liczba graczy: 1+
Mechanika: roll & write
Tematyka: wyszywanie kołdry
Grę najtaniej kupisz tutaj!

Rysowanie

Zawartość pudełka:

  • instrukcja
  • notatnik (80 dwustronnych arkuszy)
  • 6 kredek
  • 10 kart startowych
  • 30 kart skrawków materiału
  • sześcienna kostka
  • pionek

Wykonanie


Pudełko od Patchwork Doodle jest niewielkie, a na nim fajna grafika przedstawiająca to, co będziemy w grze robić – rysować! „Doodle” na pudełko zostało nawet w taki sposób zaprezentowane. Sami zobaczcie, jaki fajny efekt wyszedł:

Patchwork Doodle

Miałem okazję zagrać przedpremierowo na drukowanej wersji i powiem wam, że nie była nawet w połowie tak ładna jak finalna wersja. Kolory na kartach są bardzo żywe, przez co fajnie wszystko widać. Skrawki na kartach są bardzo czytelne – to ważne, bo musimy wiedzieć co rysujemy. Mamy też dość spory notes z arkuszami, który jest raczej standardowy, jeśli spróbujemy go porównać do gier, wykorzystujących tą mechanikę. W pudełku jest jeszcze kosteczka i ludzik, który bardziej przypomina mi kowboja niż kogoś, kto będzie zaraz szyć.Karty

Właśnie! Zapomniałem o kredkach. W środku znajdziemy ich sześć i jeśli chcecie, aby wasze kołderki były jeszcze ładniejsze, możecie je wykorzystać wedle uznania.


Rozgrywka


Osobiście nie przepadam za grami wykorzystujących mechanikę roll & write, czyli turlaj i rysuj. Zazwyczaj omijam je szerokim łukiem. Tym razem jednak zagrałem.

Rozgrywka do skomplikowanych nie należy. Na początku każdy uczestnik zabawy bierze arkusz, a następnie losuje kartę startową – jest to skrawek składający się z siedmiu kwadracików. Celem graczy jest wypełnienie całego arkusza skrawkami. Pierwszym do narysowania jest wcześniej wylosowany kawałek startowy.

Cała rozgrywka polega na rzuceniu kością, przesunięciu ludzika i narysowania skrawka, na jakim pionek się zatrzymał. Gracz może jednak zrezygnować z rysowania, aby sobie nie utrudnić. Można skrawek rysować dowolnie na planszy – odwracać, rysować lustrzane odbicie w dowolnym miejscu na arkuszu.Kredka Patchwork Doodle

Takich rzutów będziemy wykonywać sześć w każdej z trzech rund. Po wykonaniu określonej liczby rzutów następuję punktacja cząstkowa.

Na początku rundy wykładamy nowe karty i rzucamy dalej. Rozgrywka kończy się po zakończeniu trzeciej rundy. Wtedy też odejmujemy punkty za pozostałe wolne pola.

Gracze mają też do dyspozycji zdolności specjalne, które pomagają w uzupełnieniu naszej kołdry. Czasem bardzo się przydają, więc warto je trzymać na czarną godzinę.


Recenzja gry Patchwork Doodle


Patchwork Doodle to kolejna edycja świetnej gry o wyszywaniu kołdry. Tym razem Lacerta proponuje inną mechanikę – turlaj i rysuj. I powiem wam, że jest to jedna z fajniejszych „rysowanek” w jakie grałem. Bardzo podoba mi się sposób, w jaki została wykonana gra. Jest bardzo kolorowa, „ręcznie” narysowana jakby kredkami. Grafiki, które są tutaj najważniejsze, są bardzo czytelne, co znacznie usprawnia zabawę.Patchwork Doodle

Gra nie jest jakoś bardzo skomplikowana. To tylko rzucanie kością, przesuwanie pionkiem i rysowanie. Każdy rysuje na swoim arkuszu, więc nie ma mowy o jakiejkolwiek interakcji. Ja bardzo lubię interakcję miedzy grającymi, więc takie rozwiązanie średnio mi się spodobało. Czułem się, jakbym nie grał z innymi, a samemu ze sobą. Fajne jest jednak to, że w Patchwork Doodle nie mamy określonej maksymalnej liczby graczy. Możemy grać nawet w 10, 15 czy 20 osób.

Podsumowanie gry Patchwork Doodle

Tytuł jest kierowany głównie do rodzinnego grania lub do zabawy ze znajomymi. Według mnie planszówkowi wyjadacze mogą się nudzić przy rysowaniu. Patchwork Doodle to świetna pozycja, jeśli dopiero szukacie czegoś na rozpoczęcie zabawy z planszówkami. Warto też wspomnieć, że zagrać może praktycznie każdy, niezależnie od wieku.

Plusy

  • Wykonanie
  • Proste zasady
  • Niski próg wejścia
  • Można grać w nieograniczoną liczbę osób

Minusy

  • Brakuje mi interakcji między graczami

Przydatne odnośniki

Grę najtaniej kupisz tutaj!

Link do strony wydawnictwa


Dziękuję wydawnictwu Lacerta za przekazanie egzemplarza do recenzji!

Inne gry od Lacerta:

Wysokie Napięcie: gra karciana recenzja

 

Author: Jakub

Kuba od lat pasjonuje się grami planszowymi, grami wideo i komiksami. Przez jakiś czas pracował w sklepie z planszówkami, prowadził prelekcję, a także zajęcia z gier dla dzieciaków. Uwielbia opowiadać i dzielić się wiedzą o grach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *