Blank – recenzja

Blank to szybka i zabawna karcianka, którą możesz modyfikować po każdym zwycięstwie! Podczas gry stworzysz nowe zasady i efekty, sprawiając, że Twój egzemplarz Blank będzie unikalny.


Blank

Blank

Czas gry: 10 minut
Wydawca: Rebel
Wiek: 6+
Liczba graczy: 2-6
Mechanika: rzucanie kart
Tematyka: brak

Zawartość pudełka:

  • 38 kart zasad
  • 72 karty gry
  • instrukcja

Wykonanie


Wykonanie gry jest dość standardowe – nie ma tu jakiś wielkich udziwnień czy efektów wow. Samo pudełko zostało jednak wykonane ciekawe, bo nie jest klasycznie otwierane od góry, a w formie szufladki. Fajnie to wygląda, jednak podczas podróży i przewozu gry trzeba uważać, aby pudełko się nie przechyliło i nie wysypało. W środku znajdziemy sporo kart, które możemy podzielić na karty gry i karty zasad. Są one standardowej jakości o standardowych rozmiarach. Są one w różnych kolorach i z różnymi zasadami. Część z nich jest również pusta, ale o tym w następnej części wpisu. Bardzo podoba mi się czcionka, jaka została użyta na kartach. Jest fajna, prosta i dobrze pasuje do klimatu gry imprezowej. Instrukcja jest dobrze napisana, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, na pewno znajdziecie w niej odpowiedź.

Blank pudełko


Rozgrywka


Rozgrywka w Blank jest naprawdę banalnie prosta i bardzo przypomina mi klasyczne Uno, w które grałem naprawdę wiele razy. Na początku losujemy 3 karty zasad, które będą narzucały dodatkowe zasady danej rozgrywki. Ogólnie w grze musimy się pozbyć wszystkich kart z ręki (zaczynamy z 7). W swoim ruchu gracz wyrzuca kartę pasującą kolorem lub liczbą do tej, która na stosie kart odrzuconych jest najwyżej. Jeśli parę kart pasuje, możemy wyrzucić kilka. Niektóre karty gry posiadają na sobie dodatkową zasadę, która aktywuje się podczas wyrzucenia. Może to być dobieranie, czy odrzucanie kart i wiele więcej. Musimy się zastosować do danej akcji.

Blank

Podczas rozgrywki może się zdarzyć, że nie mamy jak wyrzucić żadnej karty. Wtedy dobieramy nową ze stosu dobierania, a kolejka przechodzi dalej. Gra Blank polega w dużym stopniu na karach! Jeśli źle zagrasz kartę, nie w swojej kolejce, źle oskarżysz przeciwnika, albo karta nie pasuje kolorem – musisz dobrać nową kartę. Czasem można ponieść nawet kilka kar jednocześnie. Trzeba wtedy dobrać kartę za każdą karę. Gracz, który pozbędzie się kart ze swojej ręki, zwycięża i…otrzymuje nagrodę!

Nowe zasady!

Teraz przechodzimy do najważniejszego i najlepszego punktu gry Blank. W pudełku większość kart zasady i gry są niezapisane. W nagrodę zwycięzca może wybrać jedną z nich i…uzupełnić!

Wszystko zależy od kreatywności, ale jeśli dana osoba nie ma pomysłu, można wspomóc się instrukcją. Za każdym razem, gdy rozgrywka się kończy, dochodzi nowa, zupełnie unikalna karta do naszego kolejnego rozdania. W ten sposób każdy egzemplarz gry Blank staje się w 100% unikalny. Kolejne rozgrywki ze stworzonymi przez nas kartami są coraz ciekawsze. Jeśli coś nam się w grze nie podoba, możemy to zmienić właśnie za pomocą kart.

Karty własne

Na początku problemem może być zbyt mała ilość uzupełnionych kart. Niezbędne jest to, aby zwycięzca zawsze uzupełnił nową kartę, aby tytuł dalej nas bawił. Na własnych kartach w prawym górnym rogu można zrobić jakiś znaczek np. gwiazdkę i łączyć nasze karty z egzemplarzem znajomego. Już wtedy stworzymy coraz to nowsze i lepsze zasady.


Recenzja gry Blank


Blank to ładna, szybka i innowacyjna gra imprezowa. Jeśli chodzi o wykonanie, to nie mam się czego przyczepić – trzeba tylko uważać, aby karty nie wypadły z tak zaprojektowanego, jak szufladka pudełka. Rozgrywka w Blank jest ciekawa, ale dopiero po stworzeniu nowych, własnych kart. To właśnie to tworzy grę dobrą i unikalną. Każda rozgrywka będzie inna, bo cały czas zmieniają się, pojawiają się nowe karty. Rozgrywka sama w sobie nie jest długa, więc można zagrać paręnaście gier z rzędu. Jest nawet specjalna karta skracająca grę do dwóch minut. Tytuł sprawdzi się idealnie do rozpoczęcia sesji planszówkowej i rozruszania szarych komórek. Może być to również świetny wstęp do trudniejszych gier imprezowych typu Munchkin czy VuDu.

Wszystkie karty

Blank działa podczas gry w dwie osoby oraz 6 osób. Gra nie wydłuża się wtedy za bardzo, a wszyscy dobrze się bawią. Jeśli chodzi o regrywalność, to jest dobra ze względu na nowe karty, które będą się pojawiać.

Podsumowanie gry Blank

Blank to dobra imprezowa gra, która dobrze się sprawdzi na każdą okazję. Jeśli chcecie stworzyć swoją grę na własnych zasadach, to jest to coś dla was!

 

Plusy

  • Bardzo prosta
  • Kreatywna
  • Świetny mechanizm tworzenia nowych kart przez zwycięzce

Minusy

  • Zbyt mała ilość wypełnionych kart zasad
  • Niektóre karty nie działają na dwie osoby

Przydatne odnośniki

Link do strony wydawnictwa

Takenoko recenzja


Dziękuję wydawnictwu Rebel za przekazanie egzemplarza do recenzji!

Rebel.pl

Author: Jakub

Kuba od lat pasjonuje się grami planszowymi, grami wideo i komiksami. Przez jakiś czas pracował w sklepie z planszówkami, prowadził prelekcję, a także zajęcia z gier dla dzieciaków. Uwielbia opowiadać i dzielić się wiedzą o grach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *