Epoka Kamienia – recenzja

Każdy wiek ma swoje wyzwania. Epoka kamienia ukształtowała się przez pojawienie się rolnictwa i przetwórstwa. Zaczyna i rozwija się handel, a cywilizacja zakorzenia się i rozprzestrzenia.

Epoka Kamienia

Epoka Kamienia

Czas gry: 60 minut
Wydawca: Bard
Wiek: 10+
Liczba graczy: 2-4
Mechanika: worker placement
Tematyka: Epoka Kamienia

Zawartość pudełka:

  • 1 plansza
  • 4 plansze dla graczy
  • 58 drewnianych zasobów
  • 40 drewnianych ludzi
  • 8 drewnianych znaczników w dwóch rozmiarach
  • 53 znaczników jedzenia
  • 28 znaczników budowy
  • 18 znaczników narzędzi
  • 1 figurka gracza rozpoczynającego
  • 36 kart cywilizacji
  • 7 kości
  • 1 skórzany kubek
  • 1 arkusz informacyjny

Planszetki


Wykonanie


Ilustracja na pudełku, która przedstawia ludzi wspinających się na górę zapowiada już świetne wykonanie i piękną szatę graficzną. Tak też jest, jednak niektórym osobą ten starszy styl może się mniej podobać. Głównym elementem na którym będziemy rozgrywać grę jest oczywiście plansza. Jest ona bardzo dobrze zaprojektowana, a wizualnie bardzo mi się podoba. Plansza nie jest podzielona na pola, tylko przedstawiona jako jedna całość. W określonych miejscach znajdziemy pierścienie, czyli miejsca gdzie będziemy kładli naszych robotników. Znajdują się głównie w miejscach funkcjonalnych, z których będziemy pozyskiwać surówce. Po grafikach od razu wiemy, jakie zadanie spełnia dana część planszy. W jednej zbieramy jedzenie, w innej drewno czy kamienie.

Instrukcja

Reszta komponentów to głównie drewno. Z niego zostały wykonane przeróżne surowce takie jak: złoto, kamień, cegły czy deski. Wszystkie przypominają to, co powinny. Deski są podłużne, kamienie masywne, a złoto przypomina sztabki. Oprócz tego pionki graczy zostały wykonane z drewna. Mieszkańcy są podzieleni na cztery różne kolory po jednym na każdego gracza. Ze wszystkich materiałów tylko pożywienie zostało zrobione z tektury.

 

W pudełku znajdziemy również kubek wykonany ze skóry, który jest bardzo klimatyczny jeśli chodzi o czas w którym obsadzona jest gra. Oprócz jedzenia z tektury zostały wykonane również budynki. Grafiki i ikony na nich są dość czytelne, co znacząco usprawnia rozgrywkę. Ostatnim elementem są jeszcze karty, które będziemy zdobywać w trakcie rozgrywki. Wszystko prezentuje się idealnie!

Kości


Przygotowanie do gry


W Epoce Kamienia będziemy zarządzać naszymi robotnikami, aby nasza wioska jak najlepiej

się rozwijała. Przygotowanie do gry jest proste i szybkie. W zależności od ilości graczy przygotowanie jest troszkę inne. Odpowiednie surowce i narzędzia układamy w odpowiednio przygotowanych dla nich miejscu. Talię Kart Cywilizacji tasujemy i wykładamy 4 na planszę. Budynki musimy podzielić na 4 stosy po 7 i kładziemy je zakryte na odpowiednio przygotowanych polach. Znaczniki punktów oraz pożywienia kładziemy na planszy. Na naszą planszetkę bierzemy 5 pionków ludzi oraz 12 punktów żywności. Teraz wystarczy tylko wybrać pierwszego gracza. To tyle, możemy zacząć grę!

Pionek pierwszego gracza


Rozgrywka


Rozgrywka w Epoce Kamienia dzieli się na trzy fazy: rozmieszczanie robotników, wykonywanie akcji z nimi związanych oraz żywienie. W pierwszej fazie zaczynając od gracza rozpoczynającego każdy uczestnik będzie przeznacza co najmniej jednego pionka do wykonania określonego zadania zadania. Naszych ludzi będziemy ustawiać na pierścieniach. W danym miejscu mamy określoną liczbę pierścieni, więc jeśli nie ma już miejsca, musimy wybrać inną akcję. Jedynym miejscem w którym może stać nieokreślona ilość pionków są tereny łowieckie, gdzie będziemy zdobywać pożywienie. Na określone pole możemy wysłać robotników tylko raz w rundzie, nawet jak jest dla nich miejsce. Musimy wykorzystać wszystkie pionki podczas tej akcji. Gdy wszystkie pionki wszystkich graczy znajdą się na planszy, przechodzimy do drugiej fazy, czyli fazy akcji.

Ekopa kamienia pionki

W drugiej fazie wykonujemy akcje z pól, na które wysłaliśmy robotników. Każde pole ma swoje zasady. Na polu z narzędziami bierzemy narzędzia, które pomogą nam w zbieraniu materiałów. W chacie możemy zdobywać nowych ludzi, a w innych miejscach budować czy zdobywać karty opłacając przy tym ich koszt. Najważniejsze są jednak pola łowieckie i miejsca, gdzie będziemy zdobywać materiały. Podczas zbierania będziemy rzucać kostkami i rozpatrywać, czy nam się to udało. Każdy materiał potrzebuje innej wartości oczek, aby został pozytywnie zebrany. Im więcej wyślemy robotników na jedno pole, tym większą ilością kostek będziemy zbierać. Aby pomóc w zbieraniu możemy używać naszych narzędzi, o których wcześniej wspomniałem.

Żywienie

Gdy wszyscy gracze rozpatrzą swoje akcje przechodzimy do trzeciej fazy, czyli żywienia. Najpierw otrzymujemy żywności w ilości, ile wskazuje pozycja pionka na torze żywienia, a następnie karmimy nasze figurki. Musimy zapłacić jeden punkt pożywienia za każdą posiadaną figurkę. Jeżeli nie posiadamy żywności wydajemy dowolny surowiec za brakujący punkt żywności. Jeśli nawet ich nam brakuje, to tracimy 10 punktów.

Epoka kamienia plansza

Gdy wszyscy rozliczą się z pożywieniem przygotowujemy następną rundę. Karty cywilizacji tanieją, odwracamy budynki, przywracamy narzędzia oraz zmieniamy pierwszego gracza. Gra kończy się, gdy skończą się karty cywilizacji, lub jeden ze stosów budynków wyczerpie się. Wtedy przechodzimy do fazy punktowania, która jest opisana w instrukcji i na planszach. Najlepszym władcą zostaje gracz, który zdobył największą ilość punktów.


Recenzja gry Epoka kamienia


Epoka Kamienia to gra o dość prostych zasadach, którą można już liczyć jako grę familijną. Wykonanie gry jest naprawdę dobre, wręcz idealne. Grafiki bardzo mi się podobają, a jakość wykonania stoi na wysokim poziomie. Każda osoba którą znam bardzo chwaliła jej wykonanie. Zachęca to do kolejnej i kolejnej rozgrywki.

Mechanika gry nie należy do skomplikowanych. Wysyłamy robotników i wykonujemy akcje z nimi związane. Nie jest to Euro, bo jednak rzucanie kostkami do tego nie pasuje. Tutaj ten element ma dość duże znaczenie, jednako możemy to manipulować ilością robotników, czy narzędziami. Dodaje to jednak ciekawy efekt, bo gdyby tego nie było, gra byłaby nudna, a znalezienie taktyki wygrywającej byłoby proste. Ta losowość zwiększa również regrywalność wraz z kartami i budynkami. Każda rozgrywka zmienia się i nie jest tak bardzo powtarzalna.

Epoka kamienia gra planszowa

Gra świetnie sprawuje się w każdym gronie. Czy gramy w dwie, trzy, czy nawet cztery osoby gra się bardzo przyjemnie. Przy różnej ilości mamy parę ograniczeń, co zwiększa skalowność tego tytułu. Zasady gry są na tyle proste, że nawet młodzi gracze mogą pograć. Będzie to świetny wstęp do gier typu Euro.

Wadą tego tytułu może być kara za pożywienie. Bardziej dotkliwa jest utrata naszych surowców niż tylko 10 punktów. Ta wartość mogłaby być większa, żeby wymusić od gracza zajmowanie się w większym stopniu poziomem pożywienia jego wioski.

Podsumowanie gry Epoka kamienia

Epoka Kamienia to świetna gra, która trafi w gust dużej ilości graczy. Jest to gra prosta, która ma sporo elementów kombinowania. Jest regrywalna, dobrze się skaluje, a jej wykonanie jest idealne. Tą grę każdy powinien mieć w swojej kolekcji.

Plusy:

  • super wykonanie
  • proste zasady
  • duża regrywalność i skalowalność
  • wiele sposobów aby wygrać
Minusy:
  • zbyt mała kara za niedożywienie ludzi

Sprawdź również

Link do strony wydawnictwa

Najtaniej tutaj!

Rosyjskie koleje od Bard


 

Dziękuję wydawnictwu Bard za przekazanie egzemplarza recenzenckiego!

Author: Jakub

Kuba od lat pasjonuje się grami planszowymi, grami wideo i komiksami. Przez jakiś czas pracował w sklepie z planszówkami, prowadził prelekcję, a także zajęcia z gier dla dzieciaków. Uwielbia opowiadać i dzielić się wiedzą o grach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *