Kanagawa – recenzja

Kanagawa to rodzinna gra planszowa dla każdego miłośnika malowania! Gracze wcielają się w uczniów i będą szkolić swoje umiejętności malarskie, a następnie malujemy krajobrazy. Mistrzowie będą doceniać nasze dzieła! Będzie w dłoń!

Kanagawa gra familijna

Kanagawa

Czas gry: 45 minut
Wydawca: Portal + 2Pionki
Wiek: 10+
Liczba graczy: 2-4
Mechanika: dobieranie kart
Tematyka: malowanie

Zawartość gry:

  • 1 plansza Szkoły
  • 4 kafelki Początkowe
  • 72 kart Lekcji
  • 15 Pędzli
  • 2 pionki Pierwszego Gracza (mały i duży)
  • 19 kafelków dyplomów
  • 3 żetony Burzy
  • instrukcja

Wykonanie


Kanagawa to tytuł, który szczególnie wyróżnia się wśród innych gier pod względem jakości wykonania. Jest to bardzo piękna gra, której rysunki powinny zachwycić niemalże każdego. Są one bardzo dokładne, kolorowe i żywe, co jeszcze bardziej zbliża nas do odczucia tego klimatu, którym jest malowanie. Dzięki nim każdy, kto przysiądzie do partii zazna wielkiego spokoju – uwierzcie mi na słowo 😉 Oprócz kart w pudełku znajdziemy kafelki dyplomacji, które są wykonane z trwałej tektury. Każdy rodzaj zadania jest przedstawiony w innym kolorze, co pomaga podczas rozgrywki. Do tego wszystkiego dołączona została świetnie zaprojektowana plansza szkoły z której będziemy zdobywali karty talentów i pięknych krajobrazów. Aby stworzyć piękne malowidło, potrzebne są również pędzle. Drewniane, bardzo klimatyczne wraz z pionkami pierwszego gracza zostały dodane do pudełka. Ostatnim elementem jest dobrze napisana instrukcja, która również pięknie wygląda. Wszystko to zapakowane do średniej wielkości pudełka, z niesamowitą grafiką na okładce. Wykonanie to największy plus tego tytułu, dzięki któremu wyróżnia się na półce przy innych grach.


Przygotowanie do gry


Gra jest od grania, a nie zachwycania jaka ona piękna 😉 Rozgrywka w grze Kanagawa jest banalnie prosta, jednak przed przejściem do rozgrywki należy ją najpierw przygotować. Na początku rozkładamy kafelki dyplomów w taki sposób, aby były widoczne dla każdego podczas gry. Najlepiej rozdzielić je kolorami w kolejności od najmniejszej do największej ilości punktów. Oprócz tego na środku stołu układamy planszę i stos kart. Każdy uczestnik rozgrywki otrzymuje też kafelek startowy oraz dwa pędzle.

Kanagawa

 


Pora na malowanie!


Po szybkim przygotowaniu można przejść do rozgrywki. Jest ona naprawdę prosta! Naszym celem będzie zdobywanie talentów i malowanie krajobrazu w taki sposób, aby otrzymać jak najwięcej punktów. Punkty będziemy otrzymywać z wykonanych dyplomów, specjalnych bonusów na talentach oraz z pór roku (najlepiej układać te same obok siebie). Każdą turę zaczynamy od wyłożenia kart na tackę w takiej ilości, ilu jest graczy. Tam, gdzie znajduje się czerwony symbol należy położyć kartę zakrytą. Gracz w swoim ruchu ma dwie możliwości, zabrać karty lub poczekać. Jeżeli gracz decyduje się zabrać karty, bierze pionowy rządek i dokłada do siebie. Inny gracz jeżeli poczekał, bierze dalej udział w pierwszej fazie gry. Dokładamy kolejny rządek i może ponownie wybrać czy bierze, czy czeka. Gracz, który już zebrał karty nie bierze udziału w tej części ponownie. Gdy wszyscy gracze wzięli już karty, przechodzimy do fazy malowania i zdobywania talentów.

Gra planszowa rodzinna recenzja

Gracz wybiera, czy chce daną kartę wykorzystać jako nowy talent(nowe umiejętności malowania, które pomagają w tworzeniu coraz to lepszych malowideł), lub namalować dalszą część krajobrazu. Aby wykonać to drugie gracz, musi posiadać odpowiednie umiejętności malowania np. wodę. Za pomocą pędzelków zaznaczamy które aktualnie umiejętności malowania posiadamy. Inne karty pozwalają nam dowolnie je przesuwać. Gracz w swoim ruchu może również zdobyć kartę talentu, jeśli taki wykonał. Warto wspomnieć, że można wykonać tylko jeden z danego typu, co dodaje tutaj trochę pokerowych zagrywek. Trzeba przemyśleć czy brać mniej punktowane, czy zaryzykować i zbierać na lepsze żetony. Teraz ponownie wykładamy nowe karty i wykonujemy czynności aż do momentu, gdy któryś z graczy nie posiada jedenastu kart krajobrazu. Gracz, który zdobędzie największą liczbę punktów wygrywa i zostaje mistrzem!


Podsumowanie gry Kanagawa


Kanagawa to przed wszystkim gra przeznaczona do rodzinnego grania. Jest świetnie wykonana pod każdym możliwym względem. Oryginalna, piękna i zachwycająca, to tylko część plusów, jakimi może pochwalić się ta gra . Sama rozgrywka wprowadza nas w bardzo spokojny nastrój. Momentami jednak może stać się trochę nudna i monotonna. Jeśli chodzi o mnie, to mechanika i klimat bardzo się spodobały. Czułem się jakbym uczył się nowych możliwości i technik malowania, które pozwalały mi na tworzenie coraz to piękniejszego obrazu. To wszystko nagradzało mnie dyplomami – dodatkowymi punktami. Przy każdej rozgrywce dobrze się bawiłem, tak jak i reszta graczy. Każdy kto przysiadał do tego tytułu odczuwał spokój i harmonię. Kanagawa tytuł godny polecenia.

Plusy

  • Świetne wykonanie
  • Dużo różnych dyplomów
  • Bardzo odczuwalny klimat
  • Spokojna rozgrywka

Minusy

  • Duża losowość
  • Może nudzić bardziej doświadczonych graczy

Dziękuję wydawnictwu Portal za zniżkę na egzemplarz recenzencki!

Zapraszam do kolejnych recenzji już wkrótce, a
jeśli chcesz być na bieżąco to polub
stronę na Facebooku! 🙂

 

Author: Jakub

Kuba od lat pasjonuje się grami planszowymi, grami wideo i komiksami. Przez jakiś czas pracował w sklepie z planszówkami, prowadził prelekcję, a także zajęcia z gier dla dzieciaków. Uwielbia opowiadać i dzielić się wiedzą o grach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *